Дел од поранешните вработени во финскиот гигант Nokia креираа нова компанија, а првиот производ е новиот телефон Jolla. Jolla ќе се појави во продажба до крајот на годината и тоа единствено преку онлајн нарачки. Jollo доаѓа со 4.5-инчен екран, 8MP камера, двојадрен процесор, 4G-поддршка, 16GB простор и можност за проширување со microSD картичка. Цената е […]

Прочитај повеќе

Nokia N9 не успеа да стане сериозен конкурент меѓу паметните телефони, но тоа не е заради лошиот хардвер, телефонот работи нa 1 GHz процесор со 1 GB RAM и има 8 мегапиксели камера, туку поради MeeGo платформата на Nokia и Intel која едноставно не можеше никако да конкурира на Android и на iOS оперативните системи. […]

Прочитај повеќе

Intel планира да го прекинe развивањето на мобилниот оперативниот систем MeeGo и да започнe со креирање нов слободен оперативен систем наречен Tizen. Овој оперативен систем ќе биде воден од фондацијата Linux во соработка со фондацијата Limo, чиј член е и Samsung. Техничкиот тим за овој проект ќе биде составен од Intel и Samsung. Новиот оперативен […]

Прочитај повеќе

Првиот „чист паметен телефон на допир“ без Home копче. Вака Nokia го најави N9, својот прв уред кој ќе работи на MeeGo 1.2 платформата која го претставува „лизгањето“ како навигација меѓу апликациите и трите домашни екрани. Има копче од страна за стартување, но поинтересно е што уредот се стартува со кликање два пати на екранот, а се отклучува со лизгање на екранот од еден до друг крај.

Прочитај повеќе

Достапна е официјалната Firefox 4 Мобиле верзија за Android и Maemo телефоните. Една од поважните новини во Firefox 4 Mobile има опција за синхронизација на сите букмаркови, историја на пребарувањето, лозинки и дури и отворени табови со десктоп прелистувачот.

Прочитај повеќе

ReadWriteWeb го најавија софтверот кој за првпат ќе биде презентиран во живо на Mobile World Congress во Барселона следната недела, а ќе овозможува Android апликации да работат на не-Android телефони. Компанијата за мобилна технологија која го овозможува овој софтвер се вика Myriad, а софтверот се нарекува Alien Dalvik.

Прочитај повеќе

IT.com.mk ви посакува Среќни празници и Среќна нова 2011 година, во која не очекуваат уште неверојатни ИТ уреди и неверојатни ИТ сервиси кои ќе направат неверојатна ИТ револуција. Само погледнете се што се случи во 2010-та и ќе стане јасно дека информатичко-комуникациската технологија е во постојано движење напред рекреирајќи го навикнатото секојдневие во нешто ново и интересно.

Прочитај повеќе

Intel и Nokia отворија лабораторија за истражување на 3Д мобилен интерфејс со виртуелна реалност. Во лабораторијата ќе бидат истражувачи од двете компании кои ќе работата на МееGo мобилниот оперативен систем на Intel и Nokia.

Прочитај повеќе

MeeGo е мобилен оперативен систем базиран на Linux, и овој слободен софтвер прв пат беше најавен на Светскиот конгрес за мобилна технологија 2010 како заеднички проект составен од мобилните ОС Moblin на Intel и Maemo на Nokia.

Прочитај повеќе