Пред 30 години студентот Линус Торвалдс на светот му го претстави своето хоби, мал и бесплатен оперативен систем. Објавата на 25 август 1991 година беше поставена во информативната група comp.os.minix. „Здраво на сите кои го користите minix – Работам на (бесплатен) оперативен систем (само како хоби, нема да биде голем и професионален како gnu) за […]

Прочитај повеќе

Авторот на Linux, Линус Торвалдс не одбираше зборови во својата критика кон Intel.  Тој зборуваше за безбедносниот пропуст Meltdown и безбедносните закрпи кои ги издава Intel, и ги нарече тотално ѓубре. Овие зборови се дел од јавен имејл ланец. „Буквално прават луди работи, работи кои воопшто немаат смисол“, вели г. Торвалдс за закрпите. „Некој овде […]

Прочитај повеќе

Линукс Торвалдс, човекот кој го започна развојот на Linux, развива софтвер како што тоа го правел пред многу години. Linux и куп софтвери се изработени најмногу поради неговото уживање во програмирањето. Г. Торвалдс е повлечен и ретко дава интервјуа, а на ТED во Ванкувер имаше ретко интервју. Настанот е од 2016 година, но секако е […]

Прочитај повеќе

Креаторот на Linux, Линус Торвалдс, неодамна го претстави просторот во кој што работи и објасни дел од неговиот креативен процес. Покрај новото биро и лентата за трчање, чија комбинација во шега ја нарекува Zombie shuffling desk, во работната соба сè уште е присутно и старото работно биро со куп стари проекти на него. Тука се […]

Прочитај повеќе

Иако досега голем број на ИТ компании биле критикувани од заедницата на Linux корисници, најостри беа спрема Nvidia која самиот Линус Торвалдс ја нарече „една од најлошите компании со кои имаат соработувана“. Но, наместо да се жалат за покажаниот среден прст, Nvidia реши да ги закопа копјата со Linux заедницата. Компанијата испрати мејл до Nouveau во […]

Прочитај повеќе

Еден од можеби подобрите настапи на овогодинешниот LinuxCon беше панел дискусијата помеѓу Linux програмерот, Тежун Хео; Сара Шарп – развивач на кернелот од Intel; Грег Кроах-Хартмен – експерт за драјверите поврзани со Linux и креаторот на Linux – Линус Торвалдс. Преку дискусијата, Линус изрази загриженост од можното завршување на Муровиот закон, односно истиот да престане […]

Прочитај повеќе

Nvidia одговори на острите критики на Линус Торвалдс за нивната компатабилност со Linux и поддршката на Nvidia Optimus картичките. Со својата изјава пред неколку денови, јасна беше неговата фрустрација, па и на целата Linux заедница, што дури го натера да користи и погрди зборови изјавувајќи, „Е*и се Nvidia“. Nvidia беше буквално принудена да одговори на […]

Прочитај повеќе

Таткото на Linux, Линус Торвалдс воопшто не се воздржа отворено да ја критикува Nvidia и да ја испрати… знаете каде… бидејќи компанијата не сака да го поддржи слободниот оперативен систем во својата Optimus технологија. „Nvidia е една од најлошите хардверски компании со кои соработуваме. И навистина е тажно бидејќи Nvidia сака да продаде чипови, многу […]

Прочитај повеќе

Таткото на Linux, Линус Торвалдс, ја доби најголемата технолошка награда на светот – Милениумска награда за технологија за 2012 година. Иако уште во април се знаеше кој ќе биде добитник на овогодинешната награда, сепак Линус дури вчера ја доби наградата во Академијата за технологија – Финска (ТАФ). Г. Торвалдс е награден за креирање на Linux […]

Прочитај повеќе

Во интервју за Wired, креаторот на Linux kernel, Линус Торвалдс откри дека во 2000 година одбил работа во Аpple. Тој ја одбил понудата бидејќи не му се допаѓал Mac Os Mach kernel и бидејќи Стив Џобс инсистирал тој да престане да работи на Linux. „Тој сакаше да работам во Apple на не-Linux работи. Јас реков […]

Прочитај повеќе

Пред 20 години, тогашниот студент Линус Торвалдс креираше нов кернел за оперативен систем кој веднаш го сподели со остатокот од светот. Овој Linux кернел ќе стане основата за оперативниот систем, име кое е комбинација од името на креаторот и UNIX, оперативниот систем на кој е базиран. За многу брзо време програмерите од цел свет се […]

Прочитај повеќе

Линус Торвалдс официјално ја претстави 3.0 верзијата на Linux. Новата, стабилна 3.0 верзија ќе биде објавена на скорешниот 20-ти роденден на Linux.

Прочитај повеќе