Грант Ричи, основачот на канадскиот стартап Locationary, во 2012 година во блог пост на TechCrunch јавно ги искритикува Apple велејќи дека „iPhone 5 е повеќе познат поради работите што ги нема: Google Maps“. Според неговиот тогашен пост, предизвиците кои ги има Apple за да ги подобри своите мапи, кои и денес се лоши, се агрегирање […]

Прочитај повеќе

Со пуштање на редизајнираните Google Mаps за десктоп и Android, Google ги објави и новите Google Maps за iOS кои конечно се достапни и на македонскиот App Store. Македонските корисници до сега немаа пристап до апликацијата, туку ја користеа мобилната веб верзија на мапите отворена преку прелистувач. Google Maps е една од најнеопходните (и најсимнуваните) […]

Прочитај повеќе

Веќе не ви треба покана за да ги користите новите Google Maps. Тие сега се достапни за сите кои ќе се логираат и ќе кликнат на Try now, објави Google преку твит. The new Google Maps for the web is even easier to try out. No email invite needed. Sign up and get instant access: […]

Прочитај повеќе

Google ги надгради Google Maps за Android на верзија 7.0.0. Мапите се достапни во Google Play за Android телефоните и таблет компјутерите, и наскоро за iOS (iOS апликацијата во моментов не е достапна за македонските корисници). Новите Google Maps имаат поголем дел од екранот за мапите, нудат избор на рута за јавен превоз, велосипед и […]

Прочитај повеќе

Како што беше најавено, Google ги претстави подновените Google Maps на I/O 2013. Новите мапи се персонализирани за секој корисник и се подобри колку повеќе ги користите. За да стигнете од едно до друго место, Google ќе ви претставува локации на мапата кои веќе сте ги виделе или омилени локации. Начинот на кој ќе ви […]

Прочитај повеќе

Facebook e во финална фаза на преговорите со Waze да го интегрира израелскиот стартап за цена од 800 милиони долари, јавува израелскиот Calcalist. Според овие податоци компаниите се во завршна фаза на преговорите и во моментов е останато детално разгледување на финансикото работење. Преговорите траат веќе шест месеци, иако првично за Waze се интересираа и […]

Прочитај повеќе

Google подготвува нов поинтересен интерфејс за Google Maps, велат неофицијални податоци на Google Operating System блогот. Новиот интерфејс ги прикажува сите информации на мапата, а едно од новите обележја ќе бидат рецензиите и препораките за локации од Google+ пријателите или најдобро оценетите прегледи. Новите мапи и нивната додадена функционалност изгледаат навистина одлично, и сепак изгледа […]

Прочитај повеќе

Google го рашири Street View проектот и Бугарија, па отсега ќе можете да ги разгледувате Софија или Варна додека се подготвувате да ги посетите овие градови. Google во најавата извести и дека во соработка со Yandex се додадени панорамски фотографии на 200 градови и локации од Русија, помеѓу кои и организаторот на Зимските илимписки игри Сочи. […]

Прочитај повеќе

Нови 100.000 локации и тури низ целиот свет, најави Googlе Еarth за својот водич Tour Guide. Покрај кусите филмчиња во турите ќе бидат додадени и 1.000.000 кориснички фотографии од 200 држави.  За незапознаените со водичот, Tour Guide претставува експерт кој ви покажува интересни податоци за локацијата која сте ја гледате или уште подобро ако сакате да ја […]

Прочитај повеќе

Google ги спаси корисниците на iPhone. Наместо ужасните Apple Maps, за кои Тим Кук мораше да се извини и кои беа опишани како „опасни за живот“, корисниците сега ќе можат да си ги симнат Google Maps за iPhone. Мапите на Google ќе им користат на корисниците, но не и на Apple кој е под силен […]

Прочитај повеќе

Мапите на Apple можат да бидат опасни за вашиот живот, предупреди полицијата од Милдура, Австралија. Предупредувањето доаѓа по поплаки од луѓе кои наместо да го најдат малото гратче, се изгубиле во австралиските пустина на високи температури. До сега се спасени четири изгубени луѓе кои ги следеле мапите. „Тестовите на мапите покажаа дека мапите го прикажуваат […]

Прочитај повеќе

Google тестира Maps апликација за iOS, пишува Wall Street Journal повикувајќи се на извори кои велат дека ја виделе апликацијата. Според нив, Google Maps за iOS е скоро готова и наскоро ќе биде достапна на Apple App Store. Aпликацијата ќе има и GPS навигација која ќе го олесни возачите. Оваа функционалност популарна на Аndroid уредите, […]

Прочитај повеќе