Според неодамнешен блог пост од ESET, се има појавено нов вид малициозен софтвер кој ги користи потенцијалите на Twitter да контролира Android базирана направа како бот нет. Таканаречениот Twitoor и неговиот тројанец си седат мирно сѐ додека не добијат прецизни наредби од малициозна Twitter сметка. Штом излезат од хибернација, стапуваат во бот нет фаза и можат да преземаат и инсталираат […]

Прочитај повеќе

За само еден месец, стотина илјади посетители го посетија онлајн Mузејот на злонамерен софтвер. На „изложените“ вируси им се отстранети можностите за уништување, но графиката и пораките се оставени, па може да видите што гледале корисниците додека вирусите им ги уништувале податоците, или уште полошо хардверот на компјутерот. Колекцијата е дело на безбедносниот експерт Мико […]

Прочитај повеќе

Откриен е нов вид на Android adware кој не може да се отстрани, што ги остава телефоните ранливи на „root“ напади. Adware-от се маскира како легитимна апликација која доаѓа од Facebook или Twitter. Истражувачите открија над 20.000 примери на тројанци кои ги модифицираат апликациите што можат да се симнат од Google Play, јави Ars Technica. […]

Прочитај повеќе

Над 650.000 кинески мобилни уреди, од кои најголем дел паметни телефони, се злоупотребени во хакерски DDоS напад со кој беше преплавен неименуван веб сајт. Бројот на уреди од кои се испраќаа „барања“ до сервисот овозможи 4,5 милијарди барања за само еден ден, велат безбедносните експерти Cloudflare. Софтверот кој е искористен за нападите е изработен во […]

Прочитај повеќе

Kaspersky Lab се оградува од обвинувањата на двајца поранешни вработени кои во текст на Reuters тврдат дека компанијата ја злоупотребува својата доверба кај корисниците. Според нивните тврдења, Kaspersky Lab прави софтверот на конкурентите Avast, AVG и Microsoft да биде препознаен како вирус, и често да биде избришан. Компанијата успешно ги манипулирала конкурентскиот софтвер да избрише […]

Прочитај повеќе

Apple наскоро ќе издаде закрпа за OS X со која ќе биде надминат безбедносниот пропуст познат како DYLD. Друг пропуст познат како Thunderstrike 2 веќе е делумно поправен, велат од Apple. Пропустот ќе биде поправен во следната безбедносна закрпа за Mac OS X 10.10.5, иако дел од корисниците стравуваа дека можеби ќе треба да чекаат […]

Прочитај повеќе

Oткриен е нов zero-day пропуст во Mac кој може сериозно да ја загрози репутацијата на Apple како производители на непробојни продукти. Малициозниот софтвер Thunderstrike 2 може да го инфицира биосот на Mac, и да остане заглавен таму бидејќу не може да биде исчистен ни со флешување на оперативниот систем, а ниту со промена на хардискот, […]

Прочитај повеќе

Безбедносната компанија Kaspersky Lab открива дека и самите биле цел на сајбер напади преку кои напаѓачите сакале да украдат доверливи информации. Според податоците кои ги објави компанијата, хакерите биле заинтересирани за Secure Operating System, Kaspersky Fraud Prevention, Kaspersky Security Network и Anti-APT решенијата. Нападите се едни од најсофистицираните досега, велат од Kaspersky. Малициозниот софтвер кој […]

Прочитај повеќе

Пронајдена е нова безбедносна закана за корисниците во начинот на интеракција со веб сајтовите, јави BBC. Станнува збор за софтверот PrivDog кој ги блокира рекламите, но истовремено претставува опасна алатка за нарушување на приватноста преку безбедносен пропус на SSL-ниво. Според краторот на софтверот зафатени се 57.000 корисници, иако велат дека проблемот би требало да е […]

Прочитај повеќе

Новопронајден малициозен софтвер на Android може да ве прислушува дури и ако го исклучите телефонот, велат безбедносните експерти на AVG кои го пронајде софтверот. Кога го гасите телефонот, софтверот ја презема контролата врз телефонот, па наместо да се изгаси, тој влегува во состојба како да е „заспиен“ и и ве шпионира. При исклучувањето, телефонот наизглед […]

Прочитај повеќе

Злонамерен софтвер кој ги напаѓа банкоматите во Источна Европа им овозможува на напаѓачите да ги испразнат целите касети на банкоматите. Крстен Tyupkin, овој софтвер е пронајден на повеќе од 50 банкомати низ Европа, но се претпоставува дека софтверот е раширен и во САД, Индија и Кина, велат од Kaspersky Lab. Backdoor.MSIL.Tyupkin ги напаѓа банкоматите кои […]

Прочитај повеќе

Безбедности експерти од Берлин открија пропуст во USB уредите кој му овозможува на напаѓачот целосна контрола врз инфицираниот систем, а засега единствена одбрана е користење на уреди во кои имате доверба, иако и во овој случај е можно репрограмирање на уредот. Причина за проблемот е што еден уред кој се користи на пример за складирање […]

Прочитај повеќе