Гостин во оваа епизода на GG.MK е основачот на M3DS академијата за 3Д-дизајн Стефан Митров. Повод секако беше M3 Con конференцијата, настан кој донесе експерти од областа на CGI во Скопје. Секако има простор и за игри, а главната игра е веројатно првиот кандидат за игра на 2019 „Sekiro: Shadows Die Twice“. Освен Sekiro прегледи […]

Прочитај повеќе

Студентите од академијата за 3Д и гејм дизајн М3DS се подготвуваат за својата прва изложба. Изложбата ќе се одржи во Младинскиот културен центар на 4 септември. Засега студентите активно работат на изработка на модели, анимации, игри, околини, карактери. За потребите на изложбата работат и на најголемиот 3Д принт во Македонија досега. Финалната верзија на принтот […]

Прочитај повеќе

Пред десет дена во просториите на МКЦ се одржа хакатонот со наслов „Smart cities: Rethinking how the city works and lives“. Настанот го организираа Солвео и М3ДС. На хакатонот учествуваа над 100 учесници и беа разменети 1 000 идеи. „Како еден од најголемите настани кои ги имаме организирано, ние од Солвео сме им многу благодарни […]

Прочитај повеќе

Успешно привршуваат обуките во iNovum едукативните настани. Учениците кои ги посетуваа обуките организирани од iNovum и M3DS го имаа финалниот „испит“ и веќе може да ги видиме нивните модели. Wolverine, Grommash, The Thing, Groot, Baby Groot, Gladiatorial Hulk се само дел од моделите направени на академијата. Над 400 ученици завршија обуки во Autodesk Maya и Unreal […]

Прочитај повеќе

Ако минатиот викенд не се изнаигравте друштвени игри или го пропуштивте, тогаш имаме супер вест! Следниот викенд во просториите на МКЦ ќе се играат друштвени игри! Всушност станува збор за два настани кои се одржуваат во сабота и недела. Првиот Борд Гејм Он! како дел од фестивалот Скопје креатива – Фестивал за креативни индустрии. На настанот посетителите […]

Прочитај повеќе

Солвео и M3DS повикуваат заедно да го направиме Скопје паметен град. Двата стартапи во склоп на iNovium организираат креативен маратон насловен „Smart Cities: Rethinking how the city works and lives“. Настанот започнува со предавања на професионалци, експерти во областите во кои работат. Тие ќе го споделат своето искуство со присутните. Говорниците ќе ги спoделат своите […]

Прочитај повеќе

IT Novum е едукативен настан наменет за млади луѓе кој оваа година ќе се одржи по трет пат.  Над 500 учесници ќе имаат можност да учествуваат на еден од најголемите настани за Game Design и Design Thinking (Хакатон) во Македонија. Главна цел е подигнување на свеста и развојот на информатичките науки. Оваа година на обуките […]

Прочитај повеќе

Здружението на граѓани iNovum во соработка со М3DS академија за 3D и Game Design во период од февруари до јуни ќе организираат работилници во средните училишта низ Македонија каде средношколците ќе се обучуваат во областа на 3Д моделирање, анимација и 3Д принтање. Во рамките на оваа соработка М3DS и iNovum исто така ќе го претстават […]

Прочитај повеќе

Пред околу 3 месеци започна iT Novum 2017, куп работилници преку кои сите заинтересирани може да ги направат првите чекори во Autodesk и 3Д-моделирање. Три месеци подоцна, по поминати 400 учесници, ги имаме победниците и победничкото видео. Група 11 составена од Иван Стаменовски, Антонија Димоска, Дејан Цветкоски, Никола Стојкоски, Доротеа Боцевска, Дуле Петровски, Јордан Мицковски и Соња Лазова. […]

Прочитај повеќе

Студентите од M3DS академијата имаат навистина напорно лето. Наместо одмор, тие продолжуваат да работат на своите проекти. Змејови, роботи, џедаи, сторм трупери и што сè не, е дел од проектите кои со нас ги споделија од академијата. Едвај чекаме да видиме што следно имаат да ни прикажат од M3DS.

Прочитај повеќе

Овоj викенд започнува iT Novum 2017, настан кој е отворен за сите заинтересирани. Главна цел на настанот е преку работилници да ги упати младите во првите чекори во Autodesk и 3д-моделирање. Настанот започнува на 21 април, ќе трае до 6 мај, а ќе се одржи во Skopje City Mall. Предвидено е учество на над 400 средношколци, […]

Прочитај повеќе

Со само 22 години, Стефан Митров, основачот на 3Д-академијата M3DS, е најмладиот авторизиран тренинг инструктор на Autodesk. Академијата доби признание од Epic Games, кои официјално ја поддржаа академијата. Неодамна добија и признание од Autodesk за најбрзорастечка Autodesk академија. Дел од знаење и искуството на г. Митров доаѓа од практична работа, работа на разни проекти во повеќе студија во […]

Прочитај повеќе