Доаѓа време кога полицијата ќе почне да дејствува проактивно спречувајќи го криминалот пред истиот да се случи. Ова може да биде забрзано од софтверот на стартапот PredPol кој анализира податоци од неколку години и статистички ја покажува локацијата за најголема веројатност на криминал. Картата на реонот е поделена на квадрати 150х150 метри и ова озвозможува да се […]

Прочитај повеќе

“Откријте го најдоброто од она што го крие Скопје! Ви претставуваме места каде можете да пробате вкусни јадења, да испиете шолја кафе со безжичен интернет или пак да ја завршите вечерта со егзотичен коктел и диско музика. Следете нè!” Oва е пораката од забавниот портал 365.com.mk до корисниците кои ќе го посетат нивниот Foursquare профил. […]

Прочитај повеќе

Некои дури не ни имаа можност да ја видат опцијата Find Friends Nearby со која може да се лоцираат најблиските пријатели и други Facebook корисници, a од Facebook веќе ја оневозможија. Причината за повлекување на оваа опција ја објавија на ABC News, oткако Facebook им пиша: „Ова не е формална објава – тоа беше нешто што неколку […]

Прочитај повеќе

Facebook има опција преку која може да се лоцираат најблиските пријатели и други Facebook корисници. Оваа опција не е официјално стартувана, но TechCrunch откри дека е достапна преку мобилната верзија и iOS и Android апликациите. Опцијата звучи како да е создадена за фанатиците и манијаците, но потребно е прво да му одобрите на Facebook да […]

Прочитај повеќе

Google стартува нов Maps сервис преку кој бизнисите ќе можат да го следат движењето на своите вработени на терен и полесно да им задаваат задачи според најблиската локација. Maps Coordinate ќе им овозможи на бизнисите да заштедат на време, вели Google, и полесно да го искомуницираат работните обрвски меѓу вработените кои се на терен и […]

Прочитај повеќе

Facebook прокопа по своите податоци и ги склопи во инфографик кој ни открива кои се најпопуларните туристички локации ширум светот, во 25 градови. Сите податоци се извлечени од чекирањата преку трети апликации кои го користат API-то на Facebook. Транспортните центри како аеродроми и метроа не се прегледувани, но, интересно, меѓу најпопуларните локации 7 се спортски […]

Прочитај повеќе

Како што беше очекувано, Foursquare претстави нов дизајн на својата мобилна апликација за iOS и Android, наскоро и за BlackBerry. На прв поглед ќе забележите дека е поместеното копчето за чекирање кое сега е горе десно и побрз систем кој ги бележи чекирањеата. Сега се и поголеми сликите во табот на пријатели кој има листи […]

Прочитај повеќе

Според информациите кои кружат на интернет, изгледа дека најпопуларниот сервис за споделување на локација – Foursquare, во текот на оваа недела ќе добие нов дизајн. „Во основа ќе се промовираат „Specials“ локациите со помош на истата технологија на која работи „Explore“ и некои дополнителни премиум можности“, изјави портпаролот на Foursquare за Mashable. Овој нов дизајн, […]

Прочитај повеќе

Сервисот за локација најави дека на бизнисите во САД, и наскоро ширум светот, ќе им дозволи да платат за брзо верификување на локациите. Цената за брзо потврдување на уникатноста на бизнисот е 10 долари. Верификувањето на локацијата преку имејл останува бесплатно, но ќе мора да почекате скоро месец дена додека да добиете одговор од Foursquare. […]

Прочитај повеќе

Растот на Foursquare се забрзува. Секој месец по нови еден милион корисници се регистрираат на сервисот за споделување локација, кој сега има над 20 милиони корисници кои до сега вкупно споделиле 2 милијарди чекирања. Чекирање е кога некој ќе се пријави (и сподели на друштвените мрежи) дека е на одредена локација. Сервисот претстави нова значка […]

Прочитај повеќе

Локацијата стана едно од најважните нешта сега, но не е есамо во врска со мапирањето, вели ИТ гуруто и инвеститор Тим О’Рајли во интервју за Forbes. Според основачот на О’Рeilly Media и Where Conference, ние сме уште во транзиционална фаза на како се користат податоците од локацијата, но по анализите, визуализициите и наоѓа смисла на […]

Прочитај повеќе

Неодамна локацискиот сервис Foursquare наговести дека ќе ги замени мапитe на Google со тие на OpenStreetMap. Од поодамна и Apple започна да ги користи слободните мапи за своите продукти велејќи дека ќе им послужат додека да креираат свој локациски сервис. Сега, на бројните компании кои го користат OpenStreetMap проектот се вклучува и Microsoft, кои, според […]

Прочитај повеќе