Секој четврток сите вработени во најголемата друштвена мрежа Facebook добиваат шанса да му постават било какво прашање на основачот Марк Закерберг. Следниот четврток, 6 ноември, Марк сака да ја прошири оваа пракса и ќе им дозволи на сите корисници на мрежата да постават прашања на кои тој ќе одговара. Со оглед на тоа дека сепак […]

Прочитај повеќе

Доколку ги следите друштвени медиуми тогаш сигурно сте ги забележале видеата на повеќе јавни личности кои се полеват со ледена вода. Станува збор за иницијатива која треба да ја зголеми свеста за болеста амиотрофична латерална склероза (ALS) позната и како „Лу Гарет“ болест. Предизвикот се одвива на следниот начин: откако предизвиканиот се полева со ладната […]

Прочитај повеќе

Иако фановите на виртуелна реалност го мразат денот кога Oculus Rift се продаде на Facebook, сепак се чини дека не е се толку лошо. Има најава дека основачот на друштвената мрежа, Марк Закерберг, сака да ја направи виртуелната реалност достапна за сите, и дека уредот ќе се продава за најниска можна цена. Моментално Development Кit […]

Прочитај повеќе

По аквизицијата на Oculus Rift VR сет, кој нема баш многу заедничко со друштвената мрежа, речиси сите размислуваа дали воопшо Facebook има начин да го искористи Oculus на својата платформа. Доколку акцвизицијата на Oculus дојдеше од Steam ќе беше прифатена како најобична работа, за Google или Apple ќе пишувавме дека имаат сериозна намера да го […]

Прочитај повеќе

Facebook го купува Oculus VR, компанија за виртуелна реалност основана од 21-годишниот Палмер Лаки, за неверојатни 2 милијарди долари. Ова е трета голема аквизиција на Facebook на помали стартапи, но за неверојатни цени. Во последната година Марк Закерберг потроши околу 900 милиони долари на друштвената мрежа за споделување фотографии, Instagram; рекордни 19 милијарди долари на […]

Прочитај повеќе

Oсновачoт на Facebook, Марк Закерберг, откри дека го повикал американскиот претседател Барак Обама за да ја искаже својата фрустрација околу шпионирање на корисниците кои го прави Американската агенција за национална безбедност. Во постот 29-годишниот Закерберг го изнесува својот револт против обидите на властите да го злоупотребат Интернетот, кој наместо да биде безбедност место за поврзување […]

Прочитај повеќе

Facebook e во преговори да го купи Titan Aerospace, компанија која прави соларни беспилотни летала кои можат да летаат блиску до орбитата за цели пет години без да мора да слетаат. Преку леталата Facebook ќе испорачува интернет конекција до руралните средини без интернет пристап, вели TechCrunch. Аквизацијата, која ќе го чини Facebook околу 60 милиони […]

Прочитај повеќе

Звучи неверојатно, но 29-годишниот Марк Закерберг го прославува десетиот роденден на својата компанија која започна како студентски дневник во 2004-та, а денес е најголемата друштвена мрежа во светот со над една милијарда корисници. За да го прослави својот роденден со корисниците, мрежата стартува „A look back“ видео со кое може да си ги прегледате најубавите […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг имал два неуспешни обиди да го купи Twitter, открива новата книга на Ник Билтон, Hatching Twitter: A True Story of Money, Power, Friendship, and Betrayal. Книгата го опишува растот на друштвената мрежа, иако можеби најинтересниот дел во неа, вели TechCrunch, е делот во кој се опишуваат обидите на Марк Закерберг да го купи […]

Прочитај повеќе

Internet.org е новата мисија на основачот на Facebook, Марк Закерберг. Facebook, заедно со телеком партнерите, непрофитните организации, локални заедници и експерти, ја формираа иницијативата Internet.org која се фокусира на земјите во развој кои сè уште не може сами да вложуваат во инфраструктурата. „Девет години бевме во мисија да го поврзиме светот. Сега поврзуваме повеќе од […]

Прочитај повеќе

Ренди Закерберг, сестрата на основачот Марк, и поранешна главна за маркетинг на Facebook, се приклучи на толпата луѓе кои се незадоволни од приватноста на друштвената мрежа. Таа се налути бидејќи една фамилијарна слика која таа ја сподели на Facebook, се најде на јавно на Twitter. На сликата се гледа како таа, и други членови на […]

Прочитај повеќе

Само едно нешто е сигурно кај Facebook, а тоа е дека бројот на корисници постојано расне, сега надмина и една милијарда. И иако во исто време гејмингот опаѓа, финансиите едвај ги надминуваат очекувањата, сепак се забележува поголемо користење на мобилната платформа. За основачот Марк Закерберг, мобилната платформа ќе биде клучот за правење пари. „Мит е […]

Прочитај повеќе