Видео спотот, римејк на песната Smooth Criminal од Мајкл Џексон, на хрватските виолончелисти Стјепан Хаусер и Лука Сулуќ стана вистински хит на YouTube. Видеото кое беше постирано пред само неколку дена, односно на 20.01.11, досега доби над 750.000 прегледи и преку 12.000 likes.

Прочитај повеќе

Twitter објави листа на топ трендовите за 2009 година. Интересно, Мајкл Џексон не е најтвитаниот, како што е најпребаруваниот кај интеренет пребарувачите. На Twitter најпопуларна и највлијателна тема се протестите во Иран, каде Twitter одигра огромна улога, пред се како медиум. И обратно, иранските протести одиграа огромна улога во популарноста на друштвената мрежа.

Прочитај повеќе

Љубопитност, затоа ја пребаруваме мрежата, вели Google објавувајќи го својот Zeitgeist 2009 извештај за најпопуларните пребарувања во 2009 година. Најбараниот термин на пребарувачот е
поп ѕвездата Мајкл Џексон, а потоа следат друштвените мрежи.

Прочитај повеќе

Иако беше надвор од сцената повеќе од 10 години, смртта на Мајкл Џексон предизвика феномен што сруши неколку сајтови, a интересот за неговата смрт го натера Google да се уплаши поради огромниот број посетители бидејќи „верувавме дека се работи за хакерски напад“, изјави Google за BBC.

Прочитај повеќе