Мобилните уреди наскоро ќе може да се користат за идентификација на граѓаните. Ова ќе овозможи лицата кои ќе потпишуваат договори да не мора да бидат физички присутни на локациите на кои се потпишуваат договорите, наместо тоа, ќе можат да го докажат својот идентитет со камерата на паметните телефони. Телефоните како доказ за идентитет ќе може […]

Прочитај повеќе

По САД и Канада, Mastercard го пензионира потпишувањето насекаде во светот. Поради напредокот во технологијата, корисниците на Mastercard нема повеќе да мораат да ги потпишуваат своите картички или сметки. Ова секако нема да заштеди многу време, но ќе го олесни процесот на плаќање и барем малку ќе го забрза плаќањето. Сопствениците на картички и онака […]

Прочитај повеќе

Google ги купувал податоците за купувањата на корисниците на MasterCard и за тоа им исплатил милиони долари. На Google овие податоци секако му биле потребни да провери дали ефектите од рекламите од дигиталниот се префрлаат и во физичкиот свет. Договорот помеѓу двете компании е таен и бил конечно реализиран по 4 години преговори, пренесе Bloomberg. […]

Прочитај повеќе

Во организација на Асоцијацијата за е-Трговија на Македонија (АЕТМ) на 26-ти октомври, 2018-та година во хотел Marriott во Скопје ќе се одржи првата годишна конференција за е-трговија на која повеќе од 20-тина домашни и интернационални експерти ќе ги споделат и разменат своите искуства и знаењa. На првата конференција за е-трговија, која е под наслов “е-Трговија: е-Иднината […]

Прочитај повеќе

Новата заштита на платежните картички на Mastercard ќе биде идентификација преку селфи и отпечатоци од прсти. Компанијата објави дека овие податоци можат да бидат алтернатива на лозинките при онлајн плаќање, пренесува BBC. Промените кои ги најавува Mastercard наскоро ќе се применуваат во САД, Канада и десетина европски земји, за каде ќе се објави и дополнителна […]

Прочитај повеќе

Kонтроверзниот сајт најави дека ќе ги суспендира објавувањата на доверливи документи се додека не си ги среди финансиите. Проблем за функционирање на сајтот е финансиската блокада на сервисите преку кои сајтот добиваше донации, што е 95 отсто од сите приходи на сајтот, вели основачот Џулијан Асанж кој сè уште е во притвор во Англија во […]

Прочитај повеќе

Google објави прва верзија од својата Wallet апликација во која се складираат кредитните картички, и со која може да се плаќа преку паметен телефон, односно преку NFC (Near-field communication) читач. Апликацијата првин беше претставена во мај, а сега е пуштена за користење на сите aмерикански корисници на City Mastercard кредитната картичка. Најголемиот проблем со кој […]

Прочитај повеќе

Kористејќи уреди со NFC технологија, Mastercard претстави

Прочитај повеќе

Полицијата во САД, Британија и Холандија уапси над 20 луѓе кои се осомничени дека како дел од Anonymous групата го нападнале сајтот на PayPal во декември. Осомничените се обвинети за онлајн напад. Неколкумина од десетината уапсени се тинејџери под 18 години. Минатата година интернет активистите Anonymous ги нападнаа PayPal, MasterCard и Visa срушувајќи ги со […]

Прочитај повеќе

Wikileaks ќе поднесе поплака до Европската Комисија против VISA Europe и MasterCard Europe откако двете финансиски компании ги блокираа донациите за контроверзниот сајт откако се објавија стотина илјади доверливи дипломатски документи. Донациите се потребни на Wikileaks да функционира, односно да плати за одржување на серверите и за персоналот.

Прочитај повеќе

Контроверзната интернет група Anonymous ја посрамоти безбедносната компанија HGBery навлегувајќи во нивните сервери, ги објави сите нивни лични податоци со преку 60.000 имејлови, собраа и избришаа куп податоци и, на крај, направи deface на страницата.

Прочитај повеќе

<Надополнето 09.12.10>Сајтот на Mastercard повторно функционира после скоро 24 часа. <надополување>Сајтот на MasterCard е под DDoS напади од активистичка хакерска група која сака да ја одмазди Wikileaks, сајтот кој објави куп доверливи дипломатски документи.

Прочитај повеќе