За време на одредени состаноци, интервјуа или разговори транскципцијата знае да биде исклучително корисна. Неместо постојано „фаќање“ белешки или снимање на целиот разговор од едно лице, Group Transcribe врши транскрипција во реално време директно до телефоните на учесниците во разговорот. Паралелно со ова, можете да повикувате и други луѓе да се приклучат на состанокот и […]

Прочитај повеќе

Сопствениците на конзолата на Microsoft можат да најдат над 50 бесплатни игри, но до пред некое време, овие игри бараа претплата на Xbox Live Gold, што, ќе се сложите, и не е баш бесплатно. Имено, годишна претплата на XLG чини 3000 денари. Според блог постот на Microsoft, работите се менуваат и педесетината бесплатни игри навистина […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе плати 19,7 милијарди долари за Nuance, компанија која со помош на вештачка интелигенција го подобрува препознавањето на говор. Во сумата која Microsoft ќе ја плати е вклучен и долгот на Nuance. Решението кое го изработи Nuance, со помош на „deep learning“ го подобрува препознавањето на говор. Технологијата која ја користат прави подобра транскрипција […]

Прочитај повеќе

Армијата на САД е заинтересирана за очила за проширена реалност. Армијата на САД објави дека ќе ја продлабочи соработката со Microsoft oд креирање на прототип на продукциска фаза. Microsoft ќе треба на армијата да и испорача 120 000 уреди кои се базирани на истата технологија како и HoloLens. Договорот во следните 10 години може да […]

Прочитај повеќе

Microsoft и PearsonVUE доделуваат бесплатни Microsoft ваучери на студенти за основните испит, плус MeasureUp Practice Test односно тест за да се подготвите за испитот. Ваучерот можете да го искористите за следниве испити: Azure Fundamentals (AZ-900)  Microsoft 365 Fundamentals (MS-900) Microsoft Dynamics 365 Fundamentals (MB-901)  Microsoft Azure AI Fundamentals (AI-900)  Microsoft Azure Data Fundamentals (DP-900) Microsoft […]

Прочитај повеќе

Microsoft е заинтересиран за купување на Discord, компанијата за платформата за видео, текст и аудио разговори би можела да плати 10 милијарди долари. Преговорите за потенцијалниот договор ги води Фил Спенсер кој е шеф на Xbox. За Discord во минатото беа заинтересирани и Epic Games и Amazon, но платформата повеќе би сакала да излезе на […]

Прочитај повеќе

Со секоја нова надградба Microsoft Edge станува подобар и подобар. Прелистувачот не може да се „пофали“  со бројот на корисници, но има неколку нови функционалности кои може да ве убедат да му дадете шанса. Една од функционалностите кои доаѓаат наскоро ќе бидат вертикалните табови. Ова ќе им овозможи на корисниците да ја искористат целат висина […]

Прочитај повеќе

Microsoft Learn Student Ambassadors North Macedonia организира онлајн настан во кој Microsoft центарот за развој во Србија ќе ги претстави можностите што ги нуди за студенти. Настанот е закажан за 4 ноември и на него заинтересираните студенти ќе слушнат за можностите како пракса и вработување. Презентацијата ќе ја одржи Андреја Ѓорѓевиќ, Business Program Manager – […]

Прочитај повеќе

Microsoft претстави нов и евтин лаптоп Surface Laptop Go. Лаптоп е помал, полесен и со полоши перформанси од останатите лаптопи на Microsoft, но е и значително поевтин. Лаптопот чини 550 долари, и единствен пoевтин уред на Microsoft e Surface Go 2. Surface Laptop Go доаѓа со 12,4 инчен дисплеј со резолуција 1536 х 1024. Ова […]

Прочитај повеќе

Овој месец излезе првиот Android телефон од Microsoft, Surface Duo. Дури и ако не сте запознаени и самото име навестува дека станува збор за уред со два екрани; конкуренција на неколку нови телефони со флексибилен екран од Samsung и Motorola. Наместо еден споен екран Duo доаѓа со два посебни екрани кои сепак функционираат како еден. […]

Прочитај повеќе

Xbox Series S е нова конзола на Microsoft која доаѓа како алтернатива за купувачите кои не сакаат да потрошат 500 долари за гејминг конзола. Microsoft официјално ја претстави конзолата оваа недела, откако претходно овие податоци протекоа неофицијално. Series S е најмалата и најевтина конзола од следната генерација. Просторот кој го зафаќа е 60 отсто помал […]

Прочитај повеќе

Microsoft најави крај на поддршката за Internet Explorer. По точно една година на 17 август 2021, Microsoft ќе ја прекине поддршката за Internet Explorer 11 на своите сервиси. Сервисите кои се опфатени се Office 365, OneDrive, Outlook, објави компанијата на својот блог. Претходно ќе заврши и поддршката за Microsoft Teams. Ова секако не е изненадување. […]

Прочитај повеќе