И покрај големиот број на критики за штетното влијанието, се чини дека се почесто им наоѓаме примена на видео игрите за проучување во неурологијата. Најновото откритие потпомогнато од видео игрите доаѓа од истражувачот на човековиот мозок, Мајкл Кахана од Универзитетот Пенсилванија, кој ги мапираше грид ќелиите кај човекот, чија функција е да бидат природен GPS […]

Прочитај повеќе

Корисниците на Foursquare отсега ќе можат да ги чекираат и своите пријатели, но ќе мора да имате дозвола од нив за тоа. Досега можевте да ги спомнувате пријателите кога се чекиравт,е но не и да ги чекирата, па корисниците користеа трети апликации за да го направат ова. Отсега ќе може да ги селектирате пријателите и […]

Прочитај повеќе

Twitter работи на опција да ви сугерира твитови и твитерџии според тоа каде се наоѓате. Целта е да ви прикаже што се случува околу вас, според локацијата каде се наоѓате. Разни извори за All Things Digital велат дека Twitter веќе ја тестира опцијата која била склопена на неодамнешен хакатон во компанијата. Со опцијата Twitter ќе […]

Прочитај повеќе

Facebook работи на посебна апликација за споделување на локацијата, налик на Foursquеre. Друштвената мрежа до сега имаше неколку обиди да ги убеди кориснциите да споделуваат локација, пример Facebook Places и Nearby, но тоа беше интергирано во нивната мобилна апликација. Новата ќе биде самостојна, и ќе помага полесно да се следи движењето на пријателите. Тимот што […]

Прочитај повеќе

Foursquare ја лансираше својата посебна iPhone апликација која ќе им ја олесни работата на админите и одржување на нивните бизниси, објавување на написи, активирање на специјална понуда и општи информации за нивните корисници. Апликацијата им овозможува на корисниците да објавуваат фотографии преку својот телефон или статуси, како и да ја споделуваат таа содржина со своите […]

Прочитај повеќе

За време на празниците Foursquare објави некои прилично големи промени во приватноста. Овие промени ќе започнат да се применуваат при крајот на јануари, а се однесуваат на тоа дека ќе бидат прикажувани целите имиња на корисниците, наместо името и првата буква од презимето. „Ние сега ќе го прикажуваме вашето цело име. Моментално, Foursquare понекогаш го […]

Прочитај повеќе

Facebook стартува нов локациски сервис Nearby, достапен на мобилната апликација, преку кој ќе им нуди сугестии на корисниците за интересни места блиску до нив. Со оваа апликација Facebook директно ќе го нападне пазарот кој до сега беше доминиран од Yelp во САД, и таргетиран од Foursquare ширум светот. Предноста на Facebook е што има многу […]

Прочитај повеќе

Мапите на Apple можат да бидат опасни за вашиот живот, предупреди полицијата од Милдура, Австралија. Предупредувањето доаѓа по поплаки од луѓе кои наместо да го најдат малото гратче, се изгубиле во австралиските пустина на високи температури. До сега се спасени четири изгубени луѓе кои ги следеле мапите. „Тестовите на мапите покажаа дека мапите го прикажуваат […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа за споделување локација Foursquare надмина 3 милијарди „чекирања“.  The NextWeb забележува дека апликацијата  во последниве три месеци, дневно бележи по 6,2 милиони најави, а имаат и 25 милиони корисници низ целиот свет. This week we hit 3,000,000,000 check-ins, and we’re thankful for all of you who made it happen. Happy Thanksgiving! bit.ly/TgxWW6 — […]

Прочитај повеќе

Сител, еден од најголемите извори на информации во Македонија, попознат како медиум, се реши да го загрее национализмот кај својата публика со објавување на видео со наслов „За сите што не веруваат дека Македонија е центар на светот“. Во видеото Сител oтвара Google Earth, алатка за 3Д мапи, и зумира. По две-три кликања се гледа […]

Прочитај повеќе

Gather е апликација која ќе ви ја олесни организацијата на средби со вашите пријатели. Креатори на апликацијата се Макс Оден и Микаел Роџерс, кој е поранешен програмер во Yammer, CouchOne и Mozilla. Апликацијата е достапна за Android и за iOS, а може да ја преземете од GooglePlay или AppStore. Gather не е нова друштвена мрежа, туку […]

Прочитај повеќе

Twitter воведе реклами кои таргетираат определена група на корисници според локацијата. Новите реклами им се веќе достапни на сите брендови кои користат промовирани пораки на Twitter. До сега ако сакавте да им пратите порака на корисниците во едно место, моравте истате порака да ја пратите насекаде низ светот. Новиот начин, твитови според локација, значи дека […]

Прочитај повеќе