Android сега има над 1,4 милијарди активни корисници, што приближно е една петтина од светската популација. Објавата дојде на претставувањето на новите Nexus уреди, а бројката од 1,4 милијарди е надмината минатитиот месец. „Големината на која се функционира ве остава без здив, компанијта инвестира во големи, отворени ексосистеми, платформи,“ вели Сандар Пичај, новиот директор на […]

Прочитај повеќе

Microsoft работи на ROM кој ќе овозможи замена на Android оперативниот систем со Windows 10. Станува збор за соработка со најголемиот кинески производите Xiaomi, кој започнува да тестира Windows 10 на Mi 4 телефони, се вели на блогот на компанијата. Тоа што е интересно е дека ROM-от кој го изработи Microsoft не овозможува дуал-бутирање на […]

Прочитај повеќе

Wikipedia прави сериозни напори да се редифинира како мобилна платформа. Најголем дел од парите кои ги има енциклопедијата се инвестираат во прилагодување за мобилните платформи, вели Лила Третиков на Code/Mobile конференцијата. Потврда за префрлање на мобилната платформа доаѓа од САД и од Европа каде бројот на корисници кој пристапуваат од мобилна платформа не само што […]

Прочитај повеќе

Microsoft наскоро целосно ќе ги пензионира имињата на Nokia Lumia и Windows Phone и ќе ги замени со едно заедничко име – Microsoft Lumia. Првата промена ќе биде направена на тимот на Nokia France кои наскоро ќе се преименуваат, а оваа промена ќе следи и на друштвените мрежи. Компанијата за Verge потврди дака по францускиот […]

Прочитај повеќе

Microsoft размислува да направи радикален потег во промоција на својата Windows Phone платформа. Бидејќи Microsoft не може да привлече популарни апликации на својата платформа, а со апликациите доаѓаат и корисниците, компанијата планира да дозволи Android апликации да се користата на Windows Phone, пишува Verge повикувајќи се на извори блиски до Microsoft. Планот е во рана […]

Прочитај повеќе

Ubuntu објави серија на водичи за развивачите кои планираат да развиваат апликации за Ubuntu мобилниот оперативен систем. Во моментот документацијата се состои само од водичи за корисничките интерфејси, додека во иднина сигурно базата ќе се зголеми со повеќе материјал. Ова доаѓа после објавувањето на информациите дека првите Ubuntu паметни телефони ќе се појават во октомври, […]

Прочитај повеќе

Wine Is Not an Emulator, или на кратко Wine, e aпликација со отворен код која дозволува да се портираат Windows апликации за Linux и Mac OS X, а наскоро и на мобилниот оперативен систем Android. Оригиналниот програмер зад софтверот, Александар Џулијард, на кратко ја покажа апликацијата на Free and Open source Software Developers’ European Meeting […]

Прочитај повеќе

Mozilla претстави Firefox телефони кои програмерите можат да ги нарачаат и да започнат да прават апликации за новата мобилна платформа. Ова се тест уреди кои ќе служат да се тестира оперативниот систем пред да излезе. Сè уште нема цени на телефонот изработен од шпанскиот стартап GeeksPhone, но се знае дека првите телефони официјално ќе бидат […]

Прочитај повеќе

Reseach in motion можеби ќе дозволи други производители да го изнајмуваат BlackBerry 10 оперативниот систем, како што тоа го прави Microsoft со Windows Phone 8. Платформата ќе биде претставена на 30-ти јануари. „За да го лиценцираме софтверот ќе треба да покажеме дека платформата има потенцијал. Првин ќе треба да го исполниме тоа ветување, а потоа […]

Прочитај повеќе

Според интервјуто со потпретседателот на одделот за мобилни на Asus, Бенсон Лин, кое го направи The Wall Street Journal, Asus во блиска иднина ќе се појави на пазарот со паметни телефони кои ќе работат на Windows Phone. г. Лин во интервјуто вели дека „се заинтересирани за изработка на Windows Phone уреди, но моментално немаме временска […]

Прочитај повеќе

Microsoft најави на својот блог дека и покрај Windows Phone 8 телефоните, нема намера да ги запостави претходните уреди. Поточно станува збор за Windows Phone 7.5 кои ќе бидат надградени на 7.8. Основна работа која со надградбата ќе им биде достапна на сопствениците на Windows 7.5 телефоните ќе биде почетниот екран на 8-цата. Поточно екран каде ќе може […]

Прочитај повеќе

Microsoft e толку ангажиран во својата маркетинг кампања за Windows Phonе 8, што дури и директорот Стив Балмер доби своја реклама, во која го пренесува своето искуство со новата платформа. Пораката која ја испраќа во рекламата е “Windows 8 телефонот е прекрасен, проверете!“. Во рекламата шармантно насловена „Запознајте го Стив. Погледнете го неговиот Windows телефон“ […]

Прочитај повеќе