Кинескиот производител на паметни телефони Lenovo го претстави својот нов модел Lenovo Z5 Pro GT. Благодарение на малечок трик производителот успеа да направи телефон со екран без карактеристичниот заб на горниот дел. Екранот на телефонот може да се повлече и зад делот каде вообичаено е забот, се крие предната камера. Покрај „недостатокот“ на заб на […]

Прочитај повеќе

Microsoft можеби срамежливо се повлекува од индустријата за паметни телефони, но барем засега нема намера да се откаже од лаптопите. Компанијата претстави нови Windows 10 лаптопи наменети за училишатата. Со цената од 190 долари, лаптопите ќе бидат вистински конкурент за Chromebook. Компанијата ветува дека компјутерот е доволно моќен за видео содржини, но и за проширена […]

Прочитај повеќе

Lenovo Mirage Solo е првиот Daydream VR уред кој доаѓа без потреба од дополнителен телефон. Daydream е идејата на Google за виртуелна реалност. Уредите беа своевидни школки во кои корисникот го поставува својот телефон. Уредот кој го претстави Lenovo, е првиот ваков Android уред за кој не е потребен дополнителен телефон. Mirage доаѓа со Snapdragon […]

Прочитај повеќе

Саемот кој се одржува во Берлин, IFA, е едeн од најголемите технички настани кои се одржува во Европа. Периодот во кој се одржува се поклопува со периодот во кој компаниите ги претставуваат уредите кои ќе бидат достапни за продажба за новогодишните празници. Најголемите производители ги презенитара своите уреди и еве дел од нив. Acer: Switch […]

Прочитај повеќе

Неколку дена пред CES, Lenovo се одлучи да ги претстави своите очила за проширена реалност. Очилата не се изненадување, a ги најави Microsoft на крајот на октомври. Засега е нејасно дали HoloLens и очилата на трети  партнери на Microsoft се исти, но ако судиме по цената, ова е тешко веројатно. Она што е познатo од […]

Прочитај повеќе

Pokemon Go можеби направи мала презентација како треба да изгледа проширената реалност, но Lenovo Phab 2 треба да го надгради ова. Телефонот од Lenovo е првиот кој излегува со Google Project Tango технологија. „Сметаме дека Project Tango има потенцијал да биде присутен на сите телефони во иднина. Како што денес не помислувате да купите телефон […]

Прочитај повеќе

Lenovo Yoga Book е најверојатно еден од најубавите хибридни уреди кои се достапни на пазарот. Дополнително уредот треба да биде патоказ за дел од останатите прозводители за дизајнот кој треба да го следат. Најголем проблем на уредот, оперативните системи. „Yoga Book делува на природна еволуција на категорија на производи која има проблеми изминативе години. И ова […]

Прочитај повеќе

Неколку од најпопуларните лаптопи од Lenovo, немаат можност за инсталирање на Linux. Станува збор за дел од серијата лаптопи на Lenovo, Yoga. Засега пропустот е забележан и потврден за неколку модели: Yoga 900, Yoga 900S и Ideapad 710S. Лаптопот не е нов, во продажба е неколку месеци, па можеби изненадување е што проблемот е забележан волку […]

Прочитај повеќе

Lenovo ги претстави првите модуларни телефони од Moto Z и Moto Z Force, а овие телефони можат да бидат прототип за успешен модуларен телефон, вели The Next Web. Двата уреди се со стандарден хардвер за flagship уред: екранот е 5.5-инчен QHD AMOLED, прекриен си заштита од вода, Snapdragon 820 процесор и Adreno 530 графички процесор, […]

Прочитај повеќе

Lenovo CPlus е телефон кој можете да го носите како алка, иако можеби поинтересен е Folio таблет компјутерот кој може да го чувате превиткан во џеб. Доколку уредите не се покажат како успешни, во издржливост пред сѐ, најверојатно во иднина ќе имаме можност да видиме повеќе вакви хибриди на телефони и часовници. CPlus телефонот доаѓа […]

Прочитај повеќе

Кинсекиот Lenovо ќе се обиде со модуларен телефон и Project Tango уред да се врати во глобалната трка. Засега бројот на модуларни уреди е минимален, и се чини дека Lenovo сака да биде меѓу првите производители кои ќе профитираат од интересот на корисниците. Новите уреди кои ги претстави Lenovo на Tech World настанот се Moto […]

Прочитај повеќе

Lenovo и Xiaomi не се повеќе на листата на 5 најпродавани паметни телефони. Заменети се од кинеските компании Oppo и Vivo, се вели во анализата на IDC која за првото тримесечие на 2016 година покажува минимален раст на пазарот. Samsung и Apple повторно се на врвот на листата, но бројките и на двете компании се […]

Прочитај повеќе