Најновиот пакет од Humble Bundle се одликува со бројни и исклучително забавни игри за вашиот мобилен уред. Првата категорија нуди пет игри за минимум од 1 долар и ќе проба да ве забави со премиум игрите 1941 Frozen Front, Aces of the Luftwaffe, Aporkalypse, Clouds & Sheep и Guns’n’Glory WW2. Вториот платежен столб од 3 долари […]

Прочитај повеќе

Nintendo конечно ја најави првата игра за паметни телефони, но за жал за сите фанови на Марио, тоа не е популарната Марио. Играта ќе пристигне со доцнење од неколку месеци, откако првично беше најавено дека обидот на Nintendo за игра за паметни телефони ќе ја издадат пред крајот на оваа година, сепак го поместија за март 2016. Првата игра […]

Прочитај повеќе

Nintendo и DeNA најавија заедничка компанија која ќе биде фокусирана на мобилните видеоигри. Двете компанија накавија дека ќе креираат игри за мобилни уреди и паметни телефони користејќи ја интелектуалната сопственост на Nintendo, јави Venture Beat. Компанијата е далеку од славата која некогаш ја имаа, кога беа една од најпосакуваните конзоли за забава, па без сомневање […]

Прочитај повеќе

Развивачите на видеоигри треба сериозно да размислат за кого ги прават игрите. Дали работат за традиционалните машки гејмери, или за новата женска публика која троши повеќе на мобилните игри, поминуваат повеќе време во играње, и е далеку полојална на игрите? Според анализата на Flurry, направена со над 1,1 милион играчи на мобилни игри, женските гејмери […]

Прочитај повеќе

South Park во својата нова епизода направи неверојатна сатира за мобилните игри кои ги заведуваат играчите да трошат вистински пари за да купат виртуелна валута. Во епизодата „Freemium isn’t Free“ се исмејуваат игрите кои го заведуваат играчот со едноставни задачи за кои е награден со виртуелна валута. Трикот во овие игри е што играчот мора […]

Прочитај повеќе

Европската комисија ги повика Google и Apple на консултации за регулирање на продажбата која се прави во видеоигрите за паметните телефони и таблет компјутери. Загриженоста доаѓа поради можноста корисниците да добијат големи сметки без известувања. „Европската индустрија за апликации има огромен потенцијал, како за генерирање на нови работни места така и за пораст, но и […]

Прочитај повеќе

Новото истражувањето на Swrve кое се однесува на монетизацијата на бесплатните мобилни игри покажува дека само 1,5 отсто од играчите се одлучуваат да купат „виртуелни предмети“ во игрите. Уште поинтересно 50 отсто од ваквите приходи доаѓаат од 0,15 отсто од играчите. Ова значи дека дел од игрите имаат играчи кои плаќаат за сите, но зато […]

Прочитај повеќе

Додека да трепнете, Flappy Bird го освои пазарот на мобилни игри. Стана хит бидејќи беше предизвик да се игра, за разлика од другите апликации кои се лесни и ви здосадуваат брзо. Но, таа беше предизвик и за креаторот кој по неверојатниот успех, кој му носеше по 50.000 долари дневни приходи, сепак се реши да ја […]

Прочитај повеќе

Mobile Games Publishing е нова иницијатива со која Facebook ќе им помага на програмерите полесно да ги дистрибуираат своите игри до мобилните корисници. Идејата е преку издавањето Facebook да има контрола врз таргетирање на специфична публика која може да биде заинтересирана за игрите, и со тоа да ги зголеми приходите од мобилните апликации. Во изминатиов […]

Прочитај повеќе

Ако сте развивач на игри за мобилните платформи, имаме одлична вест за вас. Имено, Unity енџинот за развивање на игри од денес е бесплатен за iOS, Android и BlackBerry 10. Овие промени ги најави Дејвид Хилгејсон, основач и извршен директор на компанијата, во соопштение објавено на блогот на Unity3D. Unity им помага на развивачите да […]

Прочитај повеќе

Да не се лажеме, мoќниот процесор на iPhone и iPad, помоќен и од постар десктоп компјутер, не е наменет да гледаме слики на Facebook, туку за играње на се позабавните, поубавите и позаразните игри направени за мобилната платформа. Во моментов на Apple App Store од 870.000 апликации, околу 150.000 се видео игри, според 148apps. Ова […]

Прочитај повеќе

Najdi go gradot е локална игра за Android направена од Владимир Новачки, програмер чие хоби се мобилните апликации. Играта е едукативна и лесна за играње. Треба да го закачите пинот на точното место каде се наоѓа македонски град на мапата поделена на општини. Звучи едноставно, и е, но целта на оваа апликација – која влезе […]

Прочитај повеќе