Неколку од најпопуларните лаптопи од Lenovo, немаат можност за инсталирање на Linux. Станува збор за дел од серијата лаптопи на Lenovo, Yoga. Засега пропустот е забележан и потврден за неколку модели: Yoga 900, Yoga 900S и Ideapad 710S. Лаптопот не е нов, во продажба е неколку месеци, па можеби изненадување е што проблемот е забележан волку […]

Прочитај повеќе

Дали „Интернет на нештата“ доаѓа со сериозен проблем? Според основачот на Linux, Лунус Торвалдс, во време на сѐ повеќе поврзани и паметни уреди, луѓето ја занемаруваат безбедноста. „Никогаш не можев да замислам цел ланец кој ќе оперира на Linux. Пред 25 години започнав со Linux бидејќи сакав работна станица, од ова до првите сервери не […]

Прочитај повеќе

Microsoft во соработка со Canonical во некоја од следните верзии на Windows 10 ќе додаде Bash Shell и Linux Command Line. Компанијата во последниот период има зголемена соработка со поранешните ривали, но ова сепак е изненадување. Веста доаѓа од Microsoft Build 2016 конференцијата во Сан Франциско. Потегот е направен да се привлечат развивачите кои ќе […]

Прочитај повеќе

Microsoft најави верзија на SQL Server за Linux која треба да биде достапна до средината на 2017 година. Заедно со најавата за Linux, компанијата ја најави и новата верзија за SQL Server 2016 на која се чини главен напредок ќе ѝ биде безбедноста. Но, сепак веста дека компанијата работи на софтвер за Linux е најверојатно […]

Прочитај повеќе

Пропуст во Linux Kernel 3.8 речиси три години ги прави сите уреди што го користат подложни на напади. Пропустот кој се наоѓа на десетици милиони компјутери, сервери и Android телефони овозможува апликации кои имаат ограничен пристап да можат да дoбијат непречен „root“ пристап до уредите, вели Ars Technica повикувајќи се на безбедносен извештај. Клучевите кои […]

Прочитај повеќе

Стивен Хокин, Илон Маск, но и куп други научници и иноватори предупредуваат од опасностите на вештачката интелегенција, која во иднина би можела да биде опасна и за човештвото. Сепак не сите гледаат исто на оваа опасност. На пример креаторот на Linux, Линус Торвалд, се изнасмеја на вакво мислење, нарекувајќи го идиотско. „Ќе дојдеме до вештачка […]

Прочитај повеќе

Valve започна со претпродажба на своите први конзоли заедно со Steam Link – уред за стрим на игри од PC на останатите уреди во домот. Првите конзоли во продажба ќе се појават на 16 октомври, а во продавниците ќе бидат достапни веќе од 10 ноември, јави Polygon. Први производители кои започнуваат со продавање на конзолите […]

Прочитај повеќе

Калифорнискиот стартап Next Thing бара инвестиција од 50.000 долари за да заврши на развојот на својот микро-компјутер Chip. Тоа што е интересно е што компјутерчето ќе чини само 9 долари! Затоа интернетот одговори позитивни, и Kickstarter кампањата заврши успешна со над 18.000 поддржувачи кои донираа над 920.000 долари. Првата верзија ќе доаѓа со процесор на […]

Прочитај повеќе

Некојпат крајните корисници немаат никаква корист од експериментите што ги прават хакерите. Но, тоа што е интересно, е што хакерите ги откриваат сите можности на технологијата, тие очигледните и тие скриените, како хакот кој овозможува инсталација на Linux Kernel на фотоапаратот Canon EOS DSLR. Можностите за инсталација на Linux на Canon EOS се презентиран од […]

Прочитај повеќе

(Тесктот е првично објавен на блогот Сподели Знаење, на хаклабот КИКА. Авторот е Андреј Трајчевски) Поминаа 3 години откако на FOSS блогот на Google се појави статијата за Gооgle Summer of Code meetup-ите и студентите кои таа година беа примени. 3 години откако КИКА беше отворена 24 часа, дење и ноќе, додека траеше аплицирањето. Тоа […]

Прочитај повеќе

По се изгледа последиците од безбедносниот пропуст на Linux и Mac X OS ќе бидат поголеми од Hearthbleed со кој е споредуван. Дел од експертите веќе денес тврдат дека Shellshock, како што се нарекува ново-откриената ранливост, ќе има посериозен ефект врз безбедноста на 500 милиони компјутери. National Vulnerability Database го оцени со ниво на опасност […]

Прочитај повеќе

Безбедносни експерти Red Hat открија безбедносен пропуст во Bourne Again Shell. Пропустот е наречен Bash bug, а ги зафаќа Linux и OS X оперативните системи. Пропустот и опасноста доаѓаат бидејќи може да се креираат „environment variables“ со специјално креирани вредности пред да се повика bash shell. Променливите можат да содржат код, кој се извршува во […]

Прочитај повеќе