Основачите на Google, Сергеј Брин и Лери Пејџ, во последно време не се премногу присутни во јавноста. Сепак дел од нас се сеќаваат дека ова не беше секогаш случај. Сергеј Брин ги претстави можностите на Google Glass пред неколку години. Во својот TED говор основачите на Google зборуваат за пребарувањата, трендовите и за иднината на […]

Прочитај повеќе

Една од компаниите на Лери Пејџ која работи на електрични летала го имаше својот прв тест. Компанијата со пригодно име Kitty Hawk го претстави своето летало. Истовремено, ветувајќи дека корисниците можат да научат да летаат за неколку минути. Интересно, компанијата тврди дека нема да биде потребна никаква дозвола за летање, jави Verge.

Прочитај повеќе

Лери Пејџ финансира неколку компании кои работат на летечки автомобили, но токму работата на автономните возила на Google ќе помогне овие возила да се кренат од земја и да полетаат, вели Bloomberg. Zee.Areo е една од овие компании, основана е во 2010 година и има околу 150 вработени кои работат на летечките возила.  Леталото на […]

Прочитај повеќе

Сергеј Брин и Лари Пејџ ќе ги напуштат директорските позиции во Google, а на нивно место во Google доаѓа Сундер Пичај. Основачите Брин и Пејџ одат на чело на ново креирана компанија, своевидно надзорно тело врз Google наречено Alphabet. Според повеќе извори блиски до компанијата, Сергеј Брин и Лари Пејџ сакаат да се посветат на […]

Прочитај повеќе

Идеите на Илон Маск толку многу му се допаѓаат на директорот на Google, Лери Пејџ, што попрво ќе му ги остави своите милијарди на г. Маск, отколку да ги даде во добротворни цели. Tesla, Space X и Solar City се доволна мотивација за г. Пејџ постхумно да ги остави своите пари за развој на нови […]

Прочитај повеќе

Визијата на Лари Пејџ за иднината на Google е компанија која ќе креира градови и аеродроми, јавува Information. Желбата на директорот и основачот на Google е да гради поефикасни аеродроми од сегашните и нови модели на градови на иднината. Иако засега фокус на компанијата се обезбедување на Интернет за сите на планетава, автономни автомобили, Google […]

Прочитај повеќе

Google има 100 милијарди пребарувања секој месец, од кои 15 отсто се нови термини, и вели дека индексира сајтови за неколку секунди за да ги презентира најсвежите резултати. Но, тоа не е доволно вели амбициозниот Лери Пејџ, ко-основач и директор на Google. Во годишното обраќање до инвеститорите г. Пејџ рече дека пред Google се предизвици […]

Прочитај повеќе

Google ја најави Calico, компанија која ќе биде фокусирана на подобрување на здравјето и благосостојбата на човекот. Основно поле на кое ќе врши истражување ќе биде стареењето и болестите кои се јавуваат поради него. Мотивот зад компанијата сè се поголемиот број на болести кои доаѓаат со годините, а ги зафаќаат сите луѓе. “Со долгорочни цели, речиси […]

Прочитај повеќе

На денешен ден во 1998 година, регистрирана е приватната компанија Google со мисијата да ги организира сите информациите и да ги направи достапни за сите. Денес, нема некој што не знае што претставува Google и што ниту еднаш во денот не користи Google.com за да пребара информации. Компанијата во претходните 14 години напредуваше и тоа […]

Прочитај повеќе

Мислам дека не е добро што Facebook е толку затворен, вели Лери Пејџ, ко-основач и директор на Google, во 40-минутно интервју за Чарли Роуз на PBS, во кое зборуваше за недоразбирањата со Facebook, како и за автономните автомобили, Project Glass, Google Chrome и други теми за продукти уникатни за ИТ гигантот. Г. Пејџ вели дека […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа на Google, стартувана пред седум месеци, сега има 90 милиони корисници, вели ко-основачот и директор на компанијата, Лери Пејџ. Тој ги откри бројките во финансискиот извештај на Google за четвртиот квартал. „Јас сум супер возбуден за растот на Android, Gmail и Google+, кој сега има 90 милиони корисници глобално – што е двојно […]

Прочитај повеќе

Кога би го сретнале Бил Гејтс, Стив Џобс, Лери Пејџ или Марк Закерберг каква визит картичка, со каков дизајн, би очекувале да ви дадат? Подолу се неколку визит картички, објавени од DesignYouTrust, од кои тешко дека ќе претпоставите дека се работи за ИТ гении кои ја предводат дигиталната револуција, но сепак се визитки кои тие […]

Прочитај повеќе