Викендот е пред вас, имате слободно време за гејминг до бесвест, но не ви се трошат пари? Ова се интересни игри со кои можете да се дружите викендов без да посегнувате по паричникот! Batman: Arkham Collection Epic ја продолжува нивната пракса со често доделување бесплатни игри и, од најновата промоција, повеќе е од јасно дека […]

Прочитај повеќе

Над 100 ученици се натпреваруваа во првиот STEM (Science, Technology, Engenieering, Mathemathics) натпревар во Македонија.  Игнатиј Тасевски е победник на натпреварот, второто место го поделија Огнен Цацаноски и Теодор Веселинов, а трет беше Теодосиј Лазревски. Натпреварот се одржа на Факултетот за електротехника и информациски технологии. Во текот на STEM наставата учениците со помош на лего коцки со мотор, […]

Прочитај повеќе

Лего коцките се најверојатно еден од најкул подароците за деца. Со нив, децата можат да вежбаат куп вештини, а додатоците за Lego коцките овозможуваат и дополнителни можности. Понекогаш изгледа дека коцките немаат ограничувања, а некои проекти направени со овој продукт покажуваат зошто Lego се интересни дури и за возрасните. Можностите за градење на куп апарати, од […]

Прочитај повеќе

Flybrix e sтартап од Сан Франциско кој креираше нова кул LEGO играчка. Деловите овозможуваат со неколку LEGO коцки, мотори и центрачна плочка, да се креира потполно функционален дрон. Компанијата има креирано и дополнителен контролер, кој за жал се продава одделно. Дронот е лесен и расклоплив, па наменет е за користење дома, а не во надворешни услови. […]

Прочитај повеќе

Најпознатите коцки за градење во светот, LEGO. наскоро пристигаат и во виртуелниот свет. LEGO Worlds не е првата игра со лего коцките, но овојпат станува за игра која ќе биде директен конкурент на популарната Minecraft, бидејќи со коцките ќе може да се креираат фантастични светови и инфраструктури. Играта е достапна во рана фаза на Steam […]

Прочитај повеќе

Цените на 3Д принтерите се во пад, па некои од нив денес чинат само стотина долари. Но, ако и ова е прескапо, тогаш можете да го следите примерот на Метју Кругер кој состави 3Д принтер речиси исклучиво од лего коцки, пишува CNet. Недостигот на средства да купи вистински Makerbot, го натераа студентот по инженерство, Метју […]

Прочитај повеќе

Lego и аустралискиот Google стартуваа WebGL Lego симулатор. Со Build може да си одберете место и да си креирате ваш 3Д објект. Како што може да видите ние си ја напишавме адресата. Build е доста интересен, може да се и рече дека е „забава за целото семејство“ но за жал ограничен е само на Австралија […]

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте земале некој производ и сте гледале во пакувањето прашувајќи се како навистина изгледа производот внатре? Доколку е така, а верувам дека е, тогаш ќе ви се допадне апликацијата која Intel ја претстави на овогодинешната IDF конференција. Intel во соработка со данската компанија за играчки LEGO демонстрираше апликација за проширена, аугментирана реалност која […]

Прочитај повеќе

Секој студент од 13 до 18 години од било кој дел на светот преку својот интернет прелистувач може да се вклучи на Google-овиот светски саем за наука во партнерство со CERN, LEGO групацијата, National Geographic и Scientific American.

Прочитај повеќе