Креаторот на Linux, Линус Торвалдс, неодамна го претстави просторот во кој што работи и објасни дел од неговиот креативен процес. Покрај новото биро и лентата за трчање, чија комбинација во шега ја нарекува Zombie shuffling desk, во работната соба сè уште е присутно и старото работно биро со куп стари проекти на него. Тука се […]

Прочитај повеќе

Платформата која започна како продавница за постари и инди видеоигри Good Old Games, најави дека наскоро игрите ќе дојдат и на Linux. Компанијата на ова работи веќе подолго време, а најавените игри ќе пристигнат наесен. Според плановите најавени се 100 видеоигри со поддршка за Linux Mint и Ubuntu. Пред се станува збор за игри кои […]

Прочитај повеќе

Canonical конечно ќе го презентира повеќе податоци за Ubuntu телефоните на годинешнaта Mobile World Congress во Барселона. Засега е познато дека првите два телефони кои доаѓаат во 2014 година се од кинескиот производител Meizu и шпанскиот производител BQ Readers. Освен ова до 2015 година се најавени два големи производители на телекомуникациска опрема, кои ќе се […]

Прочитај повеќе

Нешто порано од најавите Valve ја издаде првата бета верзија на оперативниот систем Steam OS, засега со прилично ригорозни софтвер побарувања и препорака дека е наменет за корисници со одлични познавања на Linux оперативниот систем. За сите останати Valve препорачува да почекаат до 2014 година кога ќе биде достапна финална верзија на Steam OS. „Станува […]

Прочитај повеќе

Неколку месеци откако го објави Steam ОС, Valve се приклучи кон The Linux Foundation. Фондацијата е непрофитна група која се залага за поголем напредок и промоција на Linux, а бенефитот од соработката е што Valve ќе може да го насочи развојот на оперативниот систем во посакувана насока што во нивен случај несомнено е гејмингот, пишува […]

Прочитај повеќе

Нов Linux црв Linux.Darlloz ги таргетира уредите кои се поврзани на Интернет, рутери за домашна употреба, сет-топ кутии, безбедносни камери и голем дел на уреди кои се поврзани на Интернет, јавува Ars Technica. Засега софтверот ги напаѓа процесорите на Intel кои ретко се користат во овие уреди, поради што црвот е означен како опасност од […]

Прочитај повеќе

Мини-PC-то Raspberry Pi стигна до 2 милиони продадени примероци за 20 месеци. Компанијата беше блиску со пресметките и предвидувањата откако нивната првична прогноза беше дека до 2.000.000 ќе стигнат во јануари следната година. Идејата на Raspberry Pi фондацијата ова е да се направи програмирањето да биде достапно за сите, овозможувајќи им на сите да го […]

Прочитај повеќе

Arduino го објави својот Arduino TRE кој работи на Texas Instruments Sitara AM335x ARM Cortex-A8 процесор. Според Texas Instruments, 1GHz процесор на TRE е најмоќното Arduino досега кое работи целосно на Linux. Arduino TRE ќе биде достапен напролет преку arduino.cc и сите дистрибутери, додека цената се’ уште не е позната. „За првпат, корисниците на Arduino […]

Прочитај повеќе

Иако досега голем број на ИТ компании биле критикувани од заедницата на Linux корисници, најостри беа спрема Nvidia која самиот Линус Торвалдс ја нарече „една од најлошите компании со кои имаат соработувана“. Но, наместо да се жалат за покажаниот среден прст, Nvidia реши да ги закопа копјата со Linux заедницата. Компанијата испрати мејл до Nouveau во […]

Прочитај повеќе

Еден од можеби подобрите настапи на овогодинешниот LinuxCon беше панел дискусијата помеѓу Linux програмерот, Тежун Хео; Сара Шарп – развивач на кернелот од Intel; Грег Кроах-Хартмен – експерт за драјверите поврзани со Linux и креаторот на Linux – Линус Торвалдс. Преку дискусијата, Линус изрази загриженост од можното завршување на Муровиот закон, односно истиот да престане […]

Прочитај повеќе

Во последните неколку години Linux е платформата која владее помеѓу поголемите ИТ компании. Едни од компаниите кои имаат најголем пораст во доприносот за развој на Linux се Google и Samsung, а од денес истите се наоѓаат и во топ 10-те придонесувачи за развој на кернелот со отворен код на кој работат голем број на сервери, […]

Прочитај повеќе

Гејб Њувел, еден од ко-основачите на Valve, на овогодинешното издание на LinuxCon најави големи новости во текот на следниот период, а се однесуваа за Linux како платформа за играње. Можеби сеуште е рано да се потврди дека Linux ќе стане успешна гејминг платформа, бидејќи во моментот држи помалку од еден процент на пазарот според број […]

Прочитај повеќе