Книгите кои одат зад сцената и покажуваат како игрите, ликовите и елементите се развивале отсекогаш биле интересно пропратно средство кое дава интересен увид во вашите омилени наслови. Ваквите Art Books, меѓутоа, отсекогаш биле и исклучително скапо задоволство. League of Legend реши да ги изненади фановите со книга од ваков тип во електронска и целосно бесплатна […]

Прочитај повеќе

Smite, LoL, DotA 2… MOBA игрите имаат ист принцип на играње – ако научите една, ќе знаете да ги играте сите – но се разликуваат според гејминг механиката и најчесто според дизајнот. Но, ако сакате да дознаете повеќе за нив, можеби треба да ја погледнете последната епизода на MKD20 во која се дискутираат најпопуларните MOBA […]

Прочитај повеќе

Riot Games, креаторот на една од најпопуларните видеоигри, League of Legends, сега има нов сопственик. Кинескиот Tencent го купи студиото, иако без најава што ќе се случува со играта која има над 26 милиони играчи. Клучното прашање е дали ќе има промени кога монетизација е во прашање, иако не би требало да се очекува промена […]

Прочитај повеќе

Еден милион долари! Тоа е наградата за освојување на светското првенство во League of Legends. Еден милион е бројката за фанови кои го следеа во живо првенството на Twitch, а три милиони фанови во Кина го следеа финалето во исто време. Бројките се фасцинантни, но тоа е само почетокот на е-спортот кој станува се поголем […]

Прочитај повеќе

По ESPN и BBC ќе пренесува финале во е-спорт турнир во живо. Преносот од League of Legends World Championships на стадионот Вембли започнува на 15 октомври, и е соработка помеѓу двата канали на ВВС – канал 3 и спортскиот канал. За разлика од ESPN кој пренесуваше натпревар во DotА2, овојпат натпреварот е во League of […]

Прочитај повеќе

Повеќе од половината корисници на најголемата друштвена мрежа Facebook најчесто го употребуваат „haha“ кога сакаат да покажат дека нешто им е смешно, наместо “lol”, открива нова анализа. Со оглед на бројот на корисници кои ги има Facebook, а тоа е нештонад 1,3 милијарда, речиси без сомневање може да тврдиме дека „хаха“ е најчесто употребуваниот израз […]

Прочитај повеќе

Nvidia претстави нова графичка картичка наменета за MOBA игрите. GTX 960 е новиот член на GTX 9xx фамилијата графички картички, и иако има послаби перформанси од GTX 970 и GTX 980, сепак доаѓа со значително намалена цена, вели Verge. Картичката е наменета за корисниците кои не бараат премногу од игрите, и според Nvidia, фокус за […]

Прочитај повеќе

Светскиот шампионат во League of Legends оваа година ќе се одржи во Европа, објави Riot Games. Настанот е закажан за октомври, а шампионатот ќе се одржи во повеќе држави и градови во Европа. „Ја продолжуваме праксата од минатата година, Worlds 2015 ќе биде мулти-државен настан кој ќе се одржи во повеќе градови. Групната фаза, четвртфиналето, […]

Прочитај повеќе

Е-спортот се искачи рамо до рамо со фудбалот во Јужна Кореа. Над 40.000 фанови ги преполнија трибините на стадионот во Сеул за во живо да го следат финалниот натпревар на 2014 League of Legends World Championship. Стримот во живо го проследија 32 милиони гледачи од целиот свет. За титулата најдобар во светот и награда од […]

Прочитај повеќе

Гејмингот полека станува сериозен е-спорт. Можеби е прерано да се размислува да биде додаден во Олимпијадата, но турнирите за League of Legends, Dota 2, Starcraft имаат се поголема гледаност, а наградните фондови на некои од нив се до 2,9 милиони долари. Сите финалиња речиси без исклучок се играаат пред преполни „трибини“ на кој има и […]

Прочитај повеќе

OMG, LOL и FYI кратенките кои се користат за побрзо комуницирање на четот влегоа во Оксфордскиот речник на англиски зборови. Тешко е да се избегнат овие кратенки доколку поминувате подолго време на интернет, но доколку не ги знаете тие се:

Прочитај повеќе

Canv.as може да се опише како сервис за генерирање интернет мемиња со цел да влијае врз интернет културата исто како што тоа го прави контроверзниот 4chan форум, првиот проект на Кристофер moot Пол.

Прочитај повеќе