Google верува дека новиот Samsung Chromebook ќе биде втор компјутер за секој корисник, пред се поради цената од 250 долари која е ниска благодарение на ARM чип, наместо Intel-ов процесор. Chrombook е 11,6-инчниот лаптоп со A15-Exynos просецор со две јадра, 2 GB RAM, 16 GB простор, но и 100 GB простор во Google Drive (во […]

Прочитај повеќе

Apple ќе претстави 13-инчен MacBook Pro со Retina екран, пишува 9to5mac. Официјално од Apple најавата треба да пристигне на прес конференцијата закажана за подоцна во октомври. Се очекува 13-инчниот MacBook Pro да биде претставен заедно со помалата верзија на iPad. Тринаесет инчниот лаптоп ќе доаѓа во две конфигурации, со различни процесори и простор, а ќе […]

Прочитај повеќе

Lenovo е последниот производител кој ги претстави своите Windows 8 уреди. Како и Surface на Microsoft, но и голем број други уреди, и Lenovo акцентот го ставен на хибридните таблети. Концептот на Yoga 11 и 13 е едноставен лаптоп чија тастатура можете да ја завртите за 360 степени. Со ова ноутбукот се претвора во таблет кој […]

Прочитај повеќе

Dell на IFA 2012 во Берлин го најави новиот хибридeн лаптот/таблет компјутер XPS Duo 12 кој ќе работи на Windows 8. Тоа што веднаш паѓа во очи кај овој 12,5-инчен уред е што мониторот може да се откачи од рамката и да се постави во превртена позиција која изгледа „поприродна“ за таблет компјутер. Покрај присуството на […]

Прочитај повеќе

На вчерашниот WWDC покрај новиот iOS 6, Аpple ја претстави и следната генерација на MacBook Pro лаптопи со Retina дисплеј со висока резолуција, тенки се само 1,8 сантиметри, тежат 2 килограми, но за жал чинат околу 2.000 долари. Retina дисплејот поддржува резолуција од 2880 x 1800 пиксели, и според Apple има подобри агли за гледање, […]

Прочитај повеќе

Asus го претстави хибридот Transformer Book кој ќе работи на Windows 8. Овој хибриден уред е всушност лаптоп со 11,6, 13 и 14-инчен HD екран кој кога ќе се извади од седиштето се претвара во таблет компјутер. Работи на третата генерација Intel iCore процесори и има 4GB RAM, USB 3.0 и nVidia графичка картичка. Благодарение […]

Прочитај повеќе

Неколку недели откако ја претстави третата генерација на Core процесорите за десктоп компјутери, наречени Ivy Bridge, Intel сега ги најави и 14-те мобилни чипови наменети за лаптопите. Intel вели дека овие процесори со две јадра и ултра-ниска волтажа ќе се појават на околу 110 различни лаптови. Околу 30 од тие лаптопи ќе бидат со екран […]

Прочитај повеќе

Lenovo ја претстави новата линија на ThinkPad лаптопи, или „ултрабукови“, кои работат на новата, 3-та генерација на Intel-овиIvy Bridge процесори, имаат USB 3.0 и нова Lenovo ThinkPad Precision тастатури. Од новата линија на лаптопи, можеби најинтересен е Lenovo ThinkPad X1 Carbon, 14-инчен лаптоп од карбонфајбер кој тежи само 1,36 килограми и е тенок само 18 […]

Прочитај повеќе

На почеток на месецот компанијата која ги произведува најдобрите гејминг лаптопи Razer објави дека се украдени пар прототипи од лаптопот кој го развиваат. Новиот лаптоп Blade покрај хардверските подобрувањата има мини дисплеј на самиот лаптоп кој може да се користи за прикажување на мини-мапа или за прикажување на други опции од играта. Според изјавата кое […]

Прочитај повеќе

Се чини дека се помоќните лаптопи и се поатрактивните таблет компјутери можат да го заменат персоналниот компјутер. Според компанијата за истражување на информатичката технологија Gartner, пратките на персонални компјутери во 2011 и 2012 ќе пораснат за 3,8 oтсто во 2011, и 10,9 отсто во 2012. Истата компанија претходно имаше предвидување во кое стоеше дека пратките […]

Прочитај повеќе

Razer Blade е следната генерација гејмерски 17-инчни лаптопи кои се само 2.2 сантиметри тенки и тежат само 3.1 килограм. Освен што се изнанадувачки компактни за, како што Razer го рекламира, „првиот вистински гејминг лаптоп“, друга интересна новина со Razer Blade е што имаат OLED копчиња кои можат да се персонализираат и LCD пад на допир. […]

Прочитај повеќе

Ultrabooks се 2cm тенки 11.6-инчни лаптопи за кои Intel вели дека ќе „ги соединат перформансите и можностите на денешниве лаптопи, со карактеристики на таблет компјутери“.

Прочитај повеќе