Иако ова е котнраверзно прашање, италијанскиот суд од Ивреа, смета дека Роберт Ромеро добил тумор на мозокот од користење на телефон. Заедно со оваа одлука судот му додели и компензација од 500 евра месечно. Добротворната организација Brain Tumour Charity смета дека нема доволно научни докази кои би го поткрепиле овој наод на судот, пренесува BBC. […]

Прочитај повеќе

И оваа година којзнае кој пат по ред најпродаваните телефони и таблет компјутери доаѓаат од Apple. Дури 44 отсто од активираните уреди овие празници се произведени од Apple, јави Flurry, сервисот за мобилна аналитика. Втори на листата се уредите на Samsung, кои ја задржаа предноста пред конкурентите, иако Note 7 не е на продажба. На […]

Прочитај повеќе

Во почетокот на 2017 поранешниот гигант се враќа со нов уред. Со новиот телефон компанијата нема да експериметира со оперативни системи, туку доаѓа со најпопуларниот оперативен систем, Android. Новиот телефон ќе биде во соработка со HMD Global. Првите уреди се основни и најверојатно ќе ве потсетат на телефони од пред неколку години. Телефоните кои доаѓаат […]

Прочитај повеќе

Отпакување на мобилен телефон Lenovo Vibe P1. Карактеристики: Напојуван од масивна 5000mAh батерија Брзо полнење и USB-on-the-Go (Со USB On-the-Go, може да напојувате други уреди и да разменувате податоци) Читач на отпечатоци кој помага при заштита на приватноста 5.5-инчен Full HD (1920 x 1080) екран Vibe P1 располага со 13 MP задна камера со супер […]

Прочитај повеќе

Најголем број од поплаките на потрошувачите се однесуваат на непочитување на правото на гаранцијата на техничките производи, вели Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ). Во последниот извештај за јули, август и септември се наведени 394 поплаки и советувања, од кои повеќето се однесуваат на непочитување на гаранцијата на мобилните телефони. Од организацијата потенцираат дека „повторно“ […]

Прочитај повеќе

Британскиот производител Imagination ја претстави следната генерација на графички јадра за преносни уреди, со кои лиценцираните партнери на компанијата ќе можат да ги креираат своите графички порцесори. Новите јадра ќе понудат 60 отсто подобри перформанси, односно од 20 гигафлопи до 1 терафлопи. Станува збор за скалабилни процесори кои можат да понудат помеѓу 16 и 512 […]

Прочитај повеќе

Статистиката изнесена од Организацијата за заштита на потрошувачите покажува дека граѓаните најмногу се жалат на сервисирањето и продажбата на неквалитетна техничка опрема. Во второто тримесечие до организацијата се пожалиле вкупно 965 граѓани, од кои на техничка опрема се пожалиле 502 или 52 отсто. Најголем дел од овие корисници, дури 20 отсто се жалат за мобилни […]

Прочитај повеќе

Mozilla продолжува со експанзијата на своите телефони, со најава дека во следните неколку месеци Firefox OS телефони ќе започне да продаваат во Индија по цената од околу 25 долари. Во моментов Mozilla ги продава Firefox OS телефоните во Европа (наскоро и во Македонија) и Јужна Америка. Сепак компанијата работи на проширување на пазарот и поголема […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните Android тастатури, SwiftKey, наскоро би можела да се појави на iOS, но овој пат заедно со апликација SwiftKey Note. Промотивниот материјал на Twitter го сподели @evleaks. Засега нема дополнителни иформации за апликацијата, датата на нејзиното излегување или цената. Цената на Android тастатурата е 4 долари, а нема да биде изненадување и iOS […]

Прочитај повеќе

Се чини дека на Windows Phone му оди подобро отколку што изгледа, барем во некои делови од светот. Во дел од пазарите Windows телефоните имаат одлична продажба во споредба пред се со iPhone и BlackBerry. Чиле, Колумбија, Чешка, Египет, Еквадор, Финска, Грција, Унгарија, Индија, Италија, Кенија, Кувајт, Малезија, Мексико, Нигерија, Пакистан, Перу, Полска, Саудиска Арабија, […]

Прочитај повеќе

Европската Унија предложи нацрт-закон која ќе им наложи на производителите на мобилни телефони да обезбедат и универзален полнач за батерии кој може да се користи на сите мобилни телефони, вклучувајќи ги и паметните. Според нацртот, кој е наменет да стави ред помеѓу се поразличните уреди на пазарот, ќе постојат „хармонизирани правила за радио опрема, вклучувајќи […]

Прочитај повеќе

NSA дневно добива 5 милијарди локации на телефони низ целиот свет, следејќи ги конекциите кои телефоните ги прават со предавателите, дури и кога не го користите телефонот за разговор или пораки. Податоците секојдневно доаѓаат од стотици милиони преносни уреди кои понатаму Агенцијата за национална безбедност ги анализира, а оваа алатка носи огромно количество на информации […]

Прочитај повеќе