Кога пред десетина дена Apple најави нов настан, беше јасно дека нема да има нови телефони. Речиси веднаш беше јасно дека компанијата ќе претстави нов iPad или Mac Book, или можеби и двете. Apple претстави неколку надградби, најголем дел од надградбите на уреди кои беа на ред за промена од поодамна. Mac Book Air Вообичаено […]

Прочитај повеќе

Откако неодмамна ја расклопија обичната верзија на MacBook Pro, iFixit сега се зафати и со верзијата со Touch Bar. Компјутерот доаѓа со неколку непријатни изненадувања, покрај тоа што е исклучително тежок за поправка, најлошата вест е дека сѐ доаѓа залемено на плочката. Ова и претходно беше познато за RAM меморијата, но изненадување е непроменливоста и на […]

Прочитај повеќе

Пред крајот на октомври Apple ќе одржи настан на кој ќе презентира надградби на постоечките компјутери. Компанијaта одамна не ги подновила компјутерите, па се очекува после овој настан повторно да ја зголеми својата заработувачка од овој сегмент. Дел од надграбите кои се очекуваат се: Замена на MagSafe 2 портата за напојување Замена на сите USB порти со USB Type-C […]

Прочитај повеќе

Можеби ѕвездата на вчерашната презентација на Apple е Apple Watch, но една нова функционалност и нов уред сериозно претендираат да му ја украдат славата на часовникот. Освен откривање на бројките дека се продадени 700 милиони телефони и дека корисниците навистина се задоволни од iPhone 6, Аpple е горд и на својата нова продавница во Кина, […]

Прочитај повеќе

Apple ја претстави следната генерација на MacBook Air лаптопoт, пишвuа порталот Verge. Сепак доколку се надевате дека тоа ќе бида 12-инчен Retina MacBook кој ќе биде потенок од претходникот и ќе доаѓа без бучниот вентилатор, ќе мора да почекате. Новиот MacBook Air е В варијанта на MD760LL/A кој доаѓа со последната верзија на Haswell процесорите […]

Прочитај повеќе

Белиот MacBook, икона на лаптопите на Apple му дојде времето тотално да престане да се продава. Сега ценовната улога на лаптоп од 999 долари ја превзема MacBook Air, а белиот MacBook веќе некое време не се произведува, и само се продаваше на пазарот за школи и образовни институции. Со приближување до третата генерација на iPad […]

Прочитај повеќе

Ултра-тенките 11- и 13-инчните алуминиумски MacBook Air лаптопи сега се пуштени на продажба. Единаесет-инчниот модел има Intel 1.6 GHz Core i5 процесор, 2 GB RAM и 64 GB Flash меморија Thunderbolt I/O портови за супер брз пренос на податоци и видео, Multi Touch пад наместо глувче за потези со повеќе прсти и осветлена тастатура. Цената […]

Прочитај повеќе

Кога Mac ќе се спои со iPad, вака Стив Џобс го најави новиот ултра тенок ноутбук MacBook Air на вчерашниот Аpple настан со име „Назад кон Mac-oт“. Името на настанот е сосема соодветно земајќи в обзир дека се најавија неколку Mac новитети.

Прочитај повеќе