Телекомуникациската компанија Vip повторно излегува во пресрет на своите корисници за побрзо и поедноставно дигитално искуство со новата верзија на мобилната апликација Мојот Vip со која корисниците добиваат дополнителна можност за контрола и едноставно управување со услугите што ги користат.   Редизајнот на Мојот Vip нуди виртуелен простор во кој корисниците добиваат можност самите да […]

Прочитај повеќе

Викендов се одржа OBSG BUZZ хакатонот организиран од Солвео и Охридска банка Сосиете Женерал, каде речиси 50 млади поделени во 9 тимови креираа решенија за иднината на мобилното банкарство. Предложените решенија беа разновидни од повеќе аспекти почнувајќи од подобрување на корисничкото искуство, стимулирање на штедењето, нов начин на плаќање и префрлување на средства, до вештачка […]

Прочитај повеќе

Мирот е во секојдневно правење добри дела. Или, во станување свесни и правилно регистрирање кога на вас ќе ви се случи нешто убаво. Ова се само дел од размислувањата со кои ќе се сретнете доколку решите да бидете водени со апликацијата Three Good Things. Едноставна и скромна, апликацијата Three Good Things ви дозволува да забележувате […]

Прочитај повеќе

Комерцијална банка и Master Card претставија решение за плаќање преку телефон. KomPay е апликација која овозможува бесконтактно плаќање. Практично со апликацијата телефонот ќе може да ја замени картичкта, па корисникот нема да мора ја носи физичката картичка. Корисниците на ПОС терминалите ќе може да платат преку телефонот. Засега апликацијата е достапна на корисниците на Android […]

Прочитај повеќе

Апликацијата Strava ги споделува податоците на војниците кои вежбаат. Благодарение на алатките за визуелизација, војската постојано ги споделува своите локации за време на тренинзите. Пропустот не е нов, туку сега го објави Нејтан Русер. Студентот размислувал и му текнало дека има голем број на војници во базата, и дека следење и споделувањето на нините податоци […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните апликации за временска прогноза, AccuWeather собира податоци за локација на совоите корисници. Апликацијата ги собирала податоците дури и кога корисникот не прифатил да ги споделува истите. IOS верзијата на апликацијата ги испраќала имињата на Wi-Fi рутерите и BSSIDs до Reveal Mobile, јави Register. Сетот податоци кои ги испраќале се доволни да се открие локацијaта […]

Прочитај повеќе

Апликацијата на Venikom, Bike Computer, достигна над 50.000 преземања на Android и преку 15.000 на iOS. Како што пишувавме во најавата на самата апликација, Bike Computer е наменет за сите велосипедисти и покрај стандардните опции за следење на вашата рута на возење со сите параметри, преглед на отчукувањата на срцето и слични функционалности, нуди и […]

Прочитај повеќе

Погодете ја вистинската боја и проверете го вашиот фокус и рефлекси… ова е описот на Android апликацијата Coloro, создадена од Бојан Прцуловски. Предизвикот во играта е да ја погодите вистинската боја на зборот на екранот, иако зборот е името на некоја друга боја. На пример, ако во кругот пишува Yellow, а бојата на текстот е […]

Прочитај повеќе

Апликацијата на хрватската полиција, Policija – Sigurnost i povjerenje, е преземена 54.875 пати и преку неа досега се пријавени 20.867 казнени дела и прекршоци, јави Netokracija. Ова може да биде добра идеја и за македонското МВР кое преку апликации може да побара помош од граѓаните. Но, до сега имаше неколку вакви обиди со краудсорсинг апликации […]

Прочитај повеќе

SeaHeroQuest е видеоигра која додека ја играте им помагате на лекарите во дијаностицирање на деменција. Играњето на играта само 2 минути заменува 5 часа лабораториско испитување, вели креаторот на играта. Sea Hero Quest е едноставна и бара од играчот додека плови со бротче да собира вредни артефакти, кои се највредните работи кои ги поседуваме, нашите […]

Прочитај повеќе

Првата игра на Nintendo за Android и iOS, Miitomo покажува како влезот на јапонската компанија може да го загрози приматот кој го имаат Zynga, EA Games и другите издавачи, вели Surveymonkey. Иако не станува збор за класична видеоигра, туку повеќе наликува на експеримент, сепак Miitomo е хит, и е една од најпопуларните апликации за преземање, […]

Прочитај повеќе

Facebook престанува со поддршка за својата апликација Blackberry. За среќа на сите корисници на овие телефони, мобилниот сајт на Facebook e одличен и доаѓа без процеси кои го оптоваруваат телефонот. Неодамна уште еден огранок на социјалната мрежа, апликацијaта за чет, WhatsApp, престана да нуди поддршка за BlackBerry. Со оглед на тоа дека двете апликации доаѓаат […]

Прочитај повеќе