Intel ја објави новата верзија на својот Graphics Installer за Linux кој сега е достапен и за Ubuntu 13.04. За тие што не се запознаени, ова е прилично нова алатка која Intel ја имаат развиено за да овозможи полесно инсталирање на своите хардверски драјвери на GNU/Linux дистрибуциите, односно на Ubuntu и Fedora. Инсталерот ги вклучува […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните фудбалски менаџерски симулации, Football Manager, од следната година, т.е. од следната сезона, кога ќе биде објавена FM 2014, ќе добие поддршка и за GNU/Linux, најавија од Sports Interactive. Играта ќе биде поддржана на Ubuntu 12.04. So the promised snippet of #FM14 news. As well as being on Mac & Windows, it will […]

Прочитај повеќе

Игрите за GNU/Linux се сѐ поактуелна тема, а тоа веќе го напоменавме и во текстот за „Дали е време да се вратат специјализираните GNU/Linux гејминг дистрибуции?“. Како продолжение на тоа, денес би сакале да ви претставиме три FPS игри, надвор од Steam, кои ќе го размрдаат секој кој сака да испроба како е да се […]

Прочитај повеќе

Последната бета верзија за Ubuntu 13.04 е објавена и достапна за преземање, додека официјалната верзија би требало да ја очекувме на 25-ти април. Ново во Ubuntu 13.04 ќе бидат новите дизајни на сесиските дијалози (прозорчиња) и тие за исклучување на компјутерот. [youtube]h_qqjOMGlrI[/youtube] Unity доаѓа со уште неколку промени на интерфејсот. Прозорците ќе добијат нови ефекти […]

Прочитај повеќе

Доколку ја отворите Google Drive страницата за GNU/Linux, ќе ве пречека порака дека сервисот сè уште не е поддржан. Зошто Google толку доцни со објавувањето на својата апликација за GNU/Linux, а истата веќе подолго време е достапна за Windows и Mac? Според коментарот на Скот Џонстон, директор на одделот за продукт менаџмент, кој вели: „Дефинитивно […]

Прочитај повеќе

Откако на почетокот на месецот Европската Унија го казни Microsoft со 561 милиони евра, бидејќи на корисниците не им овозможуваше избирање на алтернатива за прелистувач, сега HispaLinux се жали на комплицираност на UEFI Secure Boot. Имено, Шпанската GNU/Linux и слободен софтвер заедница поднесе тужба против Microsoft, бидејќи прилично го закомплицирала начинот на кој корисниците со […]

Прочитај повеќе

Една од главните причини поради која гејмерите не користат GNU/Linux со сигурност е тоа што нивната омилена игра не е достапна на тој оперативен систем. Едната од таквите игри е Counter Strike која има огромен број на играчи. Valve од неодамна започна да ги портира своите игри за GNU/Linux платформата, а во текот на викендот […]

Прочитај повеќе

После стартувањето на Steam за Linux, на страницата за преземање на Steam се појави Tux логото, со што би ги натерале на останатите корисниците да му дадат шанса на Steam за Linux. Покрај тоа, Valve активно учествува и во промовирањето на Linux со пораки како „Сè уште не користите Linux? Пробајте го Ubuntu 12.04 LTS“ […]

Прочитај повеќе

GNU/Linux станува се попопуларeн помеѓу развивачите на игри и објавувачите, а расте и бројот на играчи. Целата заедница возбудена го дочека објавување на Steam зa Linux, а денес може да се радуваат и на новите две најавени игри кои наскоро треба да бидат достапни. Првата игра е The Cave, авантуристичка игра од Monkey Islands, Рон […]

Прочитај повеќе

Можеби најдобро би било да започнам со бројки за тоа колку би чинел целиот лиценциран софтвер и колкава би била казната доколку го користите нелегално. Сигурно и вие не сакате да размислувате за овие црни сценарија и давање пари, па затоа прочитајте ги алтернативите кои ви стојат на располагање и зачувајте ги парите што планирате […]

Прочитај повеќе

Годинава која изминува може да остане запаметена и по почетокот на Linux како посериозна платформа за видео игри. Ова пред се може да го започне Steam кој би можел да го легитимира отворениот оперативен систем како гејминг платформа. Во таа насока е и отворањето на „игри за Linux“ за сите корисници, откако речиси пред еден […]

Прочитај повеќе

Според информациите на Државниот завод за статистика на Македонија во 2010 и 2011 година употребата на слободен софтвер бележи раст во приватниот сектор (мали, средни, големи претпријатија) и јавниот сектор (министерства, агенции, јавни претпријатија и локална самоуправа), вели Слободен софтвер Македонија. Еве го останатиот дел од нивното соопштение: Во 2010 година употребата на „бесплатен (open […]

Прочитај повеќе