Основачот на Facebook, Марк Закерберг во интерву за американската телевизија PBS одби да биде вклучен во „војна меѓу платформите“ со Apple, Google и Amazon, но не издржа да ги испровоцира Google исмејувајќи им ја нивната „мала верзија на Facebook”. „Луѓето зборуваат за војна. Има многу начини на како компаниите можат да работат заедноа. Има вистински […]

Прочитај повеќе

Нов профил? Или нов начин да си ги сочувате спомените? И двата се позитивни одговори. На вчерашната f8 конференција Марк Закерберг го претстави Timeline објаснувајќи го како нов профил преку кој може да се истакнете вие самитe и да си ја раскажете приказната од почеток до крај. Налик на личен блог, но подруштвен и повизуелен. […]

Прочитај повеќе

Кога би го сретнале Бил Гејтс, Стив Џобс, Лери Пејџ или Марк Закерберг каква визит картичка, со каков дизајн, би очекувале да ви дадат? Подолу се неколку визит картички, објавени од DesignYouTrust, од кои тешко дека ќе претпоставите дека се работи за ИТ гении кои ја предводат дигиталната револуција, но сепак се визитки кои тие […]

Прочитај повеќе

Веќе знаевме дека Facebook надмина 750 милиони корисници, но тоа и не беше толку важно на конференцијата на која Facebook престави Skype видео чет платформа. Кога стартуваше Google+ минатата недела беше јасно дека Hangout видео четувањето е огромна предност пред Facebook-овиот текстуален чет. Но, изненадувачки Facebook за само една недела стартуваше ист таков видео чет […]

Прочитај повеќе

Social Statistics објави интересна листа на 100-те најпопуларни Google+ корисници. Интересно, првиот на листата не е директорот на Google, Лери Пејџ, ниту ко-оснивачот Сергеј Брин, ниту инжинерот Вик Гундотра кој е одговорен за друштвениот аспект на Google. Ниту еден од нив.

Прочитај повеќе

Основачот на Facebook, Марк Закерберг направи интервју со претседателот на САД, Барак Обама кој ја стартува својата кампања за вториот мандат Facebook настанот е да се привлече и ангажираат младите за политичките прашања, всушност самата кампања на г. Обама стартуваше токму со Facebook апликација и сајт со Facebook Connect.

Прочитај повеќе

Со свој стап по грб? Најверојатно оваа ироничната поговорка може да го објасни случајот на основачот на Facebook, Марк Закерберг кој побара судска заштита од Facebook 31 годишен манијак Прадип Мануконда кој го следел и праќал налудничави пораки кон Закерберг, неговата сестра и неговата девојка пишувајќи дека „навистина ми треба вашата помош… моја драга сестро“, пишува веб сајтот TMZ.

Прочитај повеќе

Кога Facebook го славеше својот 6-ти роденден имаше 350 милиони активни корисници, од кои македонци беа 550.000. Сега по само за една година, дополнителни 150-200 милиони корисници се приклучија на мрежата, од нив има нови 271.340 македонци Facebook корисници.

Прочитај повеќе

Како ти се допадна Social Network? Па, беше интересен, му одговара основачот на Facebook, Марк Закерберг на Џеси Ејсенберг, главниот актер на филмот за Facebook на Saturday Night Live.

Прочитај повеќе

Беше пробиена фан страната на основачот на Facebook, Марк Закерберг. Тие што ја пробиле страната оставија порака:

Прочитај повеќе

Филмот за креирање на Facebook, The Social Network, режиран од Дејвид Финчер, а сценарио на Арон Соркинг, кој и самиот истакна дека приказната на филмот не мора да биде вистинска, ги освоија Златните глобуси во соодветните категории, прогласувајќи го The Social Network како најдобар филм за 2010-та година на холивудските награди со што филмот стана и фаворит за следните Оскари.

Прочитај повеќе

Откако Weekly World News објави дека основачот на Facebook, Марк Закерберг се изморил и сака да го изгаси Facebook во март, лажната вест се појави на еден куп медиуми правејќи го сето тоа толку спектакуларно да самиот Facebook мораше да коментира на лажната вест и да даде изјава дека „не, нема да се гасиме“.

Прочитај повеќе