По 44 години од основањето на компанијата Microsoft која со своите над 148.000 вработени и приходи од преку 125 милијарди US долари денес важи за гигант во ИТ индустријата, Бил Гејтс се повлече и од бордот на Microsoft. Во изјавата која ја објави на својот LinkedIn профил, тој вели дека има желба да се посвети […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе се обиде да понуди ист Windows на сите платформи. За оваа цел компанијата најави партнерство со Qualcomm. Претходниот обид беше со Windows RT, кој беше разводeнета Windows 8 верзија, сега компанијата ќе се обиде со Windows 10. Непроменетата верзија на оперативниот систем е поддржана на Snapdragon 820 процесорите. Заедно со оперативниот систем, на […]

Прочитај повеќе

Новиот Microsoft Surface Studio компјутер изгледа одлично, но има неколку недостатоци. Порталот кој има најдобра презентација на хардвер, iFixit, имаше можност да го расклопи и овој уред и има непријатни вести. Уредот доаѓа со 8 GB RAM и нема можност за проширување. Слично нема можност за проширување и на процесорот и графичката картичка, па најверојатно моделот […]

Прочитај повеќе

Иако промоцијата на Microsoft, која дозволуваше бесплатна надградба на оперативниот систем од Windows 7 или 8.1 на Windows 10, заврши уште во јули, компанијата не ги има целосно затворено вратите за бесплатна надградба. Имено, сите оние кои имаат потреба од користење на помошни и асистивни технологии, како алатката за зголемување на екранот или нарација на […]

Прочитај повеќе

Microsoft во последните неколку месеци со многу работи покажа дека се редефинира од гигант кој влезе во комфорт зона, во компанија која се залага да понуди подобри услуги, производи и да се доближи до трендовите. Компанијата го редизајнираше Paint, активно работи на HoloLens, претстави кул хардвер Surface и Dial, се приклучи на Linux фондацијата… Оваа енергија на глобално ниво […]

Прочитај повеќе

Порано ривалство и затворена платформа, а сега еден од поглавните членови на Linux-фондацијата. Последните неколку години Microsoft е сѐ поотворен за „пријателство“ со Linux, па компанијата во 2012 беше еден од најголемите потпомагачи на платформата. Второто големо изненадување е пристапувањето на Google во .NET фондацијата. Развивачите на Angular се љубители на TypeScript и на Visual […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја презентираше платформата Teams, која како и Slack  овозможива разговори и споделување на документи помеѓу соработниците и служи како алатка за подобра комуникација на проекти. Веста за Teams се појави на почетокот на септември, но оттогаш го изгубија „Skype“ од името. Функционалноста на Teams е скоро идентична со онаа на Slack. Платформата е наменета […]

Прочитај повеќе

По две конференции и презентации во два дена; претставување на повеќе или помалку слични, ако не и исти производи; се чини дека Microsoft сега ги надмина Apple, барем кога компјутерите се во прашање. Без сомневање разликата најдобро се гледа на контролерот. Touch Bar и Surface Dial секако се надградба врз стандардните контролери, но контролерот на […]

Прочитај повеќе

По куп уреди за виртуелна реалност кои навистина ќе удреа по буџетот на гејмерите, за прв пат добра вест. Microsoft и партнерите најавуваат дека виртуелната реалност ќе биде достапна и за 300 американски долари. Уредите од HP, Dell, Lenovo, Asus и Acer ќе се обидат да им конкурираат на HTC Vive и Oculus Rift. Покрај уредите […]

Прочитај повеќе

Surface Dial е нов контролер од Microsoft наменет пред сѐ за интеракција со екраните на допир.  Контролерот, но и најголем дел од хардверот на презентацијата на Microsoft во Њујорк, се наменети да ги привлечат дизајнерите. Контролерот е всушност бежично копче кое може да се користи за куп команди со различна функционалност. Можностите се речиси неограничени: од […]

Прочитај повеќе

Surface Studio; нов Surface Book; Paint 3D; Windows 10 Creators Update се само дел од презентациите кои Microsoft ги имаше вчера на својата конференција во Њујорк, САД. Компанијата овој пат се чини дека потполно е фокусирна на привлекување на дизајнерите и уметниците кои традиционално се корисници на Apple. Хардвер Иако се очекуваше новиот сè-во-едно компјутер од […]

Прочитај повеќе

Дел од компаниите во Европа можат да започнат со порачки на уредот за виртуелна реалност на Microsoft – HoloLens. Уредот за „измешана реалност“ сега е достапен во: Ирска, Франција, Германија, Велика Британија, но и во Австралија и Нов Зеланд. Партнерите на Microsoft се Audi, Airbus, Thyssenkrupp AG, Saab Group и Volkswagen. Дел од импресивниот софтвер кој го […]

Прочитај повеќе