Словенечкиот стартап Modra Jagoda, и пред се нивната апликација Mediatly, продолжуваат да ги освојуваат пазарите во регионот. Најнова на листата на држави во која се присутни е Србија, каде Mediatly ќе се користи за пребарување на лекови. Стартапот неодамна доби 100.000 евра од бугарскиот акселератор LAUNCHub за понатамошен развој. Mediatly преку своите Android и iOS […]

Прочитај повеќе

Српскиот медицински стартап TeleSkin e победник на Next Step Challenge, кој се одржа во Данска. Компанијата беше во трка со седум други стартапи од акцелераторот, а како награда добија инфецтиција од 250.000 евра за понатамошен развој. TeleSkin е креатор на мобилната апликација SkinScan која претставува технолошки исчекор во борба со ракот на кожа. Корисникот ја […]

Прочитај повеќе

Медицински тим од Јужна Кореа работи на револуционерно решение кое ќе стави крај на заборавање на пиењето на лекови или предоцно сеќавање дека сте ги заборавиле апчињата дома. Решението е паметна лепенка на кожата која овозможува навремено и точно дозирање на лековите, јави New Scientist. Ова не само што ќе овозможи навремено пиење на антибиотиците […]

Прочитај повеќе

Аpple веќе го откри следниот пазар кој сака да го револуционизира, пишува 9to5Мac, најавувајќи дека Apple има нова апликација Healthbook која ќе следи фитнес и здраствени метрики за корисникот. Апликацијата ќе анализира од отчукувања на срцето до ниво на кислород и шеќер во крвта до мерење на тежината и внесените калории. Сликите кои ги објави […]

Прочитај повеќе

Благодарение на технологијата за 3Д принтање, Стивен Пауер успеа – со ограничувања – да си го врати својот нормален живот. Г. Пауер преживеа сериозна несреќа со својот мотор, со која се здоби со искршеници на носот, горната вилица, черепот, повреди кои му оневозможија да функционира нормално. Но, со помош на лекарите од болницата Morrison во […]

Прочитај повеќе

Wello е футрола за iPhone koja доаѓа со куп сензори и го претвора iPhonе во медицински уред со кој ќе се овозможи едноставно отчитување на виталните знаци. Сензорите овозможуваат отчитување на пулсот, притисокот, температурата, заситеноста на крвта со кислород, приказ на ЕКГ на дисплејот на телефонот, па дури може да го измери и капацитетот на […]

Прочитај повеќе

Новата иновација на Универзитетот Илиноис, 3Д испринтана срцева мембрана, во иднина можеби ќе овозможи непрекината работа на срцето. Видеото прикажува зајачко срце кое работи и испумпува крв благодарение на мембраната. Во случај на откажување на срцето или срцев удар мембраната може да ја стимулира работата на срцето во различни точки со што би прекинала неправилната […]

Прочитај повеќе

Заситувањето на светот со паметни телефони и таблет компјутери гo тера Apple да бара нови пазари, но не за своите уреди, туку за своите идни инвестиции како паметни автомобили, јавува SF Gate. Според шпекулациите, Адријан Перица, одговорниот за аквизиции во Apple, имал средба со извршниот директор на Tesla Motors, Елон Маск, на која тема на […]

Прочитај повеќе

Членови на Google Х тимот имаа тајна средба со медицинскиот тим на регулаторот FDA, на средбата е можно да се разговарало околу продукт со биосензори од тимот кој ги развива комјутеризираните очила, јавува Bloomberg. Според извештајот, четиричлен тим од Google, помеѓу кои има и членови од Google X лабораторијата, се сретнале со членови на FDA […]

Прочитај повеќе

Бионичката рака Titan е добитник на годинешната Dyson награда која се доделува на студенти кои студираат дизајн на продукт, индустриски дизајн или инженерски студии, известува Fast Company. Добитниции на наградата се Ник Мекгил, Николас Парота, Елизабет Бити и Николај Владимиров од Универзитетот Пенсилванија. Titan ќе им овозможи на корисниците да креваат 40 фунти или 18 […]

Прочитај повеќе

Следниот голем напредок во медицината може да биде донесен од 3Д-принтерите кои во блиска иднина ќе може да принтаат со живи клетки. Напредокот е овозможен пред се од развојот на технологијата и се пософистицираните принтери и софтвер, но и напредокот во регенеративната медицина, вели Forbes. Кевин Шејкшаф, професор по фармација од Универзитетот на Нотингем, Англија, […]

Прочитај повеќе

Зимата е период кога најголем број од нас „лекот“ за грипот и главоболката ќе го побараме на Интернет, надавајќи се дека нема да мора да одиме на лекар. Но, на наше изненадување, не се што има на интернет е вистина! Една од најопасните работи што може да си ги направите е да побарате лекарска помош […]

Прочитај повеќе