Facebook сега има над 1 милијарда корисници месечно. Основачот на мрежата, Mарк Закерберг им се заблагодари на корисниците што му веруваат на него и на неговиот тим. „Да им помогнеш на милијарда луѓе да се поврзат е неверојатно, понизно и едно од работите на кои сум најмногу горд во мојот живот.“, вели 28-годишниот Закерберг. Покрај […]

Прочитај повеќе

Во своето прво интервју на TechCrunch Distrupt по излегување на Facebook на берзата, што многумина уште го оценуваат како фиаско, основачот на друштвената мрежа, Mарк Закерберг рече дека изгубиле две години со форсирање на HTML5 наместо да се фокусираат на нативни Android и iOS апликации. Објаснувајќи ја мобилната стратегија, и што научија од грешките до […]

Прочитај повеќе

Откако излезе уште една од многуте шпеклукации до сега, на вчерашното објавување на финансискиот резултат од Q2 во 2012 година, Закерберг доби прашање за најновaта шпекулација дека Facebook на својот телефон ќе работи со HTC. Како најпопуларна апликација на мобилните платформи, од компанијата беше истакнато дека имаат други приоритети во моментот, како што е подобрување […]

Прочитај повеќе

Американското Патент биро му го додели првиот патент на Марк Закерберг за кој аплицирал уште пред шест години. Иако во последниве години компанијата има обезбедено повеќе патенти, сепак овој има симболично значење. Станува збор за патентот означен како US patent 8.225.376 кој се однесува на приватност. Патентот се однесува на динамичка приватност, односно прикажување на […]

Прочитај повеќе

Инвеститорите во мрежата поднесоа тужби против Facebook, Mark Zuckerberg, Morgan Stanley и банките, обвинувајќи ги дека ги лажирале извештаите кои прикажуваат „значително опаѓање“ на идните приходи засновани на зголемениот користење на мобилните апликации, пишува Reuters. Facebook минатата недела излезе на берзата, но вредноста на акциите опаѓа постепено, моментално се намалени на 18 отсто, на 31 […]

Прочитај повеќе

По осум години, Facebook веќе не е приватна компанија. Од денес излегува на њујоршката берза нудејќи 420 милиони акции по поединечна цена од 38 долари. Друштвента мрежа очекува да добие околу 16 милијарди долари од првиот ден на тргувањето. Ова е најголемото почетно нудење во историјата на САД што ќе ја качи вредноста на Facebook […]

Прочитај повеќе

Кога првпат слушнав дека Facebook го купи Instagram, не бев изненаден што некој го грабна популарниот сервис за споделување фотографии, туку бев изненаден пред се од цената. Тогаш ми се чинеше дека 1 милијарда долари за компанија со 13 вработени и 20 милиони корисници е премногу. Но, сега таа зделка изгледа неверојатно добра бидејќи дознаваме […]

Прочитај повеќе

Соопштението дека Facebook го купи Instagram за една милијарда го изненади сиот ИТ свет. Веста дојде одеднаш, се работи за многу пари и се работи за популарна апликација за споделување на фотографии за која многумина веруваа дека ќе прерасне во самостојна друштвена платформа. Впрочем и Марк Закерберг во соопштението рече дека ќе го остават Instagram […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг само што објави на својот Facebook профил дека го купи Instagram, мобилна апликација за споделување на фотографии, за скоро една милијарда долари во кеш и акции. Instagram стана неверојатно популарна апликација за iPhone поради можноста да се едитираат фотографиите со филтри и да се споделуваат со пријателите. Откако забележа успех на iOS, имаше […]

Прочитај повеќе

Facebook конечно стана фирма која јавно може да се тргува со ознака „FB“. Целта на компанијата е да соберат 5 милијарди долари. Ако успее да ги собере овие пари кои му се потребни за понатамошни инвестиции и развој, тоа ќе ја стави друштвената мрежа меѓу најголемите јавни надавања во историјата. Според експертите, вредноста на седум […]

Прочитај повеќе

Facebook го тужи израелeцот Ротем Гуез кој сега, по промена на името, е познат како Марк Закерберг, бидејќи неговата компанија The Like Store ги нарушува условите за користење на друштвената мрежа. Промената на името иако е малку бизарна, сепак не е спорна. Проблемот лежи во тоа што, според Facebook, The Like Store ги нарушува правилата […]

Прочитај повеќе

Бредли Хоровиц, потпретседателот на менаџментот за продукти во Google во интервју за Bloomberg одговори на коментарот до Марк Закерберг, со пораката „драго ни е што не потценуваат. Тоа ни послужи одлично до сега.“ Овој коментар доаѓа откако основачот на Facebook, Mарк Закерберг, искоментира дека Google си има „своја мала верзија на Facebook“. Неговиот коментар беше […]

Прочитај повеќе