Следната недела од 25 до 28 февруари во Барселона се одржува Mobile World Congress. Ова е најголемиот саем од мобилната индустрија, иако веќе одамна телефоните не се единствена „ѕвезда“ на претставувањата. Mobile World Congress се одржува од 1987 година, а до 2006 година се одржуваше во Кан под името 3GSM World. Сега настанот се одржува […]

Прочитај повеќе

Се појавија нови слики на Samsung Galaxy S9. Со оглед на изворот, се чини дека и официјално ова ќе биде изгледот на уредот. Дополнително, еден од интересните, ново откриени податоци е дека телефонот ќе биде претставен во проширена реалност. Извор на новите фотографии е апликацијата за Mobile World Congress од Samsung, Unpacked 2018. На CES во Лас […]

Прочитај повеќе

CES уште не завршил, а Samsung Electronics веќе работи на следниот голем настан, Mobile World Congress кој се одржува во февруари. Традиционално, домаќин на настанот е Барселона, а оваа година посетителите ќе можат за прв пат да го видат новиот Galaxy S9. Ова го објави претставникот на компанијата на конференција на CES во Лас Вегас. Ова […]

Прочитај повеќе

Бројот на најлуксузните и најмоќни модели на MWC не е голем, но ова не значи дека листата на претставени уреди e кратка. Од носталгичната Nokia 3310 до импресивниот екран на Sony Xperia XZ Premium и Blackberry Keyone, ниту овој MWC не потфрли. LG G6 Новиот флегшип телефон на LG доаѓа со QHD+ 5.7-инчен екран, со […]

Прочитај повеќе

Пред доминацијата на Samsung и iPhone на пазарот на мобилини телефони владееше Nokia. Најверојатно сите кои се доволно возрасни се сеќааваат на Nokia 3310, неуништливиот телефон, кој е и рекордер со 126 милиони продадени уреди. Компанијата HMD Oy Global, компанијата која ги поседува правата на Nokia телефоните, најавува враќање на овој телефон. Уредот ќе се […]

Прочитај повеќе

Хрватско-македонскиот стартап Fueloyal имаше успешно претставување на Mobile World Congress во Барселона. Паметното капаче, iCap 1000, кое им штеди гориво на камионските превозници и спречува кражба, успеа да импресионира на две натпреварувања во Барселона, а стартапот доби шанса да оди во Њујорк на TechCrunch Disrupt. Како што информира Игор Христов, македонскиот основач на Fueloyal, двата […]

Прочитај повеќе

Паметното капаче за гориво на Fueloyal, македонско-хрватски стартап, се најде меѓу 500-те стартапи кои ќе добијат шанса да се претстават на Mobile World Congress 2015 во Барселона, кој се одржува од 2-ри до 5-ти март. Конференцијата е една од најголемите саеми за технологии, и е одлично место каде Fueloyal ќе се претстави пред потенцијалните инвеститори […]

Прочитај повеќе

На Mobile World Congress во Барселона кој се одржува уште денес, извршниот директор на Dropbox, Дру Хјустон откри неколку интересни податоци за својот сервис во облакот, како дека бројката на датотеки кои се прикачуваат на овој сервис секој ден изнесува неверојатни една милијарда. Г. Хјустон откри и дека Dropbox има повеќе од 100 милиони корисници, […]

Прочитај повеќе

На Mobile World Congress во Барселона, Nvidia ги презентираше некои од можностите на својот паметен телефон Phoenix, а преку него и дел импресивните гејминг перформанси на новата генерација на мобилни процесори Tegra 4i. Phoenix има 5 инчен екран, со резолуција од 1080р но и капацитет да репродуцира видео со овој квалитет. Камерата која е интегрирана […]

Прочитај повеќе

ReadWriteWeb го најавија софтверот кој за првпат ќе биде презентиран во живо на Mobile World Congress во Барселона следната недела, а ќе овозможува Android апликации да работат на не-Android телефони. Компанијата за мобилна технологија која го овозможува овој софтвер се вика Myriad, а софтверот се нарекува Alien Dalvik.

Прочитај повеќе