Facebook сака Oculus да изработи нов уред за виртуелна реалност, кој ќе биде поевтин, а со тоа и подостапен за корисниците. Дури и основачот на друштвената мрежа во своето обраќање оддели време за да проговори за превисоката цена на уредот. „Веруваме дека постои уред кој ќе биде самостоен продукт, којо ќе биде квалитетен и поевтин, […]

Прочитај повеќе

Надополнето @ 22.19 ч: Во преполна сала денеска Марк Закерберг го претстави најавеното демо за виртуелната реалност и можностите на Oculus Connect: Селфито кое Марк го направи во видеото, навистина беше објавено на неговиот Facebook профил, со дополнително објаснување: „Сега кога веќе не сум на сцената, можам да објаснам. Го направив ова фамилијарно селфи за време на […]

Прочитај повеќе

Основачот на најголемата друштвена мрежа, Марк Закерберг, започна кул нова пракса… Во следните неколку месеци, тој најави дека ќе споделува ретки и досега невидени фотографии од најнапредната технологија на Facebook. Прв е податочниот центар на Facebook во Лулеа, Шведска. Центарот се наоѓа во близина на Арктичкиот круг и температурите често се пониски од 10 степени, а ова […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг и Присила Чан донираа 3 милијарди US долари во фонд кој треба да пронајде лек за сите болести. Ова е прва инвестиција на брачниот пар кој најави дека ќе донира 99 отсто од своето богатство. Брачниот пар идејата за лек за сите болести ја претстави во преполна сала, а дел од гостите беа Сундар […]

Прочитај повеќе

Леталото кое треба да обезбеди интернет насекаде, дронот Aquila, на 28 јуни го заврши првиот лет, откако првите тестови беа поместени една година од октомври 2015 година. Дронот е огромен, а димензиите на крилата се речиси како кај Boing 737, вели Next Web. Целта на првиот тест е дронот безбедно да полета, да се стабилизира […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг по сѐ изгледа долго време не е на Twitter и на Pinterest, а изглeда и дека не ги следи правилата за безбедност на Интернет. По пробивањето на базата на податоци на LinkedIn, податоците на г. Закерберг беа злоупотребени од група што се нарекува OurMine Team за пристап до профилот на овие социјални мрежи. Лозинките […]

Прочитај повеќе

“Сите сакаат да го освојат светот, но јас само сакам да ги видам сите да бидат фокусирани на факултетот“, вели Марк Зукерберг во интервју во 2005-та година, седнат на кауч со пиво во рака. Tогаш Facebook беше само мрежа за студенти. Денес, Facebook има над 1,5 милијарди корисници.

Прочитај повеќе

Марк Закерберг е опседнат со стримовите во живо и поради ова социјалната мрежа го прави стримот приоритет, јави Re/code. Интересот за стрим не е ексклузивитет на Facebook, но социјалната мрежа наскоро ќе ја има најинтересната предност, Oculus Rift. Доколку социјалната мрежа некако успее да овозможи стрим во живо во виртуелната реалност, ќе имаат навистина голема […]

Прочитај повеќе

Викендов се случи еден од најужасните терористички напади врз европска држава. Во Париз беа убиени над 130 луѓе и уште стотина се ранети по неколку бомбашки напади од терористи кои француските власти ги поврзуваат со Исламската држава. За време на нападот, најголемите дебати се водеа на друштвените мрежи, од коментари со емпатија, до ужасни коментари […]

Прочитај повеќе

Facebook се обидува да пронајде начин како да имплементира „не ми се допаѓа“-копче во својот News Feed. Ова е главна вест која ја обелодени Марк Закерберг. Проблемот кој го има компанијата е што сака да ја промени интеракцијата на корисниците на непријатните вести кои им пристигаат на тајмлајнот. Правејќи го Dislike „сила за добрина“. Сепак […]

Прочитај повеќе

Според нас, и многу корисници, одделување на Facebook Messenger од оригиналната Facebook апликација само направи проблем да мора да користиме две различни апликации за една друштвена мрежа. Но, според основачот на Facebook, Марк Закерберг, двете различни апликации нудат „подобро искуство“. Во сесијата со прашања и одговори со корисниците на мрежата, Закерберг објасни дека преку Messenger […]

Прочитај повеќе

Проектот Hour of Code постави нов рекорд според донациите кои пристигнаа на Indiegogo. Рекордот од 2,8 милиони долари е поставен пред се благодарение на великодушноста на Марк Закерберг и Бил Гејтс кои се и гласноговорници на оваа кампања, но и заговорници на идејата дека во иднина сите ќе треба да имаат барем основно познавање на […]

Прочитај повеќе