LG претстави нов часовник кој изгледа дури и подобро од Motorola 360. LG Watch Urbane е без сомневање еден од најубавите, ако не и најубавиот паметен часовник кој сме го виделе досега, а ако судиме по изгледот од тоа што го видовме од Apple Watch и останатите Android Wear часовници, LG е најмалку еден чекор […]

Прочитај повеќе

Корејската компанија LG следната недела треба да претстави кружен часовник и ќе бидат втор производител со ваков паметен часовник по Motorola. Според најавата, првата прилика да го видиме новиот часовник од LG ќе биде на IFA 2014 во Берлин. Според првите податоци LG најави дека часовникот ќе се вика LG R-Watch. Дел од луѓето кои […]

Прочитај повеќе

Google го издаде Android 4.4 KitKat пред речиси една година, но за жал сè уште има куп телефони кои го поддржуваат оперативниот систем, но компаниите не направиле надградба. Најдобро со надградбата поминаа Motorola и HTC кои еден месец по излегувањето имаа готови телефони со Android KitKat, пишува Ars Technica во својата интересна анализа за тоа […]

Прочитај повеќе

LG наскоро би можел да ги издаде првиот телефон кој ќе доаѓа со Windows Phone 8 оперативен систем. Најавата за телефонот повторно доаѓа од @evleaks кој во последно време се извор на податоци за куп телефони. Според најавата телефонот ќе доаѓа под името LG Uni8, а Microsoft недамна објави дека LG ќе биде еден од […]

Прочитај повеќе

Судејќи од новото видео за G Watch, LG e подготвен да го „дефинира“ паметниот часовник дизајниран со метални рамки, отпорен на вода, „подготвен за се и секаде“. Дизајнот на LG G Watch секако ќе биде многу важен за корисниците – не треба да се заборави дека часовниците сè уште се моден додаток – но кога […]

Прочитај повеќе

LG претстави сервис за пораки HomeChat со кој ќе може да проверите уште колку пиво имате во фрижидерот или да ја стартувате рерната преку мобилниот телефон. Сервисот користи Natural Language Processing (NLP), а паметните уреди од линијата на LG комуницираат со корисниците преку LINE, популарна азиска апликација за четување со над 300 милиони корисници. Поради […]

Прочитај повеќе

LG ја најави новата паметна светилка, SmartBulb. Светилката ќе се управува со Android и iOS, а ќе трепка кога добивате телефонски повик. Според најавата SmartBulb ќе трае 10 години а ќе им помогне на корисниците да заштедат дури 80 отсто од делот од сметката за електрична енергија која ја плаќаат за осветлување. Покрај ова како […]

Прочитај повеќе

LG Electronics e вториот производител, по Motorola, кој го претставува својот паметен часовник кој ќе работи на новата платформа на Google за паметни часовници, Android Wear. Паметниот часовник на LG, едноставно именуван како G, ќе се појави во наредните месеци и ќе ги има сите функционалности кои се најавени со Android Wear. Паметниот часовник на […]

Прочитај повеќе

Microsoft се пофали со имињата на новите партнери со кои ќе соработуваат на Windows Phone. Foxconn, Gionee, JSR, Karbonn, Lava (Xolo), Lenovo, LG, Longcheer и ZTE се новите соработници на Microsoft, објави компанијата на Mobile World Congress во Барселона. Новите партнери ќе им се приклучат на Nokia, Samsung, HTC и Huawei кои веќе излегоа со […]

Прочитај повеќе

Кога го најавуваше својот нов паметен телефон LG G3, кој доаѓа со 2К-дисплеј и 8-јадрен Odin процесор, LG спомена и дека работи на преносeн уред кој нема да биде паметен часовник, но ќе биде сензор кој ќе носи на зглобот. Оваа најава ги зголеми шпекулациите oколу типот на уред кој ќе го издаде LG, кој […]

Прочитај повеќе

Chromebook-овите се замислени како лесни лаптопи без некој моќен хардвер, кои ќе им служат на корисниците да го сурфаат Вебот и да ги користат сите услуги кои може да им ги понуди Google, од Gmail до Docs. Но, LG одите еден чекор подалеку објавувајќи десктоп се-во-eдно компјутер со Chrome оперативен систем и 21,5-инчен монитор. Именуван […]

Прочитај повеќе

Google и официјално го презентираше новиот Nexus уред. Како што веќе беше познато, Nexus 5 како и претходникот повторно е од LG, и е првиот телефон кој ќе доаѓа со новиот оперативен систем Android 4.4 KitKat. Речиси сите шпекулации кои излегоа изминативе неколку месеци се точни, телефонот фоаѓа со 5-инчен (4,95) екран и супер моќниот […]

Прочитај повеќе