Ако ги следите сите инвестиции во стартапите ќе откриете дека голем број на популарните личности се помалку гикови и заинтересирани за технологијата. Инвестицијата е привлечна бидејќи стартапите имаат добар бизнис потенцијал, бидејќи технологијата е лесна за разбирање лесно е и да се стави во бизнис контекст, да се дојде до идеја како да се профитира […]

Прочитај повеќе

Google работи на план да ги привлече популарните ѕвезди на Google+ и со тоа да ја направи попопуларна мрежата, пишува CNN. Иако Google+ сè уште нема корпоративни профили кои би биле еквивалентни на Facebook фан страни, сепак се работи на начин да се верификува идентитетот на истите, како што тоа го прави Twitter, каде верификуван […]

Прочитај повеќе

Германскиот тинејџер Денис, познат по алијасот DJ Stolen, е осуден на 18 месеци притвор откако бил фатен дека краде песни од познати ѕвезди како Лејди Гага, Џастин Тимберлејк, Леона Луис, Кеша и Мараја Кери.

Прочитај повеќе

@LadyGaga прва успеа да на својот профил да собере Twitter публика од над 10 милиони корисници. Екстравагантната пеачка со овој потег уште еднаш докажа дека одлично владее со друштвените мрежи, па така покрај 34 милиони Facebook фанови, 470.000 YouTube пријатели, од вчера може да се пофали со импресивната десетка на Twitter.

Прочитај повеќе

Zynga на 17-ти мај ќе го стартува GagaVille кое е посебно дизајнирано место во популарната друштвена игра FarmVille каде посетителите ќе имаат шанса ексклузивно да ја чујат првата се-уште-необјавена песна од „Born This Way“ албумот на Лејди Гага, и да видат овци во кожни јакни на мотори, еднорози, кристали… целата екстравагантност на поп ѕвездата смалена во пиксели… и на фарма.

Прочитај повеќе

Во Google, гледавме како Гага си ја изгради својата кариера со прифаќање на технологијата, вели директорката за кориснички продукти во Google, Марис Маер, во својата најава за итнервјуто со популарната музичарка Лејди Гага. Интервјуто е дел од „музичари @ Google“ серијалот.

Прочитај повеќе

На 01.12.2010 Алиша Кијс ќе умре. Ова е пораката на настан организиран од блуз ѕвездата која ги повикува познатите личности да се исклучат од Facebook и Twitter во вторник кој е Светски дена против ХИВ/СИДА, и да не постираат статуси или твитаат воопшто, се додека не се донираат 1 милион долари во фондацијата на Кијс „Одржи дете во живот“.

Прочитај повеќе

Поп пејачката стана рекорден на YouTube, нејзините видеа се вкупно прегледани над 1 милијарда пати, вели компанијата за интернет истражувања, Famecount.

Прочитај повеќе