Корисниците на macOS оперативните системи имаат одлични можности за ефикасно организирање на нивните фајлови. Но, понекогаш барате нешто повеќе од стандардните опции кои се вградени во macOS Finder. Overflow е повеќе од одлична алтернатива за вметнување на сите ваши фајлови и фолдери во Dock. Преку кратенка од тастатурата добивате пристап до главниот прозорец на Overflow. Тука, […]

Прочитај повеќе

Оние кои имаат Apple направа знаат дека е вистински пекол кога треба да се префрли колекцијата од музички фајлови на некоја друга направа која не е Apple. Tаквата музика е во формат кој не може да биде прочитан од повеќето плеери кои не припаѓаат на Apple линијата од производи. Dapper е апликација која ја анализира […]

Прочитај повеќе

Како четврта верзија, Novabench поефикасно извршува тестови врз хардверот на вашиот компјутер. По инсталирањето, алатката врши најразлични benchmark тестови и ви дозволува да ги споредувате резултатите онлајн за да пробате да видите дали има некои потенцијални проблеми. Тестовите се вршат на вашиот процесор, графичка карта, поточно Direct3D 11 и OpenCL, меморија и брзина на читање и […]

Прочитај повеќе

Помеѓу пет и десет години малициозниот софтвер Firefly незабележано инфицирал Mac компјутери. Напаѓачите имале надзор врз камерата, тастатурата и други чувствителни делови на компјутерот. Никој не може да каже зошто, ниту кој е креатор на софтверот. Малициозниот софтвер е во иста група како и софтверот кој Malware Labs го откри во јануари. Софтверот собира податоци […]

Прочитај повеќе

Производите на Apple важат за побезбедни кога онлајн нападите се во прашање. Сепак во последно време се чини дека ова престанува да биде правило, а уредите на Apple се подеднакво небезбедни како и останатите. Корисниците на Mac треба да внимаваат бидејќи неколку нови верзии на постоечки малициозен софтвер се прилагодени за напад на нивните уреди. […]

Прочитај повеќе

Порано ривалство и затворена платформа, а сега еден од поглавните членови на Linux-фондацијата. Последните неколку години Microsoft е сѐ поотворен за „пријателство“ со Linux, па компанијата во 2012 беше еден од најголемите потпомагачи на платформата. Второто големо изненадување е пристапувањето на Google во .NET фондацијата. Развивачите на Angular се љубители на TypeScript и на Visual […]

Прочитај повеќе

Покрај сите тврдења за безбедноста на уредите на Apple, сепак неодамна беше забележан првиот случај на ransomware на Mac. Ransomware е злонамерен код кој го киднапира компјутерот, односно податоците за него, кои може да си ги вратите само ако им платите откуп на криминалците, вообичаено во биткоини бидејќи е тешко да се следи таа дигитална […]

Прочитај повеќе

Програмскиот јазик Swift на Apple сега е со отворен код. Tимот кој го креираше јазикот го објави кодот за компајлерот, јави 9to5Mac, со цел да им овозможат на програмерите и заедницата да придонесат кон надградување на јазикот. Искуството досега покажува дека отворањето на проектите овозможува позаинтересирана заедница и поголема доверба. Корисниците на Swift најверојатно можат […]

Прочитај повеќе

Apple нема намера да креира хибриден лаптоп, кој би бил комбинација од iPad и Mac, вели директорот Тим Кук. Компанијата смета дека доволно ги познава своите корисници и дека нема да има интерес од вакви уреди во блиска иднина. „Убедени сме дека корисниците не бараат спој на iPad и Mac. Она што не загрижува е […]

Прочитај повеќе

Надградбите на глувчето, тракпадот и тастатурата на Apple се многу подобри од претходните верзии на уредите, вели Verge, кој имаше можност да ги тестира. Magic Mouse 2, Magic Trackpad 2 и Magic Keyboard 2 се достапни оваа недела за купување, и тоа што прво ќе го забележите е редизајнот. Но, внатре во уредите има едно […]

Прочитај повеќе

Apple наскоро ќе издаде закрпа за OS X со која ќе биде надминат безбедносниот пропуст познат како DYLD. Друг пропуст познат како Thunderstrike 2 веќе е делумно поправен, велат од Apple. Пропустот ќе биде поправен во следната безбедносна закрпа за Mac OS X 10.10.5, иако дел од корисниците стравуваа дека можеби ќе треба да чекаат […]

Прочитај повеќе

Oткриен е нов zero-day пропуст во Mac кој може сериозно да ја загрози репутацијата на Apple како производители на непробојни продукти. Малициозниот софтвер Thunderstrike 2 може да го инфицира биосот на Mac, и да остане заглавен таму бидејќу не може да биде исчистен ни со флешување на оперативниот систем, а ниту со промена на хардискот, […]

Прочитај повеќе