Долгоочекуваната iPad апликација на Linkedin изгледа прекрасно! Kоплетно е редизајнирана, воопшто не наликува на веб сајтот и сега повеќе наликува на друштвена мрежа, отколку на бизнис мрежа со излистани контакти. Има интересен календар каде се прикажуваат состаноците, и споделената содржина е поистакната и подобро организиран со убав интерфејс. Сите останати опции како пребарување на колеги […]

Прочитај повеќе

Facebook апликацијата BranchOut успеа за две години да привлече 25 милиони корисници, и со тоа да стане сериозен конкурен на бизнис друштвените мрежи LinkedIn и Viadeo, кои имаат околу 150 милиони, односно 45 милиони корисници. Според директорот на BranchOut, Рик Марини, тие „во овој момент сме како Coca-Cola и Pepsi”. „LinkedIn е некој кој ќе […]

Прочитај повеќе

Viаdeo, европската бизнис друштвена мрежа стартувана во Франција во 2004-та година, успеа да добие уште 32 милиони долари инвестиција за понатамошен развој и освојување на Европа и пазарите во развој. Viаdeo со своите 45 милиони корисници е далеку зад подобро познатата мрежа LinkedIn, која има околу 150 милиони членови во 200 земји. Но, тие се […]

Прочитај повеќе

Бизнис мрежата LinkedIn која постои од 2003 година, сега стигна до бројката од 150 милиони регистрирани корисници во повеќе од 200 држави. Со постигнување на оваа монументална бројка за една професионално ориентирана бизнис мрежа, уште поточен им е описот: „најголема професионална мрежа на светот”. Според постариот потпретседател за развивање на продукти, Дип Нишар, LinkedIn добива […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа за професионални контакти LinkedIn продолжува да ја надградува својата платформа, најавувајќи нова опција која ќе им овозможи на компаниите да споделуваат статуси на LinkedIn профили. LinkedIn до сега им овозможуваше на корисниците да следат компании, а со новата опција ќе им овозможи на компаниите да допрат до оние кои ги следат. Оваа опција […]

Прочитај повеќе

Според студијата направена од eMarketer, компанија која врши истражувања, анализи, и статистики за интернет пазарот, приходот од реклами на друштвените мрежи во 2011 ќе достигне 5,54 милијарди долари, од кои 2,74 милиони долари само од САД. Во оваа студија исто така стои дека до 2013 приходот од реклами ќе достигне 10 милијарди долари. Моментално рекламирањето […]

Прочитај повеќе

Socialbakers, компанија која ги анализира друштвените мрежи, креираше интересен инфографик кој ги наведува кои се најпопуларните личности и брендови на најкористените друштвени мрежи Facebook, Google+, Twitter и LinkedIn. Според информациите кои ги имаат собрано Socialbakers, Еминем има најмногу фанови на Facebook, 47,3 милиони, на Twitter Lady Gaga е прва и ја следат 13,9 милиони твитерџии, […]

Прочитај повеќе

Доколку ви се здосадил монотониот изглед на вашето резиме, и сакате да го направите да изгледа поразиграно, тогаш би ви препорачал да ја погледнете веб апликацијата Visualize.me. Станува збор за веб апликација која ви овозможува вашето резиме да го направите во форма на инфографик користејќи го вашиот LinkedIn профил. Инфографикот од вашето резиме се креира […]

Прочитај повеќе

Agrokor, една од најголемите компании од Хрватска, одлучи да го искористи новиот плагин на LinkedIn за вработување на специјалист за веб комуникација и менаџер за водење на службениот Twitter профил, пишува хрватскиот блог Netokracija. Друштвената мрежа за професионални контакти, LinkedIn неодамна претстави плагин кој има за цел да го олесни аплицирањето за работа. Станува збор […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа LinkedIn стартуваше нови подобрени верзии за своите Android и iOS апликации, како и нова HTML5 верзија за мобилните веб прелистувачи. Новата LinkedIn апликација е побрза, подруштвена, и корисничкиот интерфејс е далеку попривлечен. Новите апликации се дизајнирани да им овозможат на корисниците полесно и побрзо да дојдат до потребните информациите за нивните пријатели и […]

Прочитај повеќе

LinkedIn, за прв пат откако излезе на берза, на својот блог ги презентираше финансиските резултати за вториот квартал од 2011 година. Во овој период, LinkedIn доживува рекорден број на корисници, единствени посети и прегледи на страни. LinkedIn моментално има 115,8 милиони корисници, што е пораст од 61%, во споредба со истиот период минатата година. Исто […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа за професионални контакти LinkedIn пред неколку месеци додаде персонализирани плагини и Share копче, а сега со претставување на својот нов плагин штотуку го олесни аплицирањето за работа. Станува збор за копчето Apply With LinkedIn, кое ќе ви овозможи на многу едноставен начин да аплицирате за работа. Apply With LinkedIn копчето работи на истиот […]

Прочитај повеќе