Амнестија за сите политичари кои се обвинети за криминал! Ова е најверојатно најконтраверзната одлука по која ќе остане запаметен претседателот Ѓорѓе Иванов во своите два мандати како „татко на нацијата“. Контраверзната одлука доаѓа под оправдание на г. Иванов да се стави крај на политичката криза која трае повеќе од година дена откако беа објавени снимените […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот Net.hr има нов интересен начин да се справи со блокирањето на рекламите. За корисниците кои користат AdBlock, популарниот портал ќе им ги блокира сликите. Сликите се заменети со соопштение кое потсетува дека и новинарите мора од нешто да живеат, и бараат со исклучување на блокирањето да се поддржи хрватското новинарство. Во споредба со остатокот […]

Прочитај повеќе

Почнувајќи со 12 април сите креатори на содржини ќе можат да го користат Instant Articles на Facebook, вклучувајќи ги и WordPress сајтовите. Automattic, во соработка со социјалната мрежа и Dekode, креираа плагин со кој сите WordPress блогови од оваа платформа ќе бидат прилагодени за Instant Articles. Automattic, мaтичната компанија зад WordPress, вели дека плагинот ќе […]

Прочитај повеќе

Instant Articles е обид на Facebook да биде првото место на кое би сакале да објавите и да читате вести. И можеби ќе му успее во тој план бидејќи Instant Articles е навистина кул технологија која наместо да ве води од Facebook преку линк до сајтот на медиумот, ви прикажува исчистена и минималистичка страна која […]

Прочитај повеќе

Instant Articles на Facebook официјално пристигнаа и на Android. Се работи за функционалност вградена во мобилната верзија на Facebook која десет пати побрзо ги отвара статиите на 350 светски издавачи. На пример, ако отворите линк на New York Times преку Facebook за iOS или Android, наместо да ве однесе на сајтот на весникот, ќе ви […]

Прочитај повеќе

Mобилното прво. Од Microsoft до Google до македонската Venikom, ИТ компаниите се обидуваат да им покажат на сите веб сајтови дека мобилното станува неопходно. „Во наредниве пет години нашите проекции се дека дури 80% од посетите на медиумите ќе доаѓаат од мобилни уреди“, вели Иван Ивановски, директор во Venikom. „Мобилните посети во некои земји веќе […]

Прочитај повеќе

„Паметните телефони и таблет компјутерите го револуционизираа начинот како пристапуваме до информации, и денес луѓето конзумираат неверојатни количини на вести на својот мобилен“, вели Google во блог пост во кој го најави Accelerated Mobile Pages. Oва е одговорот на Google на Facebook Instant Articles, но и на дел условно помали сервиси како News на Apple. […]

Прочитај повеќе

Контроверзните бомби што открија наводни афери и нелегално прислушување не беа објавени првин во весниците и веб порталите. Тие беа само пренесени од македонските медиуми, како што им е работа да пренесат било која друга вест за која треба да се отвори јавна дебата. Видеата беа објавени во живо, на YouTube. И беа споделени од […]

Прочитај повеќе

Три бесплатни статии во ден, ова е новото ограничувањето кое ќе го наметнат Google и издавачите за содржините кои се зад „платежниот ѕид“. Познато како First Click Freе, oва се однесува на содржините за медиуми кои наплаќаат претплата, но кои сепак имаат договор со Google News да ги прикажува во својот пребарувачот. Пример, иако за […]

Прочитај повеќе

(Овој текст е првично објавен на Сервисот за проверка на факти од медиумите. Реобјавен е со дозвола и под CC BY-ND 2.5 MK лиценца) Ако блогерите беа нова револуција на слободната мисла, сега тие повторно го креираат своето место, влегувајќи како релативно стандардни колумнисти во мејнстрим-медиумите. Овој премин се совпаѓа со новите социјални движења кај […]

Прочитај повеќе

Во ноември Шпанија донесе закон со кој мислеше дека ќе ги заштити медиумите, државата водеде данок на Google, а компанијата како последица од ова го направи најрадикалниот потег и престана да ги агрегира вестите од оваа држава. Но, Шпанската асоцијација на издавачите на периодични изданија побара економска анализа по повлекувањето на Google, а резултатите најверојатно […]

Прочитај повеќе

Анализата на новинските сајтови покажува дека Интернет е полн со лошо дизајнирани весници и медиуми. Најголема причина за ова се рекламите кои се појавуваат на секоја страна, па конечна жртва на монетаризацијата не е само дизајнот, туку и брзината, вели Monday Note. Сајтовите кои треба да пренесуваат информации, и за да се појават повисоко во […]

Прочитај повеќе