DeepFakes e следна генерација на манипулација на видео и аудио содржини и слики.  Манипулацијата е овозможена од развојот на вештачката интелигенција. Најчесто станува збор за замена на ликови или на различни видеа на пример ова видео на Силвестер Сталоне во Терминатор или манипулација со устата и видеото на некој говорник да изгледа дека кажува нешто […]

Прочитај повеќе

Facebook страницата на здружението Vets for Trump,  повторно е во рацете на оригиналните сопственици, но за кратко Македонија, Велес, а овојпат и Куманово повторно беа на страниците на светските медиуми. Vets for Trump е страница на воени ветерани кои го поддржуваат претседателот Доналд Трамп. Од март оваа година оригиналниот сопственик на страницата Влад Леменц вели […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа одлучи дека лажните вести не се спротивни на стандардите за користење. Ова значи дека лажните вести ќе останат да се споделуваат, иако направија огромна штета. Овој пат веста доаѓа од друштвената мрежа. Компанијата неодамна на новинарско прашање „зошто дозволуваат InfoWars да остане на платформата“ одговори: „Го направивме Facebook да биде место на кое […]

Прочитај повеќе

Олга Јуркова од Русија веќе неколку години се бори со лажните вести. Платформата која ја уредува „Stop Fake“ треба да им помогне на корисниците да ги разделат лагите од вистината. Идејата е едноставна, вестите ги проверува „fact checker“ ако е лажна, тогаш се објавува на „Stop Fake“. За жал, не постои волшебно копче кое ќе […]

Прочитај повеќе

Дали знаете колку се чести лажните вести и какво влијание имаат? Група професори од MIT направи најголемо истражување досега, а резултатите покажуваат дека ќе биде потребен нов систем за проверка на податоците, систем кој ќе ја препознава и промовира вистината. Причината за ова е виралното ширење на лажни вести. Лагите се шират значително побрзо и повеќе […]

Прочитај повеќе

За тоа какво влијание имаат лажните вести на сајтовите имаме зборувано во бројни наврати, и не е никаква тајна дека оние кои се етички оперирани не само што имаат огромно влијание на светската (политичка) клима, туку и можат значително да се збогатат во процесот. Работите стануваат значително поинтересни во ситуации кога едноставно не можете да […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа ќе се обиде да го раздели делот на вести од друштвениот дел. Причината за ова е што персонализираниот „ѕид“ и содржината која ја споделуваат пријателите не секогаш е точна. Едно од решенијата е креирање и достава на содржина која е интересна за корисникот, а не за неговите пријатели. „Многу луѓе веруваат дека Snapchat […]

Прочитај повеќе

Ерик Шмит од Alphabet, објасни кои се проблемите на Google со презентирање на лажните вести. Алгоритмите на Google имаат голем проблем кога треба да презентираат спротивни податоци кои ги презентираат повеќе групи. Секако, тоа што алгоритмот не знае да процени што е вистина, не е изненадување. Можеби поголемо изненадување е што Google инсистира алгоритми да […]

Прочитај повеќе

Истрагата на конгресот на САД полека открива дали има или нема руско влијание во претседателските избори, но можеби поинтересно е откривањето на Руско влијание врз повеќе настани. Троловите не само што влијаеле или се обидувале да влијаат на изборите во САД, туку замешани се и во Украина, руската опозиција, контрактори на војската на САД, и […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа, Facebook има сериозен проблем. Истрагата на конгресот покажа дека наместо да ги зближува своите корисници, го прави спротивното, и ги разделува. Дополнително за ова и не се потребни толку многу средства. За само 46.000 долари, пораките под руските профили стигнаа до 126 милиони Американци. Поради ова основачот на Facebook, Марк Закерберг најави дека […]

Прочитај повеќе

Доколку не беа објавени од лажни профили, најголем дел од контроверзните руски реклами немаше да бидат отстранети, потврди Шерил Сандберг од Facebook. „Прашањето е дали политички реклами, реклами кои шират раздор или отвораат различни теми треба да се остават. Нашиот став е да, бидејќи ако му го ускратите правото на еден човек, тогаш им го […]

Прочитај повеќе

По вчерашниот напад во Лас Вегас, кој е и најголем напад со огнено оружје во историјата на САД, повторно се покажаа пропустите на Facebook и на Google. Во нападот досега има над 59 жртви и 200 повредени. Вестите беа дека станува збор за „Анти-Трамп либерал кој ги сака Рејчел Медоу и MoveOn.org, а Федералното истражно […]

Прочитај повеќе