Не така одамна Yahoo беше првата врата кон интернет за десетици милиони корисници. Неколку генерации го користеа Yahoo Messenger да разговараат и да запознаат нови пријатели, но сега и последните потсетници на некогашниот гигант заминуваат. Компанијата за 4,8 милијарди долари ќе стане дел од Verizon, јави Recode. Зделката треба да се финализира денес пред да […]

Прочитај повеќе

Yahoo ќе се реструктуира така што ќе креира spin-off дел во кој ќе ги има сите своите важни интернет бизниси, како мејлот, пребарувањето, Tumblr и други; и дел кој ќе го задржи уделот од 15 отсто во кинеската продавница Alibaba, вели New York Times. Вредноста на Yahoo сега е над 33 милијарди долари, главно поради […]

Прочитај повеќе

Новата книга за Мaриса Маер, Мarissa Mayer and the Fight to Save Yahoo! од Николас Карсон, ги опишува проблемите кои г-ѓа Маер ги има како директор во Yahoo, компанија која има за цел да се редизајнира себе си од досаден пребарувач во бренд кој ќе им се допадне на помладите. Еден обид за тоа е […]

Прочитај повеќе

Yahoo очекува заработка од над 100 милиони долари од Tumblr во 2015 година, вели директорката Мариса Мејер. Порастот на заработката e поради се поголемиот број корисници, воведувањето на реклами, но и од се поголемата „продуктивност“ на постоечките корисници. Последните 15 месеци бројот на корисниците е пораснат за 40 отсто на 420 милиони, а бројот на […]

Прочитај повеќе

Yahoo на CES 2014 официјално ги претстави своите нови Yahoo Tech и Yahoo Food сајтови кои ќе им се приклучат на Yahoo News и Yahoo Business. Сите сајтови на интернет гигантот, покрај целта да информираат, се наменети и да го рашират брендот Yahoo кон пошироката публика. Покрај тоа што е интернет пребарувач кој си ја […]

Прочитај повеќе

Како што најавивме минатата недела, Yahoo ја купува платформата за блогирање Tumblr за 1,1 милијарда долари. Бордот на Yahoo и одобри на новата директорка Мариса Маер да ја реализира аквизацијата од која најмногу ќе добие 26 годишниот основач на Tumblr, Дејвид Камп. Tumblr за само седум години успеа да стигне до неверојатната бројка од 100 […]

Прочитај повеќе

Apple и Yahoo се во преговори за подлабока соработка на iOS уредите, извести Wall Street Journal. Покрај веќе интегрираните сервиси за временска прогноза, финансии и спорт, Apple сака и вестите на Yahoo да бидат повеќе читани на iPhone и iPad. Компаниите разговараат пред се околу можноста вестите да бидат претходно вчитани и презентирани од Siri. […]

Прочитај повеќе

Yahoo денес ја објави новата верзија на својата почетна страница за која велат дека е дизајнирана да биде поинтуитивна и персонализирана. До оваа верзија на Yahoo некои корисници имаа пристап уште во јануари, а наскоро најавуваат дека ќе биде достапна за сите други. Се работи за поедноставување на дизајнот, а персонализацијата ќе можете да ја […]

Прочитај повеќе

Популарната имејл платформа Yahoo Mail конечно го доби долгопотребниот редизајн. Подобрувањата доаѓаат по барање на корисниците, но и заради потребите да се обезбеди добар сервис за веб и разни мобилни платформи како Windows 8, iOS и Android. „Ни кажавте гласно и јасно дека сакате поедноставен имејл сервис. Сакате да се логирате и брзо да ја […]

Прочитај повеќе

Yahoo официјално ја најави Мариса Маер како своја нова извршна директорка. Г-ѓа. Маер ќе треба да го „оживее“ фокусот на иновации и да ги зголеми приходите на компанијата која веќе некое време се мачи да ја постави стратегијата – дали се медиумска компанија која дистрибуира содржина или се интернет пребарувач кој нуди и други сервиси […]

Прочитај повеќе

Откако стартуваше во 1997-та, Google за кратко време стана првин популарен интернет пребарувач, а денес и доменантен пребарувач. Како се започна? Кои се новините кои Google ги стартуваше за да го освои пазарот? Мериса Маер и Бен Гомес од Google во кратко 6-минутно видео ја објаснуваат логиката на Google зад пребарувањето и претставувањето на новите […]

Прочитај повеќе

Во Google, гледавме како Гага си ја изгради својата кариера со прифаќање на технологијата, вели директорката за кориснички продукти во Google, Марис Маер, во својата најава за итнервјуто со популарната музичарка Лејди Гага. Интервјуто е дел од „музичари @ Google“ серијалот.

Прочитај повеќе