Се чини дека времето на нови дизајни на паметни телефони е зад нас. Сите телефони кои излегуваат налкуваат еден на друг. Правоаголник со голем екран. Ова секако не беше случај до пред неколку години. Тогаш излегуваа куп најразлични телефони: со физичка тастатура; на преклопоување; со извлекување на тастатурата од долу или од страна и куп […]

Прочитај повеќе

Со Snapdragon 835 и 6GB RAM, OnePlus 5 секако ќе беше еден од најдобрите телефони. Додадете ја на тоа цената пониска од 500 долари и остатокот од хардверот и ќе ви биде јасно воодушевеноста на медиумите од уредот. Ако се чудите зошто од OnePlus 3 се префрлија на OnePlus 5, одговорот е суеверие.  Во Кина, од […]

Прочитај повеќе

Корејскиот производител LG, го најави следниот „flagship“ телефон LG G6. Станува збор за уред со 5.7-инчен QHD+ LCD дисплеј кој ќе биде достапен оваа година. Екранот на телeфонот е импресивен. QHD+ овозможува резолуција od 1.440х2.880 и 564 ppi. Новитет е промената на стандардниот однос на должината и ширината на екранот, кој овој пат е 18:9 […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi вчера претстави нов телефон Mi Mix и сите се воодушевени од неговиот дизајн. Дизајнер на уредот е Филип Старк, а овој пат резултатот е одличен. Она што е најимпресивно е што иако Mi Mix изгледа на концепт телефон, ќе биде достапен во продажба. Она што го разликува телефонот од конкуренцијата […]

Прочитај повеќе

Конечно пристигнаа и првите телефони од Google. Квалитетот на телефонот не е изненадување, но прогласувањето на телефонот за најдобар и препораката за Pixel наместо iPhone, секако е… „Кога некој ми бара препорака за телефон, без двоумење му велам купи iPhone. Google Pixel го промени ова. Доаѓа со изглед и квалитет на iPhone, но со навистина […]

Прочитај повеќе

Новите телефони кои ги претстави Google не се никакво изненадување. Изгледот на телефонот, логото и ребрендирањето од Nexus во Pixel, се беше познато пред воопшто да почне настанот. Познато беше и дека компанијaта ќе претстави два уреди Pixel и Pixel XL. Сепак ова се први телефони кои доаѓаат директно под капата на Google. Компанијата долго време се […]

Прочитај повеќе

Откако минатата верзија на кинескиот OnePlus беше прогласена за еден од најдобрите телефони, сите со нетрпение чекаа да го видат и вториот телефон. Тој пристигна и веќе доби позитивни оценки од првите рецезенти на OnePlus 2. Се чини дека повторно станува збор за одличен и евтин телефон кој може да им конкурира на Samsung, Apple, […]

Прочитај повеќе

Wikipedia прави сериозни напори да се редифинира како мобилна платформа. Најголем дел од парите кои ги има енциклопедијата се инвестираат во прилагодување за мобилните платформи, вели Лила Третиков на Code/Mobile конференцијата. Потврда за префрлање на мобилната платформа доаѓа од САД и од Европа каде бројот на корисници кој пристапуваат од мобилна платформа не само што […]

Прочитај повеќе

Конечно по неколку години најави и шпекулации Amazon го претстави Fire Phonе, првиот телефон на најголемата светска продавница. Уредот чини 199 долари и ќе виде достапен од 25 јули, но со двегодишен договор. Телефонот, кој беше презентиран од основачот на Amazon, Џеф Безос, на презентација во Сиетл, има одличен хардвер. Екранот е 4.7-инчен HD; со […]

Прочитај повеќе

Oppo се подготвува да издаде мини верзија на 5.9-инчниот Oppo N1. Новата верзија се појави на сајтот на кинескиот производител, заедно со детали за телефонот. Иако станува збор за мини-верзија, телефонот сепак доаѓа со 5-инчен дисплеј. Иако хардверот останува мистерија од тоа што се забележува на сликите е дека и мини верзијата ќе биде изработена […]

Прочитај повеќе

Откако ги сподели првите упатства за девелоперите на Project Ara, сега Google му дозволи на Verge да влезе во лабораториите во кои се развива „направи-си-сам“, и да објави видео во кое се објаснува дел од технологијата, модификациите, изгледот на телефонот, но и зошто компанијата се одлучи да ја употреби филозофијата на Darpa кога е во […]

Прочитај повеќе

Oppo N1 e првиот паметен телефон со CyanogenMod кој доби официјална поддршка од Google. Телефонот излегува еден ден пред католичкиот Божиќ, и е одличен подарок за љубителите на Android кои сакаат поголема персонализација.Покрај ова објавен е и „factory image“ на N1 за „безбедно враќање назад по хакирањата“. Освен ова Cyanogen го издаде и кодот за […]

Прочитај повеќе