Откако ненамерно во едно видео беше прикажан новиот Nexus паметен телефон на Google, а потоа видеото беше избришано, Android Police стигаа до нови информации за идниот телефон. Се работи за документ, кој всушност е упатството за користење на LG D821, во кој ги има сите технички информации за телефонот и неговиот дизајн. Според информациите во документот, […]

Прочитај повеќе

Промоцијата на новиот телефон LG G2 требаше да биде интересен настан на кој стотина случајни корисници ќе добијат по еден нов телефон. Но, LG мораше да ја откаже кампањата и промотивните настани кои требаше да се случат низ цела Јужна Кореја, откако 20-тина луѓе се повредија во лов на бесплатен телефон. Идејата зад кампања „G […]

Прочитај повеќе

LG ги демантираше вестите дека работат на нов Nexus 5 паметен телефон. Но, при тоа потврди и дека белата варијанта на Nexus 4 од утре ќе биде достапна на пазарот во Хонг Конг, од каде во следните неколку недели ќе пристигне на останатите пазари. „Во моментов немаме никакви планови за Nexus 5 кој ќе биде […]

Прочитај повеќе

LG Optimus L3 II сега е достапен во Македонија, поточно во Т-mobile по цена од 8.000 денари без договор. Цената е мала бидејќи се работи за мал телефон во смисла на димензии, има само 3,2-инчен QVGA eкран со 320×240 резолуција, и послаби перформанси, има 1 GHz Snapdragon S1 еднојадрен процесор, 512 MB RAM и камера […]

Прочитај повеќе

LG го претстави својот прв „full HD” паметен телефон Optimus G Pro кој наскоро ќе биде достапен во Јужна Кореја, а потоа и во другите земји. Нема многу информации за датумите, ниту пак има информации за цената. Глобално претставување ќе има на Mobile World Congress при крајот на февруари. Тоа што се знае е дека […]

Прочитај повеќе

Европската комисија ги казни производителите на телевизија LG, Philips, Panasonic, Samsung, Toshiba и Technicolor со рекордни 1,47 милијарди евра бидејќи цела декада ги местеле цените на катодните цевки кои се користат во компјутерски монитори и телевизори. Тајванската Chunghwa Picture Tubes не беше казнете бидејќи и помогна на Комисијта да го открие картелот. „Едни од најорганизираните […]

Прочитај повеќе

Договорот што го склучија HTC и DropBox пред неколку месеци каде што корисниците ќе добијат 5 GB слободен простор при продажба на најновите HTC модели доби сериозна конкуренција. Откако Apple го направи истото со Box.net и им понуди на своите корисници 50 GB, LG и Sony Ericsson го следеа примерот и склучија партнерство при кое […]

Прочитај повеќе

Според Елдар Муртазин кој е познат тоа што кај него стигаат прво информациите пред да дојдат до другите, Google заедно со LG работи на нов Nexus таблет со Honeycomb платформа кој ќе биде лансиран ова лето.

Прочитај повеќе

Азискиот LG доби прелиминарна десет дневна забрана против Sony за продажба на PlayStation 3 заради прекршување на патенти. Во моментов десетици илјади PS3 уреди се конфискувани од царините во Ротердам и Шипхол во Холандија, кои се главни точки за увоз на PS3 во Европа, пренесува британскиот Guardian.

Прочитај повеќе

LG Electronics го претстави Optimus 7, првиот телефон во Македонија кој работи на тазе објавената и комплетно редизајнираната Windows Phone 7 платформа.

Прочитај повеќе

Microsoft официјално ја претстави својата нова мобилна платформа Windows Phone 7. Microsoft комплетно ја редизајнираше својата нова платформа со цел да конкурира на iPhone, BlackBerry и Android паметните телефони.

Прочитај повеќе