Twitter реши да го затвори лажниот профил на Бил Мареј иако долго време му дозвололуваше да споделува пораки. Додека постоеше профилот @bill_murray објавуваше украдени шеги, бараше пари од следбениците и не се ни обиде да разјасни дека тоа не е профил на познатиот холивудски актер Бил Мареј. И покрај големиот број на забелешки за плагијат […]

Прочитај повеќе

Знаете како оди правилото, ако не го средите зомби проблемот најрано што можете, понатака тие ќе почнат да се шират и наскоро ќе имате зомби апокалипса. Ова правило го знаат и YouTube, но место несвесни зомби што се секогаш гладни, YouTube ги чисти таканаречените зомби профили. Зомби профилите се неактивните профили или лажните профили кои […]

Прочитај повеќе

Љубоморна девојка од радовишко село, 25 год., добила кривична пријава за „злоупотреба на лични податоци“ бидејќи отворила лажен Facebook профил на кој користела навреди и лични инфомормации на 27-годишна девојка од струмичко село бидејќи се сомневала дека струмичанката имала врска со нејзиниот маж. Оштетената девојка пријавила во полиција уште во септември, по што деновиве било поднесена пријава, пренесува Канал 5.

Прочитај повеќе