Апликации за текст пораки и криптирани разговори се најпреземани во првиот месец на 2021 година. На самиот врв на листата се Telegram и Signal, a TikTok успеа да се „протне“ помеѓу текст-апликациите на листата на најпреземани. Искачувањето на Telegram е благодарение на зголемениот интерес за апликацијата во Индија. Дури 24 отсто од преземањата доаѓаат од […]

Прочитај повеќе

Пиратеријата и понатаму цвета, особено во филмската индустрија. Секојдневно се преземаат и прегледуваат бројни филмски остварувања, а минатата недела предност се даде на следниве хитови. 10. Long Shot, IMDb оценка: 7.0. Романтична комедија во која Шарлот Филд (Чарлиз Терон) го има достигнато врвот и е една од највлијателните жени во светот, до таа мера да […]

Прочитај повеќе

Филтрирањето на содржина станува неопходно на Facebook. Има само еден стрим каде се прикажуваат сите статуси од стотиците пријатели и уште толку фан страни кои се следат. Затоа Facebook ги престави Interest Lists, кои се обид да се реши проблемот со претерано многу содржина на едно место. Овие нови листи ќе дозволат следење на статуси […]

Прочитај повеќе

Фирмата за анализа на мобилниот пазар, Mobilewalla ја објави листата на највисоко рангираните, односно најквалитетни и популарни апликации од четири мобилни платформи. Оваа листа е креирана од посебен алгоритам на Mobilewalla кој ги оценува апликациите според неколку фактори како добиениот рејтинг и според споделувањето на друштвените медиуми. Од листата може да се види кои корисници […]

Прочитај повеќе

Google+ најави дека сега може да се споделуваат круговите јавно со своите пријатели. Circles имаат функција да ги групирате своите пријатели за кога ќе споделувате содржина да може полесно да одредите кој да ја види таа содржина. Но, една од можностите на круговите е и да се групираат луѓето кои ги следите, односно кои не […]

Прочитај повеќе

Според статистиката, мобилниот интернет станува се покористен во Македонија, скоро 384.897 корисници на мобилни телефони пристапиле до Интернет преку 2G и 3G мрежи барем еднаш во последниве три месеци. Но, дали .мк сајтовите го следат тој тренд и се трудат да им овозможат на корисниците полесен пристап до нивниот сајт преку мобилен? Само 14 од […]

Прочитај повеќе

Foursquare претстави нова опција наречена Top Lists преку која ќе може да се групираат омилените локации. Тоа што е интересно е што наместо корисникот самиот да ги составува листите, Foursquare ќе предлага места кои треба да се стават во листата, одредувајќи ги според локацијата и според видот на местото, пример, италијански ресторани, барови, плажи, хотели… […]

Прочитај повеќе

Нашето постојано присуство на друштвените мрежи го условува нашето постојано споделување на лични податоци. Затоа се поставува прашање дали сме свесни колку всушност споделуваме? Дали сакаме да бидеме Facebook шпиунирани?

Прочитај повеќе

Apple стана највредниот бренд во светот со 82 отсто раст во вредноста која сега е над 153 милијарди долари, надминувајќи го Google кој четири години беше на првата позиција.

Прочитај повеќе

Се започна со криминал, а заврши со музички хит, вели YouTube за Bed Intruder Song кој е најгледаното аматерско видео на YouTube во 2010 година. Видео сервисот oбјави и временска линија со моменти кои ја одбележаа годината за YouTube.

Прочитај повеќе

Неверојатно е што во 2010 година се испратени 25 милијарда пораки. Тоа се 68 милиони твитови дневно или 2.8 милиони твитови на час, односно над 47 илјади твитови секоја минута!

Прочитај повеќе

Google ги објави најпопуларните и најбарани термини и теми во тек на 2010 година. Меѓу „најжешките“ пребарувања се Светското првенство во Јужна Африка, контроверзниот Chatroulette сервис, поп ѕвездата Џастин Бибер, Apple-овиот iPad, земјотресот во Хаити… и уште неколку термини и теми кои го покажуваат глобалниот интерес за нештата и популарните настани кои се случија во тек на годината.

Прочитај повеќе