Иако за некои Oppo е “само уште една кинеска компанија за телефони”, во моментов е процентуално на петтото место на светскиот пазар за смартфони, со присуство од 8.7%. Компанијата е многу позната во Кина и во Индија, и во последниве неколку години има неколку навистина иновативни уреди. Кога го претставија Oppo Find X во 2018-та, […]

Прочитај повеќе

Според најновото истражување на Ofcom, на повеќе од 70% од децата учесници, со возраст од 12 до 15 години, им било дозволено да користат телефони во кревет. Според Ofcom, ваквата алармантна бројност одлично се поклопува со поплаките на наставниците кои сметаат дека преголемо дружење со телефоните до доцните ноќни часови значително штети на способноста на […]

Прочитај повеќе

Често пати сме се нашле во ситуација да чуеме како антивирусно решение за android телефоните е крајно непотребно. На прашањето зошто, неретко добиваме одговори од типот: Android е многу побезбеден, има интегрирано антивирусна заштита, нема вируси за Android, или пак како самите корисници се исклучително внимателни и нема шанси да дозволат вирус да им се […]

Прочитај повеќе

Дигиталната технологија знае значително да ги олесни секојдневните активности не само на учениците, туку и наставниците. Во пресрет на новата училишна година, решивме да споделиме три исклучително корисни алатки. Некои од нив ќе ви помогнат да се посветите на важните работи, некои ќе пробаат да внесат ред со вашите хаотични мисли. Сите од нив, меѓутоа, […]

Прочитај повеќе

Samsung официјално го претстави новиот паметен телефон, Galaxy Note 7. Доколку ги следите уредите на Samsung најверојатно забележавте дека компанијата го прескокна Note 6 и вложија труд во Note 7. Ова нема да ги обесхрабри, бидејќи судејќи по првите прегледи, телефонот не само што ги воодушеви сите, туку и го прогласија за најдобар телефон на Samsung […]

Прочитај повеќе

Отпакување на мобилен телефон Lenovo Vibe P1. Карактеристики: Напојуван од масивна 5000mAh батерија Брзо полнење и USB-on-the-Go (Со USB On-the-Go, може да напојувате други уреди и да разменувате податоци) Читач на отпечатоци кој помага при заштита на приватноста 5.5-инчен Full HD (1920 x 1080) екран Vibe P1 располага со 13 MP задна камера со супер […]

Прочитај повеќе

LG ги претрка конкурентите со првиот модуларен телефон, но дали ќе биде успех ќе зависи од квалитетот и интересот на корисниците сами да си составуваат телефони. Јужнокорејскиот производител изгледа е убеден во успехот со оглед на тоа дека му го даде името кое го чуваат за својот „flagship“, LG G5. Скоро сите ИТ блогови го […]

Прочитај повеќе

Најавата за групни Skype разговори започнува со реализација, и од денес корисниците на Android телефони, iPhonе или iPad кои имаат инсталирано Skype на својот уред ќе можат да разговараат со повеќе пријатели наеднаш. Надградбата најпрво е достапна во Северна Америка и Европа, а според најавата сите корисници на овие пазари би можеле да ја користат […]

Прочитај повеќе

MyShake е апликација која можеби најдобро покажува дека паметните телефони се навистина паметни ако се употребат правилно. Станува збор за Android апликација, креирана од група научници од Универзитетот на Калифорнија, која регистрира зeмјотреси преку сензорите на телефонот. Паметните телефони поврзани едни со други креираат сензорска мрежа која во случајов се користи за детектирање на земјотреси […]

Прочитај повеќе

Иако кинескиот стартап Xiaomi сè уште не го освои светскиот пазар, нивните телефони стануваат сè попопуларни во Македонија. Причината за ова е што телефоните на Xiaomi иако се таканаречени entry level телефони, сепак се изработени добро. Меѓу најновите модели е Redmi 3 кој е изработен од алуминиум, доаѓа со 5-инчен дисплеј, и навистина огромна бaтерија […]

Прочитај повеќе

Новиот телефон од Xiaomi, Redmi 3, од следната недела веќе ќе биде достапен и во Македонија. Станува збор за поевтин уред, но уред што ја продолжува праксата на Xiaomi за минимална заработка, па станува збор за релативно добар хардвер. Телефонот чини 105 долари, но во Македонија цената ќе биде повисока околу 10.000 денари, велат од […]

Прочитај повеќе

Blackberry се појави на Mobile World Congress во Барселона со цел да воодушеви со нов телефон, кој овој пат е без физичка тастатура. Ако BlackBerry Classic беше направен да привлече бизнис-ориентирани луѓе кои сакаат физичка тастатура, BlackBerry Leap e поинаков концепт со уред без физички копчиња. Blackberry Leap доаѓа со 10.3.1 верзија на оперативниот систем. […]

Прочитај повеќе