(Ова е гостински пост на Матеј Плавевски, ученик во осмо одделение во училиштето Јахја Кемал. Постот оригинално е објавен на Medium, а преведен и реобјавен на IT.mk со дозвола од авторот.) Загадувањето на воздухот станува чест и постојан проблем на 21-от век. Како што бројот на земји кои се справуваат со овој проблем расте, така […]

Прочитај повеќе

Facebook користи вештачка интелегенција за мапа на која ќе бидат одбележани сите објекти креирани од луѓето. Користиме AI за да ги анализира сателетските снимки за детална мапа која ќе ја споделиме оваа година, вели социјалната мрежа. „Ги идентификувавме објектите крирани од луѓе како згради и друга инфраструктура, а потоа ги користевме овие локации како показател […]

Прочитај повеќе

Две години по официјалнотo претставување на Project Tango, Google конечно откри дел од новите можности на оваа технологија. Project Tango е проект на Google чија цел е да се овозможи мапирање на околината во реално време со телефонот и таблет компјутер, опремени со куп сензори. Но, овој пат фокусот не е на мапирањето, туку на […]

Прочитај повеќе

Кратко откако Македонија беше прикажана на Google Street View, се појавија и првите локални бизниси кои се презентираат пред светот со виртуелни тури преку Google Business View. Винаријата Камник и студиото за ентериер и осветлување Lux се првите бизниси во Македонија кои се појавија на Google Business View, односно верзија на Street View која ја […]

Прочитај повеќе

На Google му требаше една година откако прв пат го забележавме нивниот автомобил во земјава, да ги додаде градовите и патиштата во Google Street View. Наместо од птичја перспектива на Google Maps, сега со Street View може да се спуштите директно на улиците на Скопје, Битола и другите градови, и да ги разгледате одблиску со […]

Прочитај повеќе

Карлос Педро е поштар oд Бразил кој рачно ги мапира улиците на Рочина, најголемата фавела во Бразил. Причина која го мотивира на ова е маката која ја има во текот на работата, бидејќи дури 60.000 жители на ова место ни самите не знаат на која адреса живеат. „Ова е карактеристичен проблем за сиромашните квартови во […]

Прочитај повеќе

Mакедонските улици ќе го добијат Street View третманот. Наскоро, од 29-ти септември, ќе го забележите специјализираниот автомобил на Google кој ќе вози низ Македонија и ќе ги фотографира улиците за панорамски фотографии од 360 степени. Првите улиците кои ќе бидат фотографирани ќе бидат од Скопје и Битола, потоа Куманово, Прилеп, Тетово, Охрид и останатите градови […]

Прочитај повеќе

Македонија барем во догледен период не е во плановите на Google за Google Maps|Business View. Од Facebook страната Мак Mедиа ни пратија дописка со Google кој вели дека услугата не само што не е достапна, туку барем засега немаат временски период во кој услугата би станала достапна. Google Business View е дел од Google Maps […]

Прочитај повеќе

Никој не ги пофали Apple Maps кога прв пат ги заменија мапите на Google во iOS 6. Напротив, имаше остри критики за многуте грешки во мапите – кои сè уште се лоши за Македонија – и критики кон Apple зошто ја прекина соработката со Google по шест години. Но, како што поминува времето се чини […]

Прочитај повеќе

Apple Maps сè уште се очајно лоши. Знаејќи дека Apple не планира да се врати на соработката со Google Maps, тогаш единствено решение за да се подобрат мапите е да се купуваат стартапи кои имаат уникатни решенија за мапирање. Според новинарката на Washington Post, Џесика Лесин, Apple го купил Embark, стартап oснован во 2011-та година […]

Прочитај повеќе

За многумина од нас, вулканските Галапагос острови, кои ни се познати од изучувањата на Чарлс Дарвин, се далечно, далечно место. Но, благодарение на технологијата и на трудот на Google наскоро ќе може да се прошетаме низ нив, па макар и виртуелно. Гигантот започна да ги мапира островите со „најуникатниот биолошки екосистестем во светот“, а турата […]

Прочитај повеќе

Apple е нов сопственик на стартапот WiFiSLAM (WiFi Simultaneous Localization and Mapping). Стартапот ќе треба да и помогне на компанијата во натпреварот со Google за мапирање на внатрешноста на објекти. По аквизицијата WiFiSLAM веднаш ја затвори својата страна, а инжинерите ќе бидат префрлени кај Apple. Аквизицијата на WiFiSLAM го чинеше Apple околу 20 милиони долари. […]

Прочитај повеќе