Најголемата друштвена мрежа, Facebook има сериозен проблем. Истрагата на конгресот покажа дека наместо да ги зближува своите корисници, го прави спротивното, и ги разделува. Дополнително за ова и не се потребни толку многу средства. За само 46.000 долари, пораките под руските профили стигнаа до 126 милиони Американци. Поради ова основачот на Facebook, Марк Закерберг најави дека […]

Прочитај повеќе

Game Changers е серијал на Bloomberg преку кој може да се запознаеме со дел од луѓето кои преку технологија го менуваат светот. Секако кога г. Закерберг е во прашање, фокусот е на почетоците и на основањето на најголемата друштвена мрежа.

Прочитај повеќе

Facebook го претстави новиот уред за виртуелна реалност. Oculus Go се очила за виртуелна реалност, за кои не е потребен дополнителне хардвер од Oculus. Новиот производ го претстави Марк Закербер на Oculus Connect  4 во Сан Хозе. Oculus Go во моментов е најдостапен уред, барем според цената од 200 долари. Засега нема премногу податоци за хардверот. Go […]

Прочитај повеќе

Последниот период изгледа дека сите за нешто ја обвинуваат најголемата друштвена мрежа. Доналд Трамп на Twitter го обвини Facebook дека отсекогаш бил против него. Претходно либералите го обвинија Facebook дека му помага на г. Трамп. Секако, не може да заборавиме дека друштвената мрежа и Google, се најчесто обвинувани за растот на лажните вести. Сепак и покрај ова, […]

Прочитај повеќе

На најголемата друштвена мрежа не и е доволно времето кое го поминуваме на неа. Facebook најавува сервис со кој ќе им конкурира не само на YouTube, туку и на телевизиите. Facebook Watch наскоро ќе овозможи на корисниците да пронаоѓаат видео содржина која не е достапна во фидот. Како и на останатите сервиси, ќе може да […]

Прочитај повеќе

„Зборував со Марк за ова (вештачката интелигенција). Неговото познавање на оваа тема е ограничено“. Ова беше одговорот на Илон Маск, на оптимизмот на Марк Закерберг за вештачката интелигенција. Илон Маск веќе неколку години се залага за регулација на вештачката интелигенција. Некој од групите бараат и мораториум на развојот се додека не биде креирана безбедна рамка […]

Прочитај повеќе

Марк Закербер во говорот на Харвард ја поддржа идејата за универзален основен приход. Со ова г. Закерберг им се приклучи на: Илон Маск, основач на Tesla ; Бил Гејтс, основач на Microsoft; Пјер Омидар, основач на eBay и Сем Алтман основачот на Y Combinator. „Треба да имаме општество кое не се мери единствено по економските […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг на својот Facebook профил објави видео од моментот кога дознал дека е примен на Харвард. Причина за ова е почесната диплома од Харвард која ќе ја добие следната недела. Г. Закерберг се запиша на Харвард, но го напушти за да има повеќе време да работи на за сега најголемата друштвена мрежа. Сега Facebook […]

Прочитај повеќе

Основачот на најголемата друштвена мрежа Марк Закерберг, се „заколна“ дека ќе ги надмине најголемите недостатоци. Решението е во нешто што г. Закерберг го нарече друштвена инфраструктура. Тој за „друштвената инфраструктура“ постави пет прашања на кои, Facebook ќе мора да даде одговор: Како да им помогнат на луѓето да креираат заедници кои нудат поддршка за корисниците? Како […]

Прочитај повеќе

Бразилецот Хуго Бара кој на почетокот на оваа недела најави дека го напушта Xiaomi и се враќа во Силициумската Долина, се приклучи на Facebook. Г. Бара ќе биде задолжен за одделот за развивање на виртуелна реалност, вклучувајќи го и Oculus Rift, објави Марк Закерберг, на својот Facebook профил. „Хуго го дели моето мислење дека виртуелната […]

Прочитај повеќе

Издавачот на игри како Fallout, Skyrim и Doom, ZeniMax Media е во судски спор со Facebook и Oculus VR. Спорот помеѓу двете компании е пред судот во Далас; па Oculus може да ја чини најголемата друштвена мрежа повеќе од 2 милијарди долари, колку што платија за технологијата во 2014. Според ZeniMax креаторот на Oculus VR во […]

Прочитај повеќе

Тие што мислат дека лажните вести на Facebook се причината зошто некој гласал за Трамп покажуваат значителен недостиг на емпатија и не успеваат да ја разберат пораката на новоизбраниот претседател, вели основачот на друштвената мрежа Facebook, Марк Закерберг на сцената на конференцијата Techonomy. Тој ја негира приказната дека лажните вести за изборите и претседателските кандидати […]

Прочитај повеќе