Онлајн образованието и курсевите имаат сѐ поголема популарност. Ако едно време онлајн курсевите имаа помал квалитет од формалното образование, сега ова не е случај. На куп платформи може да се прoнајдат курсеви од најдобрите образовни институции. Давал Шан (Dhawal Shan), основач на најпопуларниот пребарувач за онлајн курсеви, Class-Central, ги сподели најдобрите курсеви кои се достапни […]

Прочитај повеќе

Блог платформата Medium започна со претплата од 5 долари. Претплатата можеби во иднина и ќе им донесе нешто на корисниците, но засега тоа единствено е поддршка на авторите на платформата. „Ве каниме да бидете дел од платформата како претплатник и да ни помогнете да ја задржиме платформата која испорачува различна содржина без реклами. Платформата ја обезбедува […]

Прочитај повеќе

Над 140 директори и основачи на американските технолошки компании не го сакаат Доналд Трамп за претседател на САД. Тие објавија заедничко отворено писмо на Medium во кое го нарекоа г. Трамп „катастрофа за иновациите“. „Веруваме во инклузивност на државата која ќе ги негува можностите, креативноста и еднаквите можности за сите. Доналд Трамп не верува во ова. […]

Прочитај повеќе

Medium најавува дека наскоро ќе ги објави своите планови за монетизација на сервисот, а не е исклучена опција за платежни ѕидови и премиум содржини, вели основачот Еван Вилијамс за BBC. Г. Вилијам, кој исто така ги има ко-основано Blogger и Twitter, додаде дека не размислуваат сајтот да го преплават со рекламни банери, туку место со […]

Прочитај повеќе

Блог платформата Medium сега е блокирана во Малезија, откако понудија поддршка на истражувачките новинари. Веста ја потврди Medium, кој вели дека Малезиската комисија за комуникација и мултимедија, поднела барање за отстранување на пост од Sarawak Report, а тие одбиле еднострано бришење на содржината. Текстот во прашање е поврзан со корупција на малезиските власти, поточно премиерот […]

Прочитај повеќе

Без разлика дали е приказна за „убиството на Бин Ладен“ или „слетувањето на авион на реката Хадсон“, кои го етаблираа Twitter како платформа за актуелни вести во реално време, на секоја нова платформа и е потребна прва ваква сторија која ќе ги претвори од друштвена мрежа во вистински медиум. Неодамна Snapchat доби таква шанса. Апликацијата […]

Прочитај повеќе

WordPress не е подготвен да се откаже да биде омилената платформа за блогерите; иако Medium, Facebook и други сервиси стануваат сѐ попопуларни. За да остане конкурентен, WordPress го добива Calypsо, проект на кој работат 127 инженери и дизајнери и во развој е 20 месеци, вели Мет Маленвег, директор на Automattic, компанијата зад WordPress. „Основната парадигма […]

Прочитај повеќе

Facebook повторно ќе се обиде со Notes да се претстави како сериозна блог платформа и со тоа да му стане посериозна конкуренција на Medium. Платформата е присутна подолго време, но сега има подобар дизајн кој наликува повеќе на блог. Идејата е Notes, oдносно Facebook, да стане место каде што го пишувате својот блог пост. Facebook […]

Прочитај повеќе

Сега ќе има што да читате на вашиот Android. Блог платформата Medium објави своја апликација за Android преку која ќе се прикажуваа најинтересните содржини. Aпликацијата беше во бета веќе подолго време, и наликува на iOS верзијата која се користи веќе подолго време. Сепак сега се работи за официјална верзија преку која ќе може да читате […]

Прочитај повеќе

Your Story е нова, интересна алатка од BBC со која ќе може да видите актуелни вести кога сте се родиле, кога сте наполниле седум години, кога сте станале тинејџери и слични поважни периоди во вашиот животот.Алатката е пред се креирана за зголемување на интересот на помладите генерации кои имаат Facebook профили, а не ги следат […]

Прочитај повеќе

Производителот на најзабавните камери, GoPro, доби сопствен канал на Roku, а со тоа се доближи и чекор поблиску до станување на медиумска компанија, јави Quartz. GoPro стана препознатлив бренд поради своите уникатни камери кои можат да се монтираат на кациги и да се користат за снимање на екстремни спортови. Ваквите мали камери станаа омилени кај […]

Прочитај повеќе

Новата платформа за блогирање, Medium, стартувана од Еван Вилијамс кој го направи и продаде Blogger на Google, и кој е ко-основач на Twitter, сега доби iPhone апликација преку која ќе може да ги читате блог постовите, но не и да постирате текстови. Според г. Вилијамс, Medium треба да ги промени блоговите (повторно, по Blogger) и […]

Прочитај повеќе