По повеќе генерации на MacBook Pro кои беа речиси единствено редовна надградба на хардверот, Apple конечно претстави значителна надградба на MacBook Pro. Промените на MacBook започнаа со минатата генерација со која Apple за првпат го претстави својот M1 процесор специјално дизајниран за MacBook. Најголемата промена на MacBook започнува и завршува со надградбата на тој процесор […]

Прочитај повеќе

Кога пред десетина дена Apple најави нов настан, беше јасно дека нема да има нови телефони. Речиси веднаш беше јасно дека компанијата ќе претстави нов iPad или Mac Book, или можеби и двете. Apple претстави неколку надградби, најголем дел од надградбите на уреди кои беа на ред за промена од поодамна. Mac Book Air Вообичаено […]

Прочитај повеќе

По подолго време Apple направи надградба на MacBook Pro компјутерите. Процесорите на компјутерите на надградени на i7 или i9 од 8 генерација. Новите компјутери ќе доаѓаат со 6-јадрени процесори 32 GB RAМ, True Tone екран и Apple T2 чип, објасни Apple. За жал ова се однесува единствено на MacBook Pro models со Touch Bar. Добра вест […]

Прочитај повеќе

Американската организација Consumer Reports повторно го препорачува MacBook Pro, откако пред две недели излезе со соопштение дека за прв пат нема да дадат своја препорака за новиот лаптоп на Apple. Промената во препораката доаѓа откако Apple го надгради софтверот. По надградбата батеријата се однесува според предвидените спецификации. Apple ја изгуби препораката за компјутерот откако тестовите на […]

Прочитај повеќе

По подолг период Apple е пред посериозни проблеми. Минатата недела американскиот Consumer Reports соопшти дека за прв пат нема да дадат препорака за MacBook Pro поради проблеми со батеријата. „Во текот на тестовите батеријата на MacBook Pro имаше сосем различни резултати. Во тестовите на 13-инчниот модел со тачбар, батеријата траеше 16 часа, па 12.75 часа, […]

Прочитај повеќе

Тач барот на MacBook Pro можеби не е нешто што ќе ги смени навиките и правилата, како што првично Apple го најавуваше. Но сепак можноста за програмирање на функции можеби ќе биде поинтересна отколку што и ние како корисници првично претпоставувавме и критикувавме… Најверојатно најдобриот показател за програмабилноста на лентата доаѓа од хакерите. Адам Бел […]

Прочитај повеќе

Откако неодмамна ја расклопија обичната верзија на MacBook Pro, iFixit сега се зафати и со верзијата со Touch Bar. Компјутерот доаѓа со неколку непријатни изненадувања, покрај тоа што е исклучително тежок за поправка, најлошата вест е дека сѐ доаѓа залемено на плочката. Ова и претходно беше познато за RAM меморијата, но изненадување е непроменливоста и на […]

Прочитај повеќе

Apple ги претстави новите MacBook Pro компјутери. Неколку дена покасно iFixit веќе расклопува еден од уредите, за жал за новите компјутери со TouchBar ќе треба да почекаме, но сега е достапен 13-инчниот MacBook Pro со функциските копчиња. Еве дел од хардверот кој iFixit го „откри“ во уредот, а за повеќе погледнeте го видеото. 13.3” LED […]

Прочитај повеќе

По две конференции и презентации во два дена; претставување на повеќе или помалку слични, ако не и исти производи; се чини дека Microsoft сега ги надмина Apple, барем кога компјутерите се во прашање. Без сомневање разликата најдобро се гледа на контролерот. Touch Bar и Surface Dial секако се надградба врз стандардните контролери, но контролерот на […]

Прочитај повеќе

Настаните на кои Apple го претставува својот хардвер се интересни за сите. Компанијата на чии уреди често се гледа како на статусен симбол отколку алатки секој пат има интересни презентации.  Овој пат беше јасно дека нема да има презентации на телефони и паметни часовници, а неколку дена претходно излегоа во јавноста деталите за новиот MacBook Pro. […]

Прочитај повеќе

Пред крајот на октомври Apple ќе одржи настан на кој ќе презентира надградби на постоечките компјутери. Компанијaта одамна не ги подновила компјутерите, па се очекува после овој настан повторно да ја зголеми својата заработувачка од овој сегмент. Дел од надграбите кои се очекуваат се: Замена на MagSafe 2 портата за напојување Замена на сите USB порти со USB Type-C […]

Прочитај повеќе

Apple ќе претстави 13-инчен MacBook Pro со Retina екран, пишува 9to5mac. Официјално од Apple најавата треба да пристигне на прес конференцијата закажана за подоцна во октомври. Се очекува 13-инчниот MacBook Pro да биде претставен заедно со помалата верзија на iPad. Тринаесет инчниот лаптоп ќе доаѓа во две конфигурации, со различни процесори и простор, а ќе […]

Прочитај повеќе