Никогаш нема да го заборавам денот кога интернетот конечно ги надмина македонските телевизии. Тоа беше сабота, деветти мај. Тој ден се разбудив со вести дека во Куманово се води војна. Вистинска војна против терористичка група во која загинаа осум полицајци, триесет и седум беа повредени, неколку куќи се запалени и се поттикна етничката омраза. Како […]

Прочитај повеќе

Македонските власти, поточно Управата за безбедност и контроразузнавање води куп досиеја за стотина македонски новинари кои се критични кон власта, а меѓу нив е и покојниот уредник на Фокус, Никола Младенов, за кој УБК има посебно досие, обвини претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во новата #бомба. Сомнежите се покажаа како точни, бидејќи уште од самите […]

Прочитај повеќе

Група на македонски портали, вклучувајќи го и IT.com.mk, a предводена од Центарот за развој на Медиуми, стартуваaт иницијатива за подобар професионален однос помеѓу медиумите и сите други креатори на онлајн содржина. Иницијативата е поттикната од постојаното крадење на текстови и фотографии, и нивно објавување како своја содржина, без притоа да им се даде признание на авторот […]

Прочитај повеќе

Во среда, 24-ти септември со почеток од 18:00 часот во Куршумли Ан, во Стара скопска чаршија ќе се води битка помеѓу традиционалните и дигиталните медиуми. Работилницата е дел од програмата на Skopje Design Week кој се оддржува од 23-ти до 28-ми септември. Работилницита, отворена за сите посетители, а поддржана од МПМ, ќе има три точки […]

Прочитај повеќе

Македонскиот агрегатор за вести, Time.mk, има нова функционалност – своевидна „временска машина“ која овозможува преглед на вестите во минатото. Со одбирање на неделата од која сакате да прочитате за изминатите настани, ќе може да ги разгледа вестите од македонските медиуми кои биле актуелни во тој период. За да ја искористите „временската машина“ на Time.mk, ќе […]

Прочитај повеќе

Центарот за развој на медиуми oбјави јавен повик за информативните веб сајтови во Македонија кои сакаат да развијат и тестираат нови извори на приходи. Повикот е во рамките на Програмата на USAID за зајакнување на независните медиуми во Македонија, чија цел е да ги охрабри македонските медиуми да испробаат нови начини за финансирање на своите […]

Прочитај повеќе

Доколку ги следевте насилните протести на две групи демонстранти против и за именувањето на Талат Џафери за министер за одбрана кои се случија во петокот, односно саботата, тогаш големи се шансите да сте ги гледале немирите преку YouTube видео. Покрај политичките препукувања, протестите беа најсериозните вести викендов, и секој медиум, традиционален или на веб, се […]

Прочитај повеќе

Нова ТВ започнува на веб. Овој нов медиум воден од поранешни новинари на А1 телевизија е решен да стане првин веб телевизија, нешто што е релативно ново во Македонија, па потоа да планира како да ги експортира содржините и на малите екрани. „Се вмешавме во гужвава на онлајн светов затоа што едноставно за нас на […]

Прочитај повеќе

Сител, еден од најголемите извори на информации во Македонија, попознат како медиум, се реши да го загрее национализмот кај својата публика со објавување на видео со наслов „За сите што не веруваат дека Македонија е центар на светот“. Во видеото Сител oтвара Google Earth, алатка за 3Д мапи, и зумира. По две-три кликања се гледа […]

Прочитај повеќе

Time.mk, најпосетуваниот македонски веб агрегатор на вести, од денес во функција ја пушта својата нова опција преку која ќе може посетителите да ја пребаруваат архивата на македонските медиуми. Архивата на македонските онлајн медиуми е достапна преку time.mk/arhiva/. Откако ќе го впишете вашиот клучен збор за пребарување, ќе бидете пренасочени на страница која ги содржи сите […]

Прочитај повеќе

Oткако се отрки и дека Утрински весник, Дневник и Вест ќе им се придружат на другите .мк медиуми и ќе се повлечат од Time.mk од кој бараа паричен надоместок, агрегаторот го смени начинот на работа и реши да ги објави медиумите повторно. Во блог пост, основачот на Time.mk, Игор Трајковски, објаснува дека најпопуларниот .мк сајт […]

Прочитај повеќе

Утрински Весник, Дневник и Вест веќе не сакаат нивните линкови да бидат споделувани од најпопуларниот-во-моментов .мк сајт, Time.mk. Весниците издавани од Медиа Принт Македонија, ќе го следат примерот на Сител, Канал 5, Netpress, Курир.мк и др., и ќе се повлечат од aгрегаторот за вести. Причината е повторно пари. Медиумите бараат надоместок за нивните линкови да […]

Прочитај повеќе