На Google му требаше една година откако прв пат го забележавме нивниот автомобил во земјава, да ги додаде градовите и патиштата во Google Street View. Наместо од птичја перспектива на Google Maps, сега со Street View може да се спуштите директно на улиците на Скопје, Битола и другите градови, и да ги разгледате одблиску со […]

Прочитај повеќе

Германските производители на автомобили Audi, BMW и Daimler ќе бидат новите сопственици на Nokia Here мапите. Поранешниот финиски производител на паметни телефони подолго време се обидува да пронајде купец за Nokia мапите, а според BBC, германските производители понудиле 2,8 милијарди евра. Се чини дека кога се во прашање Here единствено е променет сопственикот. Локацискиот сервис […]

Прочитај повеќе

Google тестира функција со која на корисниците на Google Maps ќе им овозможи да ја истражат својата околина. Дел од овие предлози ќе им бидат презентирани на корисниците додека се движат кон својата дестинација, јави  Android Police. Промените им се достапни на дел од корисниците кои ги надградиле Google Maps на 8.2, а не се […]

Прочитај повеќе

Apple искрено се надева дека во иднина ќе може да им конкурира на Google Maps. Засега, Аpple прави само тестови на веб верзија на Apple Maps за апликацијата Find my iPhone, која е една од последните Apple производи кој сè уште ги користи Google Maps. Apple Maps сега се далеку подобри отколку што беа на […]

Прочитај повеќе

Google, Bing или Apple Maps, наскоро на своте корисници ќе можат да им понудат поквалитетни мапи. Досега на овие сервиси им беше забрането да прикажуваат слики на кои се гледаат објекти кои се помали од 50 сантиметри, но сега властите во САД донесоа нова одлука со која ќе им се дозволат сателитски фотографии со поголема […]

Прочитај повеќе

Google потроши 500 милиони долари во кеш да ја купи Skybox Imaging, компанија која обезбедува сателитски фотографии со висока резолуција. Целта на Google е да ги интегрира овие квалитетни фотографии во Google Map за да ги усоврши мапите со точни и актуелни фотографии. „Сателитите на Skybox постојано ќе ги ажурираат Google Maps со актуелни и […]

Прочитај повеќе

Доколку сте корисник на iPhone и често патувате во Србија, Apple го олесни снаоѓањето по улиците на северниот сосед. Откако беше договорено дека во земјата ќе може да се продава iPhone, Apple и Телеком Србија потпишаа уште една соработка со која Apple Maps ја подржуваат и територијата на Србија. Ова значи дека отсега освен најголемите […]

Прочитај повеќе

Google Map Maker е достапна во Хрватска, Словенија, Грција, Естонија, Литванија и Словачка. Алатката им овозможува на корисниците да помагаат во подобрување на Google Maps креирајќи свои мапи. Корисниците можат да ги уредуваат Google мапите со тоа што ќе додадат или уредат локации, додавање на пат и преглед на останатите промени од корисниците. Google Map […]

Прочитај повеќе

Отсега ќе можете да побарате помош од вашиот Android телефон за да се снајдете на патиштата во Хрватска и Србија. Google ја прошири оваа функцоналност на Google Maps за дополнителни 25 земји, вклучувајќи ги и двете балкански земји, со наградување на мобилната апликација, пишува Android Police. Навигацијата е достапна во вкупно 99 земји, и може […]

Прочитај повеќе

Направете си сам Street View, вели Google во најавата дека ги отвара мапите за краудсорсинг фотографии направени од корисници со Android телефон или DSLR фотоапарат. Новата опција за View заедницата дозволува во Google Maps да се додадат корисничките панорами од 360 степени од „омилените места“. Штом се поврзат фотографиите тие ќе бидат објавени на мапите, […]

Прочитај повеќе

Никој не ги пофали Apple Maps кога прв пат ги заменија мапите на Google во iOS 6. Напротив, имаше остри критики за многуте грешки во мапите – кои сè уште се лоши за Македонија – и критики кон Apple зошто ја прекина соработката со Google по шест години. Но, како што поминува времето се чини […]

Прочитај повеќе

Apple Maps сè уште се очајно лоши. Знаејќи дека Apple не планира да се врати на соработката со Google Maps, тогаш единствено решение за да се подобрат мапите е да се купуваат стартапи кои имаат уникатни решенија за мапирање. Според новинарката на Washington Post, Џесика Лесин, Apple го купил Embark, стартап oснован во 2011-та година […]

Прочитај повеќе