Google со кусо видео ја претстави новата верзија на оперативниот систем Android 8.0 Oreo. Заедно со името, Google го објави и отворениот код на оваа верзија на Android. Вообичаено надградбата на оперативниот систем најпрво доаѓа на Nexus уредите, на кои овој пат им се приклучуваат и Pixel телефоните. Компанијата објави дека веќе е тестирна верзијата на Nexus […]

Прочитај повеќе

Следната недела, на 5-ти октомври, излегува Android 6.0 Marshmallow. Очекувано првите на кои ќе им биде достапен ќе бидат корисниците на Nexus уредите. Nexus 6P и Nexus 5X се новите и први уреди на кој Android 6.0 ќе биде достапен. Новиот Android доаѓа со значителни подобрувања во однос на претходниците. Оперативниот систем преку сензорите ќе […]

Прочитај повеќе

Како што е редот, Google на својата конференција Google I/O, која се одржува секоја годинa, и овој пат презентираше куп новитети кои ќе бидат имплементирани во новата верзија Android M, но и нови технологии и насоки за во иднина. Чоколадата кое ќе го позајми името на новата верзија на Android ќе треба да почекаме, бидејќи […]

Прочитај повеќе

Google на I/O ја претстави новата верзија на Android, наречено едноставно L. Се работи за пробна верзија наменета првин за девелоперите да ја тестираат, и штом ќе биде готова да биде пласиран како универзален оперативен систем за сите Android телефони, таблет компјутери, па дури и за автомобили и телевизиски сервиси. Ова е светот кој Google […]

Прочитај повеќе

По две години работење, тимот на Google беше блиску да претстави нов мобилен оперативен систем кој го чуваа како најголема тајна. Ќе се вика Android и ќе биде далеку подобар од BlackBerry, кралот на тогашните паметни телефони. Но, на 9-ти јануари 2007-ма година инженерите на Google седнаа да гледаат видео стрим oд презентацијата на Стив […]

Прочитај повеќе

Популарниот Android ROM, Cyanogenmod, собра уште 23 милиони долари инвестиција, предводена од Andreessen Horowitz, за развој на нов оперативен систем кој ќе му биде вистинска конкуренција на Android. Средствата се наменети за инвестиција во дистрибуцијата и за проширување на развојниот тим. „Наша цел кога ја стартувавме оваа компанија беше да креираме најдобро можно искуство на […]

Прочитај повеќе

Microsoft сè уште ја тестира 8.1 надградбата на Windows Phone, но на интернет веќе постојат парцијални фотографии од изгледот на почетниот екран на телефонот. Доколку е точна, фотографијата ги потврдува неодамнешните тврдења дека Microsoft работи на уред кој нема да има физички копчиња. Решението е сите копчиња да бидат префрлени на дисплејот. Отстранувањето на физичките […]

Прочитај повеќе

Tizen е нов слободен оперативен систем кој во моментот е во рана фаза на изработка, но има доволно поддршка од 36 големи ИТ и мобилни гиганти за да стане сериозен конкурент на мобилниот пазар. Tizen е креиран од тоа што остана од MeeGo OС-oт на Nokia и Intel, со малку Bada OS на Samsung. Најновите […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на својот мобилен оперативен систем iOS7, Apple ја претставија на овогодинешниот WWDC во јуни, а од денес iOS7 конечно е достапен за сите корисници. Откако имаше неколку бета верзии, пред сè наменети за развивачите, денес iOS7 може да го користат милиони корисници ширум светот. Тоа што треба да го знаете за новата верзија […]

Прочитај повеќе

Заедно со нов Nexus 7 и Chromecast, Google го претстави и најновиот Android 4.3 кој ќе биде достапен првин за Nexus уредите, а наскоро и за телефоните и таблет компјутерите кои можат да го поддржат. Новина во оваа верзија се рестриктивните профили кои се дел од профилите за повеќе корисници воведени во Android 4.2. Поддршката […]

Прочитај повеќе

Шпанија, Португалија, Бразил, Полска и Венецуела ќе бидат првите земји во кои од јуни ќе може да се купи Firefox телефон. До крајот на годината овие нови уреди ќе бидат достапни и во уште 11 земји меѓу кои и Србија и Црна Гора. Директорот на Mozilla, Гери Ковач, кој најави дека ќе си оди до […]

Прочитај повеќе

Црна Гора и Србија се меѓу првите земји во кои ќе се продава „првиот бран“ на Firefox OS телефони, откри Mozilla во соопштение во кое ги претстави сите своите партнери кои ќе и помогнат да ја пласира „прватa Open Web платформа”. Меѓу партнерите се 18 оператори од разни делови на светот каде ќе се продаваат […]

Прочитај повеќе