Apple објави дека продавницата за Mac надмина сто милиони симнувања на апликации за помалку од една година откако беше стартувана. Оваа бројка ја прави Mac App Store да биде најголемата и најбрзо растечката продавница за PC софтвер во светот. Mac App Store беше стартувана да биде десктоп верзија на претходно стартуваната продавница за мобилни апликации, […]

Прочитај повеќе

Lion е најбрзо продаваниот оперативен систем на Аpple, само еден ден од објавувањето се симнати еден милион примероци од Mac App Store. По цена од 30 долари, тоа е одличен профит за Apple. ОS X Lion е првиот Mac оперативен систем кој се продава преку веб, преку Mac продавницата, иако Apple планира да го пушти […]

Прочитај повеќе

Лавот, новата верзија на Mаc oперативниот систем, е достапен за симнување од Мac продавницата за апликации за сите Apple-ови корисници. Mac OS X Lion чини 30 долари, а доколку имате постара верзија на Mac OS ќе треба да го надградите во 10.6 за да може да се инсталира. Претставен од Apple како „OS X се […]

Прочитај повеќе

Наместо физички копии, новиот, закажан за летово, оперативен систем за Mac – Lion ќе се дистрибуира преку Mac App Store продавницата за десктоп апликации. Apple ќе понуди и физички дискови за луѓе со послаба конекција, како што велат изворите на AppleInsider.

Прочитај повеќе

Веб прелистувачот Opera се појави во Mac продавницата за апликации и беше одбележана од Apple како апликација за која треба да имате најмалку 17 години за да ја користите.

Прочитај повеќе

Се чини дека ефектот на веб продавници да популaризираат апликации и софтвер продолжува и со Mac App Store, само неколку дена по објавувањето.

Прочитај повеќе

Аpple го стартуваше Mac App Store со над 1.000 бесплатни и платени апликации наменети за Mac десктоп компјутеритите. Налик на продавницата со мобилни апликации за iPhone/iPad, Mac корисниците го користат iTunes за разгледување, симнување, апдејтирање и купување разновиден десктоп софтвер.

Прочитај повеќе

Покрај претставувањето на Macbook Air на „Назад кон Мac-от“ настан, Apple претстави и најави уште Mac новини. Се претстави FaceTime за Mac, програмот со кој може да се прави видео чет од Mac на Маc и iPhone. Се претстави нов iLife, сет на апликации за обработка на фотографија, музика и видео…

Прочитај повеќе